Skip to main content

Spreadové obchodování mezi dvěma akciemi

Co je to spready?

Spread může mít ve financích několik významů. V zásadě se však všechny týkají rozdílu mezi dvěma cenami, sazbami nebo výnosy.

V jedné z nejběžnějších definic je rozpětí rozdílem mezi nabídkovou a prodejní cenou cenného papíru nebo aktiva, jako je akcie, dluhopis nebo komodita. Toto se nazývá spready bid-ask.

Spread může také odkazovat na rozdíl v obchodní pozici – rozdíl mezi krátkou pozicí (tj. Prodejem) v jedné futures kontraktu nebo měně a dlouhou pozicí (tj. Nákupem) v jiné. Toto je oficiálně známé jako spreadový obchod.

U upisování může rozpětí znamenat rozdíl mezi částkou zaplacenou emitentovi cenného papíru a cenou zaplacenou investorem za tento cenný papír – to znamená náklady, které upisovatel zaplatí za nákup emise, ve srovnání s cenou, za kterou upisovatel to prodává veřejnosti.

Při půjčování může rozpětí také odkazovat na cenu, kterou dlužník zaplatí nad referenčním výnosem, aby získal půjčku. Pokud je například hlavní úroková sazba 3% a dlužník dostane hypotéku s 5% sazbou, rozpětí je 2%.

Spread Bid-Ask

Spread bid-ask je také známý jako spread bid-offer a buy-sell. Tento druh rozpětí aktiv je ovlivněn řadou faktorů:

  • Nabídka nebo „float“ (celkový počet zbývajících akcií, které jsou k dispozici k obchodování)
  • Poptávka nebo zájem o akcii
  • Celková obchodní aktivita akcie

U cenných papírů, jako jsou futures kontrakty, opce, měnové páry a akcie, je rozpětí nabídky a nabídky rozdíl mezi cenami uvedenými pro okamžitou objednávku – poptávku – a okamžitý prodej – nabídku. U opce na akcie by rozpětí bylo rozdílem mezi realizační cenou a tržní hodnotou.

Spread Trade

Obchod se spready se také nazývá obchod s relativní hodnotou. Spreadové obchody jsou nákupem jednoho cenného papíru a prodejem jiného souvisejícího cenného papíru jako celku. Obvykle se spready obchodují s opcemi nebo futures kontrakty. Tyto obchody jsou prováděny za účelem vytvoření celkového čistého obchodu s kladnou hodnotou zvanou rozpětí.

Spready jsou při budoucích burzách oceňovány jako jednotka nebo jako páry, aby byl zajištěn současný nákup a prodej cenného papíru. Tímto způsobem eliminujete riziko provedení, kdy jedna část páru provede, ale jiná část selže.

Výnosová rozpětí

Rozpětí výnosu se také nazývá kreditní rozpětí. Rozpětí výnosu ukazuje rozdíl mezi kótovanou mírou návratnosti mezi dvěma různými investičními nástroji. Tato vozidla se obvykle liší, pokud jde o kreditní kvalitu.

Někteří analytici označují rozpětí výnosu jako „rozpětí výnosu X nad Y“. Obvykle se jedná o roční procentní návratnost investice jednoho finančního nástroje minus roční procentní návratnost investice jiného.

Rozpětí upravené podle možností

Chcete-li diskontovat cenu cenného papíru a přizpůsobit ji aktuální tržní ceně, je třeba k výnosové křivce přidat rozpětí výnosu. Tato upravená cena se nazývá opční rozpětí. Obvykle se používá u cenných papírů krytých hypotékou (MBS), dluhopisů, úrokových derivátů a opcí.

U cenných papírů s peněžními toky, které jsou oddělené od budoucích pohybů úrokových sazeb, se rozpětí upravené podle opcí stává stejným jako rozpětí Z.

Z-šíření

Z-spread se také nazývá Z SPRD, rozpětí výnosové křivky a rozpětí nulové volatility. Z-spread se používá u cenných papírů krytých hypotékou. Je to rozpětí, které je výsledkem výnosových křivek treasury s nulovým kupónem, které jsou potřebné pro diskontování předem stanoveného harmonogramu peněžních toků, aby se dosáhlo aktuální tržní ceny. Tento druh rozpětí se také používá k měření úvěrového rozpětí ve swapech úvěrového selhání (CDS).