Trendové indikátory


Jedním ze hlavních instrumentů v práci obchodníka při technické analýze na forexovém trhu jsou Trendové indikátory. Tato sada indikátorů v důsledku své setrvačnosti se často používá při trendovému trhu pro zadání směru pohybu trhu.
Většina trendových indikátorů této skupiny se vypočítává ze zprůměrnění a vyrovnání cenové řady. I když tento typ indikátorů je opožděný, tj zobrazuje směr trendu v minulosti a v současnosti, pomocí trendových indikátorů se lze mnoha falešným singálům vyhnout a odhadnout vznik nového trendu na trhu.

Průměrný směrový index (ADX) je technickým indikátorem, vyvinut J. W. Wilderem, cílem kterého je určení sílu trendu a dalšího pohybu ceny pomocí analýzy dynamiky a rozdílu minimálních a maximálních cen obchodů.

Klouzavý průměr je instrumentem technické analýzy zobrazující průměrnou hodnotu ceny v účtovacím období, zmírňující cenová kolísání a také odrážející směr a sílu trendu.

Klouzavý průměr oscilátoru (OsMA) je instrumentem technické analýzy zobrazující rozdíl mezi oscilátorem (MACD) a klouzavým průměrem (signální linií).

Parabolický indikátor byl vyvinut Welles Wilderem pro potvrzení nebo vyvrácení směru trendu, určit možné body uzavření pozic. Základní princip indikátoru lze popsat slovy “zastavení a zvrácení”.