Metoda GeWorko – rozšíření řady obchodních instrumentů traderaPro mnoho traderů aktivně obchodující na finančních trzích má velký význam velké množství obchodních instrumentů. Pokud člověk má nahromaděný obchodní systém (mechanický nebo vizuální založený na uznání nějakých opakovácích grafickách obrázků), čím více instrumentů existují, tím častěji mohou vzniknout možnosti pro vstup na trh.

 

Nové možnosti pro tradery

V této poznámce lze stručně říct o novém funkcionáli tzv. metoda GeWorko, která umožňuje traderům značně rozšiřovat řadu obchodních instrumentů, vytvořit již z majícího seznamu obchodních instrumentů, jiné absolutně nové obchodní aktiva, a dokonce portfolia aktiv. Výše uvedený funkcionál se stal dostupným v poslední verzi obchodně-analytického programu NetTradeX.

 

Unikátnost metody

Metoda GeWorko je inovační metodou analýzy trhu pomocí které lze vytvořit portfolia aktiv z celého souboru finančních instrumentů existujících na platformě, a určit hodnotu jednoho portfolia vůci druhému s vytvořením nového, unikátního kompozitního instrumentu (PCI). Ideologie metody je založena na pojmu poměru obchodovaného páru B/Q, shválený na trhu Forex, kde aktivum B (podkladový) se srovnává (obchoduje se)k aktivu Q (kotační). Přičemž lze sestavit jak velmi jednoduchý kompozitní instrument, tak i složitý s velkým množstvím aktiv. Tento program umožňuje nastavit váhu každého aktiva v celé struktuře. Hodnota všech aktiv se automaticky přepočte v amerických dolarech (pokud jsou odráženy v jiné měně), což umožňuje korektně srovnat obě portfolia mezi sebou. Sestrojení grafu netrvá déle než dvě minuty.

 

Příklad použití

Uvedeme konkretní příklad použití PCI pro výběr nových obchodních instrumentů. V seznamu použitých aktiv jsou CFD na Akciové indexy Spojených států(DJI) a evropských států Velké Británie (GB100), Francie (FR40). Můžeme se zabývat jak orientovaným obchodem dle konkretního indexu, tak i sestavit graf dle poměru mezi indexy a obchodovat s tímto poměrem. Na níže uvedených grafech jako příklad jsme odvodili poměr DJI k GB100 a DJI k FR40.
Ceny všech indexů jsou rovny 100 000 amerických dolarů.

Z fundamentálního hlediska, čím silnější ekonimika, tím stabilněji a lépe se musí chovat její akciový index ve srovnání se slabější ekonomikou. Tato hypotéza se potvrzuje i uvedenými grafy. Podle poměru DJI k evropským indexům se pozoruje stabilní trend nahoru, který se přerušuje vzácnými, ale příliš hlubokými korekcemi (15-20%). Tato analýza může být také použitá jako obchodní nápad kupujíc DJI a současně prodávajíc kterýkoli z evropských indexů s přidáním pozic na silných korekcích.

Fundamentální analýza by měla být podpořena technickou analýzou pro provádění kterého NetTradex má zásobu všech nutných prostředků. Pohyb na obou grafech probíhá dost synchronně, což umožňuje určit pokračování trendu či začátek korekce v dřívějších fázích. Na začátku roku 2013 na obou grafech nahoře se objevili inverzní figury, které jsou velmi podobné “hlavě s rameny”, které signalizují, že je třeba uzavřít dlouhé pozice.

Тakto, fundamentální přístup ve spojení s existujícími možnostmi technické analýzy pomáhá nejlepšímu chápání chování portfolií a vysvětlení vzájemných spojení různých kombinací aktiv. V tomto plánu PCI, realizovaný v rámci platformy NetTradeX, je velmi efektivním nástrojem pro lidi zabývající s aktivním tradingem.

Volání