Tržní sentiment


1. Tesco PLC – růst kotací obchodní sítě byl způsoben dobrými předběžnými výsledky za fiskální rok 2017/18.

1. Alcoa Corp. – růst kotací výrobce hliníku je způsoben oznámením, že americká vláda na jeho konkurenta ruskou společnost Rusal uvalila sankce. Spojené státy výrazně zvýšily dovozní cla na hliník. Zpráva Alcoa za první čtvrtletí roku 2018 bude zveřejněna 18. dubna. Zpráva může ovlivnit dynamiku akcií.

Medvědí pozice na US dolaru klesly vůči měnám major na 21,41 miliardy dolarů od 21,73 miliardy dolarů, a to podle údajů Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC), obsahující údaje do 3. dubna, zveřejněné v pátek 6. dubna. Nálady na dolaru se mírně zlepšily, jelikož byla roční tempa ekonomického růstu ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 revidována na 2,9% od 2,5% kvůli vysokým spotřebitelským výdajům.

1. Shire PLC – růst kotací irské biofarmaceutické společnosti je způsoben zprávou o tom, že se ji chystá získat japonský farmaceutický gigant Takeda Pharmaceutical

Medvědí pozice na US dolaru klesly vůči měnám major na 21,73 miliardy dolarů z 22,0 miliardy dolarů podle zprávy Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC), obsahující údaje do 27. března, zveřejněné ve čtvrtek 29. března, jelikož Federální rezervní systém zvýšil sazby o 0,25 procentního bodu. Index US dolaru na ICE klesl poté, co byla podle výsledků zasedání Fedu ze dne 22. března místo dříve očekávaných tří předpovídána dvě zvýšení sazeb v roce 2018.

1. CHINA UNICOM – činský telekomunikační gigant oznámil zvýšení čistého zisku za rok 2017 o 177%

V průběhu 7 dnů od 14.3.2018 do 21.3.2018 se lídři v růstu stali akcie různých společností, stejně jako personální kompozitní instrumenty, sestavené s účastí ropy. V průběhu posledních 7 dnů se její cena zvýšila o 5 % a dosáhla maxima během 6 týdnů. K tomuto přispěl neočekávaný pokles zásob ve Spojených státech, snížení výroby ropy ve Venezuele a také plány amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušit "jaderní dohodu" roku 2015 s Íránem. Íránská výroba ropy se může v tomto případě snížit o 250-500 tis. barelů denně. Mezi akcie lídrů v růstu se na pozadí plánů odkupu svých akcií dostal německý výrobce sportovního oblečení Adidas. Lídři v poklesu se v průběhu tohoto týdne stali CFD na oves a akcie výrobce elektromobilů Tesla motors. Oves se s dalšími obilovinami a hovězim masem zlevňuje. Používají jej v kombinovaných krmivech pro hospodářská zvířata. Akcie se zlevnily po zprávě telekanálu CNBC o velkém množství poruch v elektromobilech. Lze na měnovém trhu zaznamenat oslabení australského a novozélandského dolaru a eura. Mezi lídry v růstu na Forexu se v průběhu týdne dostal americký dolar a britská libra. Americká měna před řádným zasedáním Fedu, na kterém se očekává zvýšení sazby, zdražil.

Čisté krátké pozice na US dolaru vzrostly vůči major měnám na $14,61 miliardy z $11,45 miliardy, a to podle zprávy Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC), obsahující údaje do 13. března, zveřejněné v pátek 16. března. Nálada na dolaru se zhoršila vzhledem k tomu, že průměrný nárůst hodinové mzdy se zpomalil více než se očekávalo v únoru. Navíc, měsíční růst spotřebitelských cen klesl až na 0,2% z 0,5%.

V průběhu 7 dnů od 7.3.2018 dо 14.3.2018 se lídři v růstu stali akcie neměckých firem Adidas a E.ON. Akcie posílily více než 10%. Výrobce sportovního oblečení a vybavení Adidas oznámil odkoupení vlastních akcií ve výši 3 miliardy eur., stejně jako zveřejnil dobré předpovědi o svých činnostech do roku 2020. Kotace energetických holdingů E.ON a RWE vzrostly díky dobrým perspektivám v odvětví. Lídři v poklesu v průběhu týdne se stali akcie reklamní a telekomunikační agentury WPP PLC, poté co jeden z její hlavních klientů Procter & Gamble oznámil snížení reklamních nákladů. Můžeme na měnovém trhu zaznamenat oslabení turecké liry a japonského jenu, stejně jako posílení mexického pesa.

Medvědí pozice na US dolaru vzrostly vůči major měnám na 11,45 miliardy dolarů z 11,30 miliard v předchozím týdnu, a to podle Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC), obsahující údaje do 6. března, zveřejněné v pátek 9. března. Nálada na dolaru nadále oslabovala, jelikož tempa ekonomického růstu ve Spojených státech byla revidována na 2,5 % z 2,6 % ve čtvrtém čtvrtletí.