Tržní sentiment


Krátké pozice na US dolaru prudce vzrostly vůči hlavním/major měnám až do 8,87 miliard dolarů z 4,61 miliardů během předchozího týdne podle zprávy Komise pro futures trhy (CFTC), obsahující údaje do 9. ledna, zveřejněné v pátek 12. ledna. Výsledky setkání Fedu a slabá zpráva o trhu práce za prosinec dále posílily medvědí náladu na dolaru.

V týdnu před rozhodnutím Fedu ohledně úrokových sazeb objem čisté dlouhé pozice na US dolaru prudce klesl od 41.2 miliard dolarů do 30.9 miliard dolarů proti měnám major, o čem svědčí údaje zprávy CFTC dne 15. prosince. Podle výsledků dvoudenního zasedání dne 16. prosince Fed učinila rozhodnutí o růstu úrokových sazeb o 0.25 procentních bodů – poprvé za posledních 9 let. Ve středu hlava Fedu Janet Yellenová řekla, že příští rok budou úrokové sazby zvyšovat postupně. Toto prohlášení nebylo učiněno poprvé a investoři změnili své pozice. Jak je vidět z níže uvedené tabulky, očekávání investorů o kanadském dolaru se zhoršila a na švýcarském franku investoři nyní drží čistou dlouhou pozici proti US dolaru poté co Švýcarská centrální banka se zdržela snížení podkladové sazby na zasedání 10. prosince.

Investoři snížili objem dlouhých pozic na US dolaru proti hlavním měnám od 44.06 miliard dolarů minulý týden do 43.9 miliard dolarů, podle údajů americkou Komisí pro komoditní futures dne 1. prosince. Vyšlé ekonomické zprávy svědčily o stálém růstu US ekonomiky, i když ostatní indikátory ukázaly negativní vliv posílení dolaru na odvětví zpracovatelského průmyslu. V listopadu objem zpracovatelského odvětví klesl, o čem svědčí pokles indexu podnikatelské aktivity od ISM do 48.6 od 50.1 v říjnu. Počet nových vývozních objednávek pokračoval v poklesu, jelikož hodnota indexu se nezměnila od října a činila 47.5 (připomenme si, že hodnota indexu pod 50 označuje pokles ukazatele v absolutním vyjadření). Aktivita v sektoru zpracovatelského průmyslu poprvé od listopadu roku 2012 ukázala pokles a stala se nejsilnější od června roku 2009. Předcházel jí růst v říjnu počtu objednávek na spotřebu zboží dlouhodobé spotřeby. Zároven, ve Spojených státech osobní výdaje za říjen vzrostly o 0.4%, klesl počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, což svědčí o nasycení trhu práce. Vzrostla i spotřebitelská důvěra: celková hodnota listopadového indexu spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity činila 91.3 ve srovnání s 90 v říjnu. Americká ekonomika pokračuje obnovit a pravděpodobnost prosincového zvýšení úrokových sazeb se odhaduje na 80%. Jak je vidět z níže uvedené tabulky, očekávání invetorů se na euru a švýcarskému franku zhoršila. Investoři na všech hlavních měnách drží čistou krátkou pozici proti US dolaru.

US dolar nadále posiluje: podle údajů CFTC dne 24. listopadu, objem čisté dlouhé pozice na něm vzrostl od 40.9 miliard dolarů do 44.0 miliard proti hlavním měnám. Týdenní ekonomické údaje mají příznivý vliv na kladné rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb Fedu v prosinci. Druhá předběžná hodnota HDP za třetí čtvrtletí byla revidována směrem nahoru, do 2.1% od 2.0%; hlavním faktorem růstu byly spotřebitelské výdaje. K růstu pravděpodobnosti zvýšení úrokových sazeb přispěl vydání protokolu říjnového zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC). Podle tohoto protokolu většina člénů měla projev za změnu úrokových sazeb v prosinci za podmínky, že ekonomické indikátory budou svědčit o zlepšení ekonomické situace v zemi. Podobná očekávání zvýšila poptávku po dolaru a investoři začali také na něm zvýšit objem dlouhých pozic. Jak je znázorněno v tabulce níže, nálady se zhoršily pro všechny hlavní měny kromě australského dolaru a japonského jenu, a je pozorována čistá krátká pozice proti dolaru.

Objem dlouhé pozice na US dolaru proti hlavním měnám minulý týden podle údajů CFTC dne 17. listopadu vzrostl od 33.6 miliard dolarů do 40.9 miliard dolarů. Inflace v říjnu v ročním vyjadření překročila očekávání a činila 0.2% poté co v září spotřebitelské ceny nevykazovaly růst; a předsedy Fedu dělalí několik prohlášení o svém úmyslu zvýšit úrokové sazby v prosinci. Tyto faktory vedly ke zvýšení čisté dlouhé pozice na US dolaru do 8měsíčního maxima. Jak je vidět z níže uvedené tabulky, očekávání investorů se zhoršila pro všechny hlavní měny a je stále otevřená čistá krátká pozice proti US dolaru.

Minulý týden objem dlouhé pozice na US dolaru proti hlavním měnám podle údajů CFTC vzrostl od 21.6 miliard dolarů do 28.0 miliard dolarů. Podle výsledků zasedání Fedu, které se konalo dne 28. října, úroková sazba v USA zůstala beze změn na úrovni 0-0.25%, ale je uvažována možnost její zvýšení na dalším zasedání 15-16 prosince. Ve svém výkazu agentura zmínila mírný růst ekonomiky v USA a nezmínila rizika zpomalení temp růstu světové ekonomiky, dala prognózu její dalšího posílení, a jako důsledek, snížení úrovně nezaměstnanosti a růstu inflace. Kromě toho, Fed upřesnila, že úroková sazba bude zvýšena, když se stane zřejmé, že inflace se vráti ke své cílové úrovni - 2%. Druhý den vyšla zpráva o HDP v USA, která ukazala růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí o 1.5% v ročním vyjadření. Rozhodnutí o změně úrokové sazby v prosinci závisí na ostatních očekávaných ekonomických údajích, zejména na zaměstnanosti a inflaci. Japonská centrální banka, druhá největší ve světové ekonomice, podle výsledků zasedání dne 30. října, neudělala změny v monetární politice a odmítla rozšíření programu kvantitativního uvolňování, který v současné době činí 80 bilionů jenů (662 miliard dolarů) ročně. Centrální banka snížila prognózu o inflaci a prodloužila termín dosažení její cílové úrovně termíno dalších 6 měsíců do druhé poloviny příštího finančního roku (říjen 2016 – březen 2017). Jelikož zpomalení temp růstu v čínské ekonomice a pokles poptávky ze strany rozvíjejících trhů, a také mírné obnovení spotřebitelské poptavky brzdí ekonomický růst v Japonsku, a investoři oččekávají, že to vše by mohlo přinutit Japonskou banku rozšířit program peněžní stimulace ekonomiky. Rozdíl v peněžní politice, prováděnou v USA, kde se plánuje její zpřísnění, vedlo k nárůstu objemu dlouhé pozice na US dolaru. Jak je vidět z níže uvedené tabulky, očekávání investorů se zhoršilo: na všech hlavních měnách, kromě britské libry, je otevřena čistá krátká pozice proti US dolaru.

Za minulý týden čistá dlouhá pozice na US dolaru vůči hlavním měnám podle údajů CFTC vzrostla od 13.32 miliard dolarů do 21.6 miliard dolarů. Po poklesu po dobu 3 po sobě následujícíh týdnů, čistá dlouhá pozice na US dolaru minulý týden prudce vzrostla na základě prohlášení ECB ve prospěch pokračování uvolněné měnové politiky. Jak je vidět z níže uvedené tabulky, nálada investorů se zlepšila vůči všem hlavním měnám s výjimkou eura, japonského jenu a britské libry. Na všem hlavním měnám je otevřena čistá krátká pozice vůči US dolaru s výjimkou britské libry a švycarského franku. Na těchto měnám jsou otevřeny čisté dlouhé pozice ve výši 396 milionů US dolarů, a 190 milionů US dolarů.

Minulý týden vyšla zpráva amerických společností, která zlepšila náladu investorů: od začátku roku S&P 500 vzrostl o 0,8%. Optimismus ovlivnilo americkou měnu, což přivedlo k posílení indexu dolaru. Jako důsledek, nejbližší konkurent euro za týden zvýšilo krátké pozice na futures kontrakty na 8 miliard dolarů – údaje CFTC. Za poslední rok pozice k prodeji vzrostla o 20 miliard, což zohledňuje politiku kvantitativního uvolňování ECB. Připomeňme si, že v pátek regulátor oznámil možnost dalšího uvolňování. Tento týden se bude konat zasedání japonské banky, novozélandské banky a švédské banky, které rovněž mohou oznámit podobná opatření. Australský dolar, který zažil posílení americké měny rovněž drží medvědí pozice - 3 miliardy za minulý týden. Očekáváme další zvýšení objemů v případě oslabení novozélandského dolaru po zasedání Australské centrální banky. Připomeňme si, že ekonomiky a měny v Nové Zélandii a v Austrálii jsou úzce spojené – 30% komiditního obratu v Nové Zélandii jede do Austrálie. Kromě toho, největší čínský komiditní trh (čtvrtá část exportu v Austrálii) nyní zažívá těžké časy.

Podle údajů od CFTC 21. dubna, cena celkové pozice k nákupu US dolaru pro hlavní měny klesla na 37.88 miliard dolarů ve srovnání s 39.69 miliard dolar, zaznamenaný minulý týden. Objem se snížuje v průběhu měsíce a dosáhl minima zaznamenaný v září roku 2014. Jak je vidět z grafu nálad trhu, pokles byl způsoben tím, že investoři začali vsadit na posilování hlavních měn. Je třeba poznamenat, že objem krátkých pozic se zvýšil pouze na euro. Švýcarský frank stále zůstává jedinou měnou, která stojí proti dolaru.

Pozice k prodeji eura vzrostla o 0.52 miliard...
Podle údajů 14. dubna, poskytnutými Commodity Futures Trading Commission (CFTC), cena celkové pozice na nákupu US dolaru vůci hlavním měnám klesla na 36.69 mlrd dolarů ve srovnání s 40.23 mlrd, zaznamenaný minulý týden. Je to nejmenší objem za měsíc. Spad nastal především kvůli zavření krátkých pozic na euru. Japonský jen začali koupit více. Švycarský frank stále zůstává jedinou měnou, která stojí proti dolaru.

Pozice na prodej euro kleslo o 0.81 mlrd dolarů -28.28 mlrd dolarů. Euro je pořád ještě nejpopulárnějším instrumentem v transakcích proti...