ECB snížila sazby a oznámila emisi eura


5/9/2014

Ve čtvrtek světové akciové indexy pokračovaly různosměrný pohyb. V eurozóně tyto vzrostly třetí den v řadě, a v USA a v Asii – klesly. Hlavní událostí byl další pokles sazeb Evropské centrální banky, což znamená významné uvolňování peněžní politiky.

Refinanční sazba byla zmenšena od 0,15% dо 0,05%, depozitní — do minus 0,2%. Hlava ECB Mario Draghi oznámil plány stimulace evropské ekonomiky výkupem cenných papírů na 500-700 mlrd eur během 3 let. Ostatně, skutečná čísla budou ješte projednány. Tyto aktiva mohou být včetně různých úvěrů dřívě vydané bankami svým zákazníkům — hypoteční, automobilové, dluhy z kreditních karet a tak dále. Takže, evropské banky budou schopny přeložit část „starých“ uvěrových pohledávek na ramena ECB a začít vydávat nové úvěry za velmi nízké ceny. Dle názoru evropských úředníků tyto nové nízkonákladové půjčky budou podporovat oživení evropské ekonomiky. Na rozdíl od amerického porgramu „kvantitativního uvolňování“, evropský program výkupu ABS není omezen státními dluhopisy. V obou případech je třeba tisknout nutné peníze. Díky uvolňování peněžní politiky ECB předpovídá růst HDP eurozóny na 0,9% v letošním roce a na 1,6% v roce 2015. Inflace se zvýší z nynějších 0,3% dо 0,6% ke konci roku 2014 a do 1,1% v roce 2015.

EUR/USD

Aktivity ECB vedly k oslabení eura a růstu evropských akciových indexů. V předchozích přehledech jsme zaznamenali, že to je reakce trhů. Peněžní emise snížuje kurz jediné měny, a další likvidita zvýšuje kotace cenných papírů. Včera v EU vyšly červencové makroekonomické údaje o výrobních zakázkách v Německu. Dnes ráno v této zemi byla zveřejněna pozitivní informace o výrobním růstu. Toto přispívalo ke zvýšení německého akciového indexu DAX. Další indexy zůstávají na místě. Jelikož investoři nechtěji riskovat před důležitými údaji o americkému trhu práce. Dnes v 9-00 SЕČ vyjde HDP v eurozóně za druhý kvartál ve druhém čtení. Očekává se, že ten ve srovnání s prvním čtením se nezmění a bude činit +0,7% v ročním vyjádření.Аmerické akcie ve čtvrtek mírně zlevnily. Domníváme se, že plánované zvýšení úrokových sazeb v USA bude negativně ovlivnit akciový trh a podporovat růst indexu dolaru. Poznamenejme, že včerejší pokles kotací akcií byl doporovázen růstem obratů obchodů na amerických burzách. Ten činil 5,7 mlrd kusů, což je více o 19% než průměr během 5 dnů. Dnes vyjde důležitá informace ohledně počtu vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru USA (Nonfarm Payrolls) a v 12-30 SЕČ nezaměstnanost na srpen. Včerejší Nonfarm Payrolls оd agentury ADP byl negativním. Účastníci trhu se domnívají, že dnešní oficiální ukazatel může být slabým. Futures na americké akciové indexy jsou „v minusu“.

USD/JPY

Index Nikkei včera neukázal výrazný růst. Investorům se nelíbil, že japonská centrální banka může revidovat svůj odhad ekonomického růstu směrem dolů. Dnes ráno shodné a předstihové indikátory na červenec vyšly negativními, což přispívá k poklesu indexu Nikkei. Přitom kurz japonského jenu nadále oslabuje (růst na grafu USDJPY). Dnes v Japonsku nebudou ekonomické údaje. V pondělí brzy ráno vyjdou obchodní bilance na červenec, HDP za druhý kvartál a jiná statistika.

Сena nafty včera snížila díky posílení kurzu amerického dolaru. Dnes ta mírně roste. Investoři stále reagují na pokles zásob v USA za týden. Takže, zásoby benzínu klesly o 2,32 mln barelů při odhadu - 1,4 mln., nafty — na 905 tís. při odhadu 1 mln. Poznamenejme, že v Tichém oceánu zasáhl hurikán „Norbert“. Ten je schopen negativně ovlivnit získávání a dovoz nafty v USA a také sklizeň obilnin. Jejich kotace dnes mírně klesly.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.