Včera americké burzy nepracovaly


2/9/2014

Včera americké burzy nepracovaly. Ostatní akciové trhy byly v neutrálním trendu. Dnes 13-45 SЕČ ve Spojených státech vyjde index výrobní aktivity (PMI) v srpnu. V 14-00 SЕČ budou vyhlášeny index výrobní aktivity ISM Manufacturing v srpnu a náklady na výstavbu v červenci. Dle našeho názoru, předběžné odhady mohou mít neutrální charakter. Jelikož oba výrobní indexy se očekávají horší než minulý měsíc, a ukazatele trhu nemovitosti - o mnohem lepší.

Dnes světové akciové indexy rostou. Investoří se domnívají, že ve čtvrtek ECB ohlásí parametry uvolňování peněžní politiky.Dnes v 9-00 SЕČ c EU vyjde index cen výrobců. Odhad je neutrálním.

Jak bylo poznamenáno v předchozích přehledech, je pozorováno výrazné oslabení japonského jenu (USDJPY) na 7měsíční maximum. Poslední japonská data neukazují výrazný ekonomický růst, a kromě toho japonská centrální banka nemyslí zastavit peněžní emisi. Poznamenejme, že v USA je pozorován opačný „obraz“ – úspěšné obnovení ekonomiky a snížení emise Fedu. V tomto pozadí akciový index Nikkei dnes výrazně roste. Domníváme se, že to je důsledkem přílivu likvidity. Obrat obchodů na tokijské burze byl během měsíce nejvyšším a činil 2,4 mlrd. akcií. Kromě toho, investoři pozitivně reagovali na plány změnit některé ministry ve vládě Šinzó Abe. Zátra začne 2denní zasedání japonské centrální banky. Kromě toho ráno v 1-35 SЕČ vyjdou dva indexy PMI od společnosti Markit/JMMA: kompozitní v oblasti služeb.

Сena plynu stoupla. Rusko začalo stavět nový plynovod „Síla Sibiře“ v Číně. Toto může snížit cenu plynu v jihovýchodní Asii, která je téměř 4krát výše než v USA. Dokončení stavby „Síly Sibiře“ je plánováno pouze 2017 a jeho kapacita nebude velkou — 38 mlrd metrů čtverečních. World Resources Institute prohlásil, že pro zpracování břidlice ve Spojených státech může sladká voda být nedostatečným. Poznamenejme, že dříve státní agentura U.S. Energy Information Administration prohlásila, že břidlice mohou zvýšit vytěžené zásoby plynu v USA o 47% a nafty o 11%. Teoreticky, v případě nedostatku vodních zdrojů zásoby mohou být zmenšeny.

fccattle-chart

Kotace futures na hovězí maso výrazně vzrostly. Jižní Korea zrušila zákaz existence biologicky aktivního dodání zilpaterolu v mase. Tento problém byl zkoumán od loňského října. Poznamenejme, že hovězí maso je stále zákazáno v Evropě a v Číně.

sugar-chart

Thajsko snížilo kvótu pro domácí spotřebu cukru o 100 tisíc tun s cílem zvýšení exportu do 8,8 mln tun tento rok. O tom oznámil Office of Cane and Sugar Board. Thajsko je druhým ve světě vývozcem cukru. Jak se očekává, jeho výroba v sezóně 2013/2014 bude činit 11,3 mln tun. Poznamenejme, že bez ohledu na velkou sklízeň, International Sugar Organization předpovídá pokles přebytku ve světové bilanci cukru do 1,3 mln tun v sezóně 2014/2015 ve srovnání s přebytkem 4 mln tun v sezóně 2013/2014. Dle názoru organizace, to se může stát kvůli zvýšení spotřeby cukru na 2% dо 182,4 mln tun.

gold-chart

Zlato výrazně zlevnilo na pozadí posílení kurzu dolaru a růstu kotací akcií. Jak jsme několikrát poznamenali, drahé kovy a finanční aktiva se často pohybují v opačné fýzí. Palladium mírně kleslo od své nejvyšší hodnoty od února 2001. Nevylučujeme pokračování jeho korekce v případě vypuštění slabých ukazatelů výrobní aktivity USA a dalších zemí. Poznamenejme, že v Indii začíná „svatební sezóna“ a také Dhanteras a Diwali festivals, což zvýší poptávku po zlatě. Prémie k její ceně v Londýně může růst do $10-12 za unci z aktuálních $4-5. Indické klenotníci se domnívají, že objem dovozu zlata v září může zvýšit do 60-70 tun od 40 tun v červenci. V sprnu dovoz činil 63 tun.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.