Americké indexy aktualizují maxima


27/8/2014

V úterý na světových akciových trzích pokračovalo v růstu. Americké indexy aktualizují roční maxima, a evropské a asijské ještě ne. Makroekonomické ukazatele americké ekonomiky byly velmi dobrými a překonaly odhady. Objednákvy na zboží dlouhodobé spotřeby v červenci vzrostly o 22,6%.

boeing-stocks-chart

Tento měsíc korporace Boeing uzavřela kontrakty na výstavbu 324 letadel. Z nich 150 letadel jsou pro leteckou společnost Emirates z Dubaj. Vzhledem ke zvýšení objednávek na zboží dlouhodobé spotřeby banka Morgan Stanley zvýšila svůj odhad růstu amerického HDP v 3 čtvrtletí o 0,5% dо 3,5%, a banka Barclays — 0,3% dо 2,7%. Index spotřebitelské důvěry v srpnu vzrostl na maximum od října roku 2007 a činil 92,4 pipů. To take přidalo pozitiv pro investory. Dle našeho názoru na současných úrovních americký akciový trh může vypadat mírně „přehřátým“. Pokud je hodnota S&P 500 vyšší než 2000 pipů, její dividenová výnosnost činí 2%. Je to nižší než výnosnost 10letých amerických dluhopisů 2,63%. Dříve většina investorů se domnívali, že tento index do konce roku dosáhne 2000 pipů kdy vyjde výkaz firem nejen za druhé čtvrtletí, ale i za třetí. Nyní oni spoléhají, že index S&P 500 může skončit rok na 2100 pipech, a toto pouze +5% k její sočasní úrovni. V tomto případě abychom zdůvodňovali takovou vysokou úroveň z fundamentálního hlediska, růst celkového zisku firem zahrnutých v seznamu, na rok by měl činit neméně než 9,1%. Dle našeho názoru dosažení tohoto cíle nebude jednoduché, jelikož průměrný odhad růstu HDP ve Spojených státech v letošním roce je výrazně nižší než 2,9%. Nicméně, roční souhrnné zprávy vyjdou pouze v prvním čtvrtletí roku 2015. Teoreticky, nejistotou některých investorů lze vysvětlit relativně nízký objem obchodů na pozadí „rally“. Včera ten na amerických burzách činil 4,5 mlrd akcií, což je o 22% nižší než měsíční průměr. Dnes ve Spojených státech se neočekávají významné makreokonomické informace.

cac40-chart

Еvropské akciové indexy dnes mírně klesají po prudkém 2denním růstu. Ráno vyšel index spotřebitelské důvěry v Německu pro září, který poprvé za půl a rok padl. Včera v EU nebyly ekonomické údaje, a akciové indexy zvýšily v souladu s celosvětovou tendencí. Japonský Nikkei ukazuje přetrvávající kolísání při absenci výrazné makroekonomické nebo firemní informace. Domníváme se, že účastníci trhu nespěchají riskovat před vypuštěním důležitých údajů o inflaci, nezaměstnanosti a dalších ukazatelech, které vyjdou v noci na čtvrtek.

Jak již bylo poznamenáno v předchozím přehledu, kotace kávy pokračovaly v růstu na základě očekávání poklesu její sklizně v Brazílii. K National Coffee Council připojila německá společnost Neumann, která v sezóně 2015/2016 snížila svůj odhad na výrobu brazílské kávy až do 45 mln pytlů od 47,7 mln.

sugar-chart

Сukr výrazně zdražil poté co asociace Unica v sezóně 2014/2015 snížila předpověď sklizně cukrové třtiny v Brazílii až do 546 mln tun od 580 mln. V důsledku výroba cukru v zemi může klesnout do 31,4 mln tun od 32,5 mln. tun. Poznamenejme, že dle názoru International Sugar Organization, pro obnovení cen na cukr světová poptávka by měla převyšovat nabídku nejméně 3-4 mln. tun. Tehdy stejně jako dnes převýšení činí pouze 1,3 mln. tun. Připomeňme si, že kotace cukru klesly o 50% od svého 13letého maxima v roce 2011. Dle názoru USDA, na počátku září světové zásoby dosáhly rekordní úrovně 45,5 mln. tun. Proto ministerstvo ještě neočekává prudký nárůst cen. Teoreticky, to je možné v budoucnu. Dle dat Indonesian Sugar Refiners Association, dovoz cukru v Indonésii letos roste o 29% a bude činit 3,6 mln tun. V tomto případě spotřeba dosáhne 5,7 mln. tun a může růst do 7 mln tun během nejbližších 2 nebo 3 roky.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.