Světové akciové indexy v pondělí vzrostly díky částečné stabilizaci politické situace na Ukrajině


26/8/2014

Světové akciové indexy v pondělí vzrostly díky částečné stabilizaci politické situace na Ukrajině po doručení ruské humanitární pomoci v jihovýchodní části země. Přitom, účastníci trhu ignorovali negativní makroekonomické údaje. V červenci prodeje nových býtů ve Spojených státech klesly o 2,4% ve srovnání s červnem a byly menší, než se očekávalo. Poznamenejme, že prodeje ve srovnání s loňským červencem vzrostly o 12,3%. Indexy podnikatelského optimismu a podnikatelského klimatu v Německu (IFO) byly v srpnu slabší, než předběžné odhady. Nicméně, americký S&P 500 obnovil historické maximum.

BAC - Bank of America

Na pozadí očekávání počátku vzniku peněžní stimulace evropské ekonomiky vzrostly akcie finančního sektoru. Kotace Morgan Stanley zvýšily o 2,2%, Goldman Sachs Group — o 1,4%, Bank of America — o 1%. Akcie sítě Burger King zvýšily o 19,5% díky možnému pohlcení kanadské sítě Tim Hortons Inc. V důsledku, Burger King se může stát daňovým rezidentem Kanady, kde je nižší fiskální zátěž, než v USA. Obrat obchodů na amerických burzách stále zůstává velmi skromným. Včera ten činil 4,07 mlrd. akcií, což o 26% nižší, než průměrná měsíční úroveň. Dnes v 12-30 SЕČ ve Spojených státech vyjdou objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby v červenci, v 14-00 SЕČ index spotřebitelské důvěry v srpnu. Odhad prvního ukazatele je pozitivním, a druhého – negativním. V důsledku futures na americké akciové indexy se nacházejí „v bočním trendu“.

Evropské akcie dnes po včerejším rychlém růstu zlevňují. Jsme přesvědčeni, že je to způsobeno negativními informacemi o jednotlivých společnostech. V EU a v Japonsku dnes nebudou makroekonomické informace. Index Nikkei se nyní spolu s evropskými indexy snižuje.

Gold-weekly-chart

Na pozadí sestupné korekce evropských a asijských trhů, a také indexu dolaru , dnes je pozorován růst cen na zlato. Většina investorů považuje za „technické“ a nespoléhá na dlouhodobé pokračování. Největší ve světě zlatý fond SPDR Gold Trust hlásil, že jeho zásoby v pondělí ve srovnání s pátkem klesly o 3 tun a činí 797,1 tun. Čistý dovoz zlata v červenci v Číně přes Hongkong klesl na 3 leté minimum. Čínští klenotníci spoléhají na pokles cen a nepospíchají koupit fyzický kov.

Chilský výrobce mědi Antofagasta za první pololetí publikoval slabý výkaz. Jeho zisk klesl o 11,5%. Domníváme se, že účastníci trhu použili tuto zprávu jako důvod pro fixaci zisku po 4 denní kontinuální růst. Patřičně, měd' dnes zlevňuje.

coffee-daily-chart

Cena kávy zvýšila. National Coffee Council příští rok očekává pokles její sklizně v Brazílii dо 40 mln tun a níže. V roce 2012 výroba brazílské kávy klesla o 3,1% a v roce 2014 o 18%. Je pozorován pokles sklizně 3 roky po sobě od roku 1965 a stává se kvůli suchu. Poznamenejme, že ministerstvo zemědělství USA neočekává světový deficit kávy v důsledku zvýšení výroby v jiných zemich. Zejména v Kolumbii se očekává největší sklizeň od roku 2008. Zároveň s tím International Coffee Organization věří, že letos bude deficit kávy ve výši 10 mln pytlů. Dle jeho názoru, to může být způsobeno nízkou úrovní světových rezerv na počátku roku činící pouze 40,1 mln pytlů. Domníváme se, že z důvodu těchto různých odhadů kotace kávy od počátku srpna jsou v neutrálním trendu.

Australian Bureau of Meteorology považuje, že pravděpodobnost cyklonu El Nino je 50/50. Poznamenejme, že pokud se to stane, pak zemědělské futures mohou ukázat výrazný nárůst od svých multi-měsíčních minim, kde jsou nyní. Poznamenejme, že El Nino je obvykle jednou za tři roky do 5 roků a začíná na konci září. Ten již nebyl 4 roky.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.