Evropské a asijské akciové trhy dnes mírně rostou


25/8/2014

Světové akciové indexy v pátek klesly z politických důvodů. Ruský automobilový konvoj s humanitární pomocí vyšel na jihovýchod Ukrajiny bez čekání na úplný souhlas s oficiálními ukrajinskými orgány. Investoři se obávali ozbrojené provokace ukrajinských vojenských a eskalace konfliktu. Ale o víkendu nic moc nestalo, humanitární pomoc byla doručena.

Evropské a asijské akciové trhy dnes úspěšně rostou. Futures na americké akciové indexy se nacházejí „v plusu“. V pátek se konalo vystoupení hlavy Fedu Janet Yellenové. Účastníci trhu považovali to za krok pro zpřísnění peněžní politiky. Přitom to se tak brzy nestane, takže někteří investoři pokračují v nákupu akcií. Jejich aktivita je nízká. Obrat obchodů na amerických burzách v pátek byl o 20% níže průměru během 5 dnů a činil 4,1 mlrd. akcií. Jako obvykle růst sazeb vede k poklesu, a ne k růstu kotací. Předpokládá se, že program kvantitativního uvolňování bude dokončen v říjnu tohoto roku a v polovině roku 2015 může vzniknout první zvýšení amerických úrokových sazeb. Vzhledem k tomu pokračovalo posílení amerického dolaru. Pokud jde o stavu americké ekonomiky, Janet Yellenové prohlásila, že ta se úspěšně obnovuje a podotknula pozitivní tendence na trhu práce. Dnes v 14-00 SЕČ ve Spojených státech vyjdou data ohledně prodejů nových domů v červenci. Odhad je pozitivním. Kromě toho budou zveřejněny méně důležité ekonomické ukazatele.Hlava ECB Mario Draghi v pátek podotknula slabost evropské ekonomiky a nutnost její stimulace negativními sazbami a emisí eura (TLTRO) v budoucnu. Kurz jediné měny klesl. Poznamenejme, že inflace od října roku 2009 v EU v červenci klesla na minimum a činila 0,4%. Tím se zvyšuje riziko deflace a je hlavním argumentem ve prospěch emise eura. Dle názoru evropské centrální banky, inflace má být blízká 2%, ale ne více. Kotace evropských akcií rostou v očekávání přílivu likvidity. Dnes v 8-00 SЕČ vyjdou několik přediktivních indexů německé ekonomiky (IFO). Očekává se, že tyto budou negativními z důvodu vlivu situace na Ukrajině a anti-ruských sankcí. Více informací o trendech na trhu Forex poskytne Vám týdenní video přehled na stránkách IFC Markets.Jak se očekávalo, japonský jen spolu s eurem a jinými měnami pokračoval své oslabení proti americkému dolaru. Dnes ten klesl na 7měsíční minimum. Tím se zvyšuje příjem japonských vývozců a přispívá k růstu jejich akcií. Akciový index Nikkei mírně zvýšil. K jejímu silnému růstu zabranily silné deště v západní části Japonska. Tyto mohou způsobit značné škody na ekonomiku země, pokud se stanou příčinou povodní. Na rozdíl od svých kolegů z Fedu a ECB, hlava japonské banky Haruhiko Kuroda řekl, že k růstu objemů stimulace ekonomiky (peněžní emise) může dojít během krátké doby. Poznamenal pozitivní faktor poklesu nezaměstnanosti do 3,7%.

Kоtace cukru klesly, protože vyšlo najevo, že objem čistých pozic k prodeji (net short) za týden zvýšil na burze ICE o 31% a dosáhl maximální úrovně během 6 měsíců. To bylo zaznamenáno od CFTC.Kukuřice a sója zlevnily. Poradenská společnost Pro Farmer publikovala svůj zemědělský odhad. Tento rok sklizeň kukuřice ve Spojených státech očekává se ve výši 14,09 mlrd. bushlů a úrodnost — 167,4 bushlů na akr. Poznamenejme, že oficiální odhad USDA o kukuřici je menší a činí 14,032 mlrd bushlů, výnosnost - 167,4 bushlů na akr. Sklizeň sójy ve Spojených státech, dle názoru Pro Farmer, může činit 3,812 mlrd bushlů při výnosnosti 45,35 bushlů na akr. Je to trochu méně, než oficiální odhad. Považujeme, že negativnější dynamika kotací sójy ve srovnání s kukuřicí může být podmíněna zvýšeným podílem geneticky modifikovaných bobů. Poznamenejme růst kotací pšenice na pozadí politické nestability na Ukrajině - jedním z největších světových vývozců.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.