Včera S&P 500 aktualizoval historické maximum, druhým po Nasdaq


22/8/2014

Včera růst globálních akciových indexů pokračoval díky velmi pozitivním datům o americkém trhu práce na týden. Ostatní americké ekonomické ukazatele ve čtvrtek také překonaly odhady. Díky tomuto index S&P 500 aktualizoval historické maximum, druhým po Nasdaq.

Počet nových nezaměstnaných během týdne vzrostl o 298 tisíc lidí. To je lepší, než předběžný odhad, činící 315 tisíc lidí. Připomeňme si, že počet pracovních míst v nezemědělském sektoru USA v červenci o 209 tisíc vzrostl. Šestý měsíc v řadě tento ukazatel převyšuje 200 tisíc, poprvé v roce 1997. Oživení trhu práce spolu s nízkou inflací je klíčovým faktorem určující peněžní politiku Fedu. Pozitivní data zvyšují pravděpodobnost brzkého zvyšení úrokových sazeb v USA. Je třeba poznamenat růst dalších ukazatelů publikovaných ve čtvrtek. Americké prodeje bytů na sekundárním trhu v červenci vzrostly o 2,4% a dosáhly maxima během 10 měsíců. Index výrobní aktivity PMI od společnosti Markit v sprnu vzrostl na maximální úroveň od dubna roku 2010. Výrobní index Philadelphie dosáhl maxima od března roku 2011. Předbihající indikátor ukázal růst šestý měsíc v řadě.

BAC stock chart - Bank of America

Аkcie Bank of America Corp zdražily o 4,1% v důsledku vypořádání velikosti pokut (16,65 mlrd. dolarů) za porušování při obchodování hypotečními dluhopisy. Investoři se rozhodli, že pro banku tato částka není rozhodující. Kotace Hewlett-Packard vzrostly o 5,4% kvůli dobré čtvrtletní zprávě. Ebay plánuje vyčlenit samostatný platební systém PayPal. Účastníci trhu se domnívají, že ten může být částečně prodán. To může přinést dodatečné příjmy Ebay a jeho akcie vzrostly o 6%. Obrat obchodů na amerických burzách se téměř nezměnil, což může svědčit o nízké aktivitě investorů zatímco kotace obnovují historická maxima. Dnes v 14-00 SЕČ se bude konat vystoupení hlavy Fedu janet Yellenové, při kterém, jak se očekává, ona odhalí plány své agentury ohledně změny úrokových sazeb a odhadu stavu americké ekonomiky. Část investorů trhu v jakémkoliv případě fixuje zisk z posílení americké měny, a index amerického dolaru mírně snižuje.

Evropské akciové indexy po prudkém růstu během posledních dvou týdnů jsou mírně opraveny dolů. Zřejmě zde jsou také přející zafixovat zisk před vystoupením hlav centrálních bank. Připomeňme si, že kromě Janet Yellenové dnes prohlásí hlava ECB Mario Draghi, hlava japonské centrální banky Haruhiko Kuroda a další významní ekonomové. Dle makroekonomických dat, významný přínos z existence eurozóny přijímá ekonomika Německa. Jeho ukazatele se stále zvyšují na základě stagnace nebo dokonce recese ukazatelů v jiných zemích EU a eurozóny jako celku. Teoreticky, to může přispět k německému akciovému indexu DAX.

Japonský akciový index Nikkei dnes opakuje trend Evropy a také se mírně koriguje před vystoupením hlav centrálních bank. K tomuto přispívá pokles ratingu některých stavebních a ocelářských společností, který prohlásil přední investiční banka Daiwa Securities Group. Zároveň s tím index Nikkei udržuje informace o tom, že tokijské vlády budou investovat do akcií část prostředků veřejného fondu činící 4 bilionů jenů (39 mlrd dolarů.).Cena futures na obilniny a sójy se zvyšuje kvůli suchu v Číně a přiliš deštivému počasí v Evropě a v Kanadě. Toto může snížit světovou úrodu. Poznamenejme, že USDA očekává zvýšení objemu hrubých zrn v EU kvůli špatným podmínkám o 13 bln tun. To způsobí pokles ceny na hovězí maso.

copper-chart-weekly

Týdenní růst cen na měd' může být maximálním během 7 týdnů. K tomuto přispívají pozitivní data o americkém trhu nemovitosti, která vyšly v úterý a ve čtvrtek. Investoři doufají, že zpomalení průmyslového růstu v Číně nesníží poptávku po mědi, a jako minimum bude ji nechat na aktuální úrovni.

Zvýšení kotací cukru se dnes zastavily. Indie, která je jejím největším spotřebitelem ve světě, zvýšila dovozní poplatky na cukr, vlastně na prohibitivní úrovni 25% od 15%. S tímto účelem je support místních výrobců. Účastníci trhu očekávají, že v roce 2014 dovoz cukru v Indii klesne do 30 tisíc tun od 680 tisíc tun loni. Země každoročně spotřebuje 23 mln tun cukru. Její výroba tento rok se očekává ve výši 25,3 mln. tun.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.