K hlavnímu rústu amerických burz došlo po uzavření evropských akcií


21/8/2014

Na světových akciových trzích ve středu nebyl žádný trend. K hlavnímu růstu аmerických akcií došlo po uzavření evropských burz, když v USA vyšly materiály z červencového zasedání Fedu. Na základě toho, investoři se rozhodli, že americké úrokové sazby mohou být zvýšeny dříve než se očekávalo.

S&P500-daily

Kromě toho zvláštní pozornost Fed věnoval oživení trhu práce. Tento rok průměrný měsíční nárůst zaměstnanosti v nezeměděslkém sektoru činí 230 tisíc pracovních míst. Zatímco v předkrizovém období let 2004-2007 ta byla výrazně nižší a rovna 162 tisíc. Druhým pozitivním ukazatelem americké ekonomiky je stabilně nízká inflace nepřesahující 2%. Nyní účastníci trhu očekávají zitřejší prohlášení hlavy Fedu Janet Yellenové, který může obsahovat odhady dalších činností její agentury v závislosti na cílových hodnotách makroekonomických indikátorů. Firemní data byly dobrými ve středu. Čtvrtletní příjem obchodní sítě Home Depot na druhý kvartál vzrostl o 5,8% a překonal odhady. Díky tomu akcie společnosti aktualizovaly historické maximum. Poté zdražily i další akcie maloobchodního sektoru. Včetně Lowe's Cos - konkurent Home Depot. Vzhledem k růstu trhu, obrat obchodů na amerických burzách zůstal na úrovni 14% níže průměru během 5 dnů a činil 4,5 mlrd. akcií. Dnes v 12-30 SЕČ v USA vyjde týdenní zpráva o trhu práce, v 13-45 SЕČ — index výrobní aktivity PMI od společnosti Markit na srpen a v 14-00 SЕČ — prodeji na sekundárním trhu nemovitosti a předbíhající indikátor na červenec, výrobní index Philadelphie na srpen. Odhady všech dnešních dat kromě týdenní nezaměstnanosti, která může být pozitivní, jsou negativními. Po včerejších materialů z Fedu, ta je hlavním ukazatelem mezi dnešní statistiky. Díky tomuto, futures na americké akciové indexu se nyni obchodují „v plusu“.

CAC40-daily

Dnes evropské akciové indexy rostou. Včera se tyto uzavřely neutrálně, ale toto se stálo před zveřejněním. Dalším faktorem zvýšení trhů byla dobrá zpráva Raiffeisen Bank International AG na druhý kvartál. Akcie této banky zdražily o 5%. Ostatně, je třeba poznamenat, že negativní faktor ve formě zpomalení průmyslového růstu v Číně a v eurozóně ovlivní evropské trhy. Dnes ráno nečekaně klesl čínský index výrobní aktivity PMI od banky HSBC. Z tohoto důvodu především utrpěly akcie těžebních společností Rio Tinto, BHP Billiton a Antofagasta. Ráno v eurozóně klesly výrobní a kompozitní indexy PMI na srpen. Tyto se počítají společností Markit. Dnes v 14-00 SЕČ vyjde index spotřebitelské důvěry. Odhad, dle našeho názoru, je negativním.

V předchozích přehledech jsme poznamenali, že oživení americké ekonomiky a plány zpřísnění peněžní politiky budou přispívat k posílení americké měny proti euře, jenu, britské libře a dalším měnám. V posledních 4 letech index dolaru vzrostl o 1,2%.

Japonský index Nikkei dnes výrazně vzrostl. Kromě rostoucího trendu ostatních světových indexů, k tomuto přispívá oslabení jenu. Ten dělá byznys japonských vývozců výhodnějším. Akcie Nikon zdražily o 4%, Honda Motor - o 2,3%, Mazda Motor — o 2,8%. Nová data o japonské ekonomice budou zveřejněny příští týden ve středu.

sugar-daily

Většina komoditních futures dnes kvůli negativním čínským ekonomickým datům zlevní. Cena cukru roste druhý den v řadě. Jeho export v Číně v červenci ve srovnání s červencem ztrojnásobil a činil 280 tisíc tun. Účastníci trhu se domnívají, že v období srpen-říjen, Čína na světovém trhu může získat více než 1 mln tun cukru. Celkový dovoz v roce 2014 se předpokládá ve výši 3,4 mln tun. To je více než se očekávalo na začátku roku – 2,5 mln. tun, ale menší než loni – 4,5 mln tun.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.