Kotace rostly v důsledku pozitivní statistice USA


20/8/2014

Růst světových akciových trhů pokračuje. Jak se očekávalo všechny americké makroekonomické údaje byly dobrými. Počet nových budov v červenci vzrostl o 15,7% a během 8 měsíců dosáhl maxima. Počet výdaných stavebních povolení v USA vzrostl o 8,1% a byl největším od dubna roku 2013. Oba tyto ukazatele výrazně překročily odhady.

S&P500 Daily

Inflace v červenci zpomalila až do 0,1% ve srovnání s růstem o 0,3% v červnu. V ročním vyjádření ta činila 2%, což se shoduje s úrovní Fedu. Akciový index S&P 500 vzrostl o 3,8% od svého 3měsíčního minima, ale ještě neaktulizoval červencové historické maximum. Z globálních indexů pouze Nasdaq to dělal, který vzrostl až do maximální hodnoty od března roku 2000. Ostatně, zatímco zvýšení kotací se nepotvrzuje povýšením zisku korporací. Investoři nakupují akcie očekáváním dalšího růstu jejich hodnoty a nevěnuji mnoho pozornosti ukazatelům společností. Aktuální ukazatel Р/Е indexu S&P 500 činí 17,8 a je maximální od roku 2000. Připomeňme si, že od posledního dlouhodobého minima v březnu roku 2009, S&P 500 vzrostl o 194% a nebyl opraven o 10% během více než 3 lety. Včera аkcie Apple (+1,4%) aktualizovaly historické maximum. Investoři očekávají úspěšné prodeje nových produktů: iPhones s velkou obrazovkou a hodinky. Akcie obchodní sítě Home Depot zdražily o 4,7% po vypuštění dobré čtvrtletní zprávy. Prudký růst amerického akciového trhu stále neshromažďuje mnoho investorů. V úterý obrat obchodů na amerických burzách v USA opět byl o 14% nižší, než průměr během 5 dnů. Dnes v 18-00 SЕČ budou zveřejněny materiály z červencového zasedání Fedu. Teoreticky, trhy mohou získat trochu oddechu po silném růstu a pár dní být v neutrálním trendu před pátečním zasedáním hlav centrálních bank v Jackson Hole.

Kotace evropských akcií nyní po prudkém 2denním růstu klesají. Včera nic zvláštního v eurozóně nebylo a vzrostly vzápětí za americkým akciovým trhem. Dnes pivovarská společnost Carlsberg oznámila možný pokles zisku kvůli klesající poptávce po produkci v Rusku. Tam, on získává 35% svého příjmu. Akcie Carlsberg klesly o 6%. Poznamenejme, že byly další negativní zprávy od méně předních společností. Takže, majitel Luxottica Group se rozhodl uvolnit generálního ředitele, což způsobilo pokles kotací o 4,7%. Dnes v 9-00 SЕČ vyjdou data objemů staveb v eurozóně. Neočekáváme, že tyto budou ovlivnit trh.

USD/JPY weekly

Japonský index Nikkei sleduje trendy evropských indexů. Včera ten vzrostl, a dnes klesá. K tomuto přispívá data zahraničního obchodování Japonská na červenec, které byly horší, než se očekávalo. Import vzrostl o 2,3% navzdory odhadům, že ten klesne o 1,5%. Kvůli tomu negativní zahraničně-obchodní saldo vzrostlo až do 964 mlrd jenů ve srovnání s 823 mlrd. jenem v červnu. To je nejhorší hodnota v historii. Přičemž negativní saldo je pozorováno již 25 měsíců v řádě. Poznamenejme, že kvůli takové statistice se stálo výrazné oslabení kurzu japonské měny. Zítra ráno v 23-50 SЕČ vyjde každotýdenní přehled ministerstva financí ohledně objemu transakcí s japonskými akciemi a státními dluhopisy. V 1-35 SЕČ index výrobní aktivity PMI od společnosti Markit/JMMA. Odhad je pozitivním.

Brent Oil weekly chart

Ropa v posledních několika týdnech po výrazném poklesu mírně roste. Cena Brent během 14 měsíců již klesla na minimum. Dříve jsme několikrát poznamenali, že pokles světových cen ropy je podmíněn západních sankcí proti Rusku. Dnes v 14-30 SЕČ, jako obvykle, vyjdou týdenní data o zásobách v USA. Dne odhadů tyto klesnou o 1,75 mln barelů. Zásoby benzínu mohou klesnout o 1,55 mln barelů a destilátů — o 300 tisíc barelů. K růstu kotací také přispívá včerejší prohlášení prezidenta USA Baracka Omaby o pokračování leteckých úderů po Iráce. Dříve tato země byla na druhém místě po Saúdské Arábii těžbou ropy v OPEC.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.