Trhy nadále nahrávají pokles politického napětí na Ukrajině


19/8/2014

Světové akciové indexy v pondělí rostly výrazně. Pouze Nasdaq během posledních 14 let aktualizoval svůj maximum, a ostatní ještě dokonce nedosáhly úrovní července. Účastníci trhu nadále nahrávají výrazný pokles politického napětí na Ukrajině.Kromě toho oni pozitivně reagovali na růst amerického indexu nemovitosti NAHB/Wells Fargo Housing Market potřetí v řadě. Obvykle jim se nevěnují mnoho pozornosti, ale tentokrát před vypuštěním oficiálních dat zvýšení tohoto indexu překonalo odhady. Dnes v 12-30 SЕČ ve Spojených státech vyjou data o prodeji nových domů a vydávání stavebních povolení za červenec. Odhady jsou pozitivními. Nevylučujeme, že včerejší nákupy jsou spojené s očekáváními dobré statistiky. Samozřejmě, zdražily akcie takových stavebních firem jako jsou PulteGroup Inc (+2,8%), D.R. Horton Inc (+1,4%) a další. Na pozadí poklesu cen na naftu na minimum od začátku roku v USA, kotace leteckých společností United Continental Holdings (+4%), Delta Airlines (+2%) vzrostly. Díky možnému spojení dvou amerických prodejců Dollar General Corp (+12%) a Family Dollar Stores Inc (+5%) zdražily akcie firem z odvětví obchodu. Ostatně, všechny tyto události nebyly schopny zvýšit aktivitu investorů. Obrat obchodů na amerických burzách včera byl o 14% menší, než průměr za 5 dnů a o 12% nižší, než průměr za tří měsíce. Poznamenejme, že současně s ukazateli trhu nemovitosti dnes vyjdou také důležitá data o inflaci v červenci v USA. Předběžné odhady jsou také pozitivními. Futures na americké indexy nyní se nacházejí „v plusu“.Poznamenejme růst amerického dolaru proti euře. Budeme se snažit to vysvětlit dvěma faktory. Za prvé, statistika stále potvrzuje, že americká ekonomika je silnější, než evropská. Za druhé, na konci týdne se budou konat vystoupení hlav Fedu a ECB na výročním zasedání v Jackson Hole. Spojené státy jsou zainteresovány na posílení dolaru a zpřísňují peněžní politiku, a ECB – na oslabení eura a plánují další uvolnování peněžní politiky. Nejspíše, taková pozice se potvrdí v projevech Mario Draghi a Janet Yellen.

Evropské indexy podruhé v řádě zdražují, ale tyto jsou ještě daleko od maximálních hodnot na konci července. Včerejší data ohledně zahraničního obchodování v eurozóně byly lepší, než se očekávalo. Období výkazů evropských společností na druhý kvartál téměr skončilo. V lednu investoři očekávali, že celkový zisk pro celý rok bude činit 11,8%. Tyto nyní snížily odhady až do 5,4%. Nicméně, očekává se, že výplata dividend mohou být nejvyššími za pět let. Nyní průměrná dividendová výnosnost evropských společností činí 3,3%. To je vyšší, než stejný ukazatel amerických akcií rovnající se 2% a průměrná úroveň - 2,4%. Dnes v eurozóně se neočekávají důležitá ekonomická data. Ve Velké Británii v 8-30 SЕČ vyšly červencová pozitivní data o inflaci. Toto snížilo pravděpodobnost brzkého zvýšení úrokových sazeb Bankou Anglie a přispělo k dalšímu oslabení britského libra. Akciový index FTSЕ 100 vzrostl.

Japonský index Nikkei spolu s dalšími světovými indexy rostl. Ránní makro data, o kterých jsme psáli včera, byly pozitivními. Kotace Skymark Airlines po zprávě o možné finanční pomoci ze strany největšího letecké společnosti AirAsia rostly o 28%. Dříve Skymark Airlines objednal šest letadel Airbus, ale nebyl schopen je úplně uhradit. Dnes v noci v 23-50 SЕČ ve středu vyjdou červencová data ohledně zahraničního obchodování v Japonsku. Předběžné odhady, dle našeho názoru, jsou pozitivními.Čína vydala povolení k dovozu zlata třem bankám, a celkem bylo 15 kusů. Nyní Shanghai se Singapurem mohou soutěžit s Londýnem obchodováním drahých kovů. Očekává se také zvýšení objemů nákupů. Dle našeho názoru, to podporuje ceny na zlato na pozadí posilovaného amerického dolaru a akciových trhů. Zlato se pohybuje s nimi „v opačné fázi“. Dalším jedním faktorem růstu kotací drahých kovů je silná poptávka po palladiu, které je používán v automobilových a chemických katalyzátorech. Jeho cena vzrostla o 25% od začátku roku a dosáhla 13letého maxima. Účastníci trhu poznamenají, že poptávka po palladiu je téměř jeden a půl krát větší než nebídka.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.