Na světových akciových trzích v pátek byl pozorován různosměrný pohyb


18/8/2014

Na světových trzích v pátek nebyl pozorován různosměrný pohyb. Jelikož většina amerických makroekonomických dat byly horší, než se očekávalo. S výjimkou výroby automobilů, která byla nejvyšší během 5 let. Nicméně, během týdne Dow Index vzrostl o 0,7%, S&P 500 - o 1,2% a Nasdaq — o 2,2%.

Hlavní příčinou byly: relativní stabilizace na Ukrajině díky ruské humanitární pomoci a dobré čtvrtletní zprávě amerických společností. K růstu Nasdaq v pátek přispívala dobrá zpráva výrobce zařízení Materials. Obrat obchodů na amerických burzách byl o 16% více než průměr během 5 dnů. Dnes ve Spojených státech nebudou významná makroekonomická data. Futures na americké akciové indexy jsou „v plusu“.

Evropské akcie dnes ráno rostou. K tomuto přispívá dočasná normalizace politické situace na Ukrajině díky dodání ruské humanitární pomoci a jednáním. Dalším pozitivem bylo vyhlášení reorganizace těžební společnosti BHP Billiton. Její akcie zdražily o 1,2%. To vyvolalo zvýšení kotací a dalších společností tohoto sektoru včetně Rio Tinto (+0,9%). Dnes v 9-00 SЕČ vyjde obchodní bilance z eurozóny v červenci. Odhad je neutrálním.Japonský index Nikkei opakuje dynamiku evropských indexů. Dnes ten roste díky dobré firemní informaci. Akcie Chugai Pharmaceutical zdražily o 15% po zprávě o výkupu 40% základního kapitálu evropské společnosti Roche Holding AG za 10 mlrd. dolarů. Kotace Nintendo vzrostly o 4% díky úspěšným prodejům nové hry «Mario Kart 8» v USA a plánovaným k spouštění aplikací pro iPad. Zítra ráno od 5-00 dо 6-00 SЕČ vyjdou japonská makroekonomická data: shodný index, předbíhající indikátor, prodeji supermarketů a objednávky na průmyslové zařízení. V zásadě, to nejsou nejdůležitější ukazatele ve srovnání s těmito ohledně zahraničního obchodování v Japonsku v červenci, které hudou zveřejněny zítra, ale pozdě v noci.Cena pšenice mírně klesla. Investoři pozitivně reagovali na zmírnění politické situace na Ukrajině. Poznamenejme, že spolu s Ruskem tyto dvě země poskytují pětinu světového vývozu pšenice. Pokles kotací ovlivnila také dešt' v austrálském státu New South Wales. Dříve zde bylo pozorováno nejzávažnější sucho od roku 2002. Dle odhadu australské vlády, úroda pšenice v sezóně 2014/2015 klesla až do 24,6 mln. tun proti 27 mln. tun sezónou dříve.Společnost Volcafe Ltd očekává deficit kávy Robust ve výši 1,6 mln pytlů nebo 96 tisíc tun v sezóně 2014/2015. Ostatně, to ještě výrazně neovlivnila kotace, jelikož tento odhad může i nebýt odůvodněno. V posledních dnech deštivé počasí ve Vietnamu je příznivým pro zrání kávy. Sklizeň začíná v říjnu. Připomeňme si, že dle odhadu International Coffee Organization, světový deficit kávy může činit 10 mln. pytlů. Hlavní příčinou pro to je sucho v Brazílii. Největší brazílská kávová společnost Cocatrel očekává pokles sklizně roku 2014 o 40% až dо 900 tisíc pytlů ve srovnání s rokem 2013.

Kotace cukru mírně rostly. V indickém státě Uttar Pradesh, který je hlavním výrobcem cukrové třtiny v zemi, došlo k zaplavení. Možné poškození sklizně cukru dosud není zveřejněn, ale je známo, že zahynuli asi dvacet lidí. Připomeňme si, že předtím společnost Indian Sugar Mills Association předpovídala růst výroby cukru v Indii v sezóně 2014/2015 o 4% až do 25,3 mln tun ve srovnání s předchozí sezónou.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.