Investoři ignorovali data o maloobchodních prodejů v USA v červenci


14/8/2014

Na světových akciových trzích ve středu nebyly žádné tendence. Obecně, tyto snaží obnovit růst po klesající korekci na konci července. Investoři ignorovali data na červenec ohledně maloobchodních prodejů ve Spojených státech, které byly nejslabší od ledna tohoto roku. Toto přispěla k poklesu akcií obchodních sítí: Macy's Inc (-5,5%), Kohl's Corp (-1,5%), Nordstrom Inc (-0,9%), Wal-Mart Stores (-0,3%).Poznamenejme, že dnes podávají výpovědi Nordstrom a Kohl's na druhý kvartál a take další prodejci. Solidní růst amerických akciových indexů včera zabezpečily společnosti z biotechnologických a počítačového odvětví. EU schválila použití nového léku proti Cystické fibróze Kayldeco, který vyrábí společnost Vertex Pharmaceuticals. Toto přispívalo k růstu její akcií o 4%. Po tom zdražily cenné papíry i dalších společností z tohoto a jiných vysoce technologických sektorů. Kotace Biogen Idec vzrostly o 3%, Google — o 2,2%. Nicméně, aktivita účastníků trhu stále zůstává na nízké úrovni. Obrat amerických burz ve středu byl o 18% menší, než průměr během 5 dnů a činil 4,7 mlrd. akcií. Po uzavření obchodů vyšla zpráva Cisco Systems, což způsobila pokles její akcií o 3% na meziburzovních prostorech. Nyní futures na americké indexy se obchodují “v plusu“. Dnes v 12-30 ŠEČ ve Spojených státech vyjde zpráva o trhu práce na týden a vývozní a dovozní ceny v červenci. Dle našeho názoru, předběžné odhady jsou pozitivními. Přitom očekávaná čtvrtletní zpráva prodejců není o nic méně důležitá pro trh.

Evropské akcie včera ignorovali data o průmyslové výrobě EU v červenci a vzrostly díky pozitivní čtvrtletní zprávě společnosti E.ON a Swiss Life. Dnes ráno vyšla další makroekonomická statistika, která opět byla negativní. HDP ve Francii a v Německu v druhém kvartálu byl horší, než odhady. Přičemž německá ekonomika poklesla poprvé od roku 2012. Pak evropské akciové indexy začaly klesat. Tím spíše že dnes v 9-00 SЕČ bude zveřejněn HDP z eurozóny na druhý kvartál. Ten může zklamat investory, kteří očekávají jeho růst na úrovni prvního kvartálu (+0,2% nebo +0,8% rok za rokem). Současně vyjde inflace v červenci, ale její odhad je neutrálním.

Japonský index Nikkei dnes spolu se světovými indexy mírně klesl. Formálně se vrátil do svého neutrálního trendu, který trvá již dva měsíce. Ekonomická data ohledně průmyslových objednávek, které vyšly v noci, byly negativními a jsou znatelně horší, než odhady. To však nemělo vliv na trh. Jelikož investoři očekávají nákup akcií od japonského Government Pension Investment Fund, spravující majetkem ve výši $1,2 bln. Předtím prohlásil, že se chystá zvýšit podíl akcií ve svém portfoliu. Objem obchodů na tokijské burze zůstává malým. Včera ten byl o 10% nižší než průměr za měsíc.Cena mědi dnes pokračovala v poklesu na pozadí obávám poklesu poptávky ze strany Číny kvůli možnému zpomalení její ekonomiky. Prémie nebo ztráty pro doručení fyzického kovu na londýnské burze klesla na minimální úroveň od června loňského roku a činila 70 dolarů za tunu. Někteří účastnici trhu tento rok předpovídají přebytek mědi na světovém trhu ve výši 226 tisíc tun a v roce 2015 285 tisíc tun. Ostatně, dle dat International Copper Study Group, v roce 2013 na světovém trhu byl pozorován deficit tohoto kovu 193 tisíc tun, a ceny v důsledku klesly. Poznamenejme, že Čína spotřebovává asi 40% mědi na světě. V červenci pokles dodání v zemi činilo 2,9% ve srovnání s červnem. Objem klesl na minum od dubna roku 2013 a byl roven 340 tisíc tun.Futures na zlato zdražují již 3 den po sobě na pozadí globální politické krize na Ukrajině na na Blízkém východě. Objem obchodů o 18% nižší, než průměr během 3 měsíce. Mezitím, společnost World Gold Council oznámila pokles světové poptávky po zlatě v druhém kvartálu o 16% dо 964 tun kvůli poklesu objemu obchodů se šperky o 30% na minimum od čtvrtého kvartálu roku 2012 a snížení poptávky po prutech a mince o 56%. Přitom, dle odhadů, tento rok poptávka po zlatě v Indii klesla o 13% ve srovnání s rokem 2013 nebo na minimum od roku 2009 a činila 850 tun. Připomeňme si, že v roce 2009 ta byla rovna 578,5 tun.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.