Investoři pozitivně reagovali na zprávu o odeslání humanitární pomoci na Ukrajině


12/8/2014

V pondělí při nepřítomnosti významných makroekonomických dat růst světových akciových trhů pokračuje. Investoři pozitivně reagovali na zprávu o odeslání humanitární pomoci ze strany USA a EU a Ruska pod záštitou „Červeného kříže“ v jiho-východní části Ukrajiny, v bojové zóně. To může snížit geopolitická rizika v Evropě.

Zprávy o přechodu na jedinou akcii "dcer" přední americké potrubní společnosti Kinder Morgan Inc. přispěla k růstu její akcie o 9% a zvýšení indexu S&P500. Společnost Sysco podala dobrou výpověd' na druhý kvartíl a její akcie zdražily o 3,2%. Objem obchodů na amerických burzách pokračoval klesnout. Včera ten činil 4,7 mlrd. akcií, což o 23% měnší, než průměr během 5 dnů. Dnes ve Spojených státech nebudou významná makroekonomická data. Poznamenejme, že koeficient Р/Е indexu S&P 500 mírně klesl ze svého čtyřletého maxima 18,3, který byl v červenci. Nyni Р/Е je přibližně roven 17,6.

Evropské akcie mírně klesají po dvoudenním růstu. Investoři očekávají negativní informace o poklesu německých ekonomických ukazatelů vypočítávaných ZEW. Tyto vyjdou v 9-00 SЕČ. Výrobce domácí chemie Henkel AG prohlásil o možném snížení svého zisku ve druhém pololetí. Kvůli tomu jeho akcie klesly o 3%.

Japonský index Nikkei dnes se nachází v neutrálním trendu. Ráno vyšly slabá data ohledně průmyslové výroby. Nyní investoři čekají na data o HDP na druhý kvartál a vypuštění materiálů z červencového zasedání japonské centrální banky. Tato informace se objeví dnes v noci v 23-50 SЕČ. Očekává se, že v důsledku zvýšení daně z prodeje v dubnu, čtvrtletní HDP klesne o 7,1%. Domníváme se, že tento hospodářský útlum je již akciovým trhem brán v úvahu. Teoreticky, ten může více na základě špatných dat na japonský export a průmyslovou výrobu. Není vyloučeno oslabení jenu.

V Číně dnes ráno vyšly negativní data o bankovním sektoru na červenec. Objem poskytovaných úvěrů v jenech v červenci klesl o 28%. Toto může negativně ovlivnit kotace komoditních futures.Cena sójy mírně poklesla navzdory zhoršení ratingu její úrody ve Spojených státech o 1% dо 70%. Tento rating přiřazuje USDA. V předchozím období rating osevů byl menší a činil 66%. Připomeňme si, že dnes očekává se zveřejnění každoměsíční zprávy USDA (Ministerstvo zemědělství USA), která může ovlivnit zemědělské futures.Včera byl pozorován mírný nárůst cen na kávu. International Coffee Organization prohlásil, že její světový export během 9 měsíců v sezóně 2013/2014 klesl o 3,5% ve srovnání s předchozí sezónou a činil 81,8 mln pytlů (60 kg). Pokles světového exportu v červnu nebyl významným a činil 0,2%. V této sezóně výroba kávy Robust v Indonésii klesla o 47% a Arabika v Brazílii o 9,3%.

Cena kakaa dosáhla tříletého maxima. Jeho export z Pobřeží slonoviny od minulého října do července (sezona 2013/2014) vzrostl o 7% dо 1,4 mln. tun. Podle názoru účastníků trhu to svědčí o zvýšení poptávky a může způsobit nedostatek kakaa na konci sezóny. Dalším faktorem růstu cen na kakao mohl být šíření viru ebola v Pobřeží slonoviny.Dle agentury IEA ropa mírně zlevnila po snížení odhadu růstu světové poptávky na ni o 180 tisíc barelů denně pro tento rok a o 90 tisíc barelů denně pro rok 2015. Nyní dle názoru IEA tento rok světová poptávka po ropě roste o 1 mln barelů denně a bude činit 92,7 mln barelů denně. V roce 2015 její růst bude činit 1,3 mln barelů denně do 94 mln. barelů denně. Тěžba OPEC v červenci během 5 měsíců dosáhla maxima a činila 30,44 mln. barelů denně. Je ještš těžké říci jako dlouho bude trvat pokles cen ropy. Jak se očekává, její zásoby během týdne ve Spojených státech klesnou o 1,75 mln barelů a budou činit 363,9 mln. barelů. Oficiální data, jako obvykle, vyjdou zítra v 14-30 SЕČ.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.