Americké akciové indexy v úterý klesly, a evropské vzrostly


6/8/2014

Americké akciové indexy v úterý klesly, a evropské rostly. Obrat obchodů na amerických burzách USA byl nižší, než průměr za měsíc. Americké makroekonomické údaje byly pozitivními. Negativní reakce akciového trhu přispívala ke snížení prognózy zisku eskontní obchodní sítě Target, a také zpráva o koncentraci ruských vojsk nedaleko hranice s Ukrajinou.

Čast investorů se obávali zhoršení politické situace a dokonce začátku ozbrojeného konfliktu. I když se to nestalo, nyní futures na americké akciové indexy se stále nacházejí „v minusu“. Po uzavření obchodů vyšel dobrý kvartální výkaz společnosti Walt Disney. Včera index podnikatelské aktiviy v oblasti služeb na červenec dosáhl maxima od prosince roku 2005. Růst průmyslových objenávek byl největším od listopadu roku 2010. Takže, ekonomická informace svědčí ve prospěch oživění americké ekonomiky, což zvýšuje pravděpodobnost růstu sazeb Fedu. Investoři očekávají růstu HDP USA v 3 kvartálu o 3%. Poznamenejme, že to vše má minimální vliv na kurz americké měny, která rostla na 11měsíční maximum. Dnes v 12-30 SЕČ vyjde obchodní bilance USA na červen. Prognóza je neutrální, ale v případě neplánovaného zvýšení deficitu, dolar může oslabit, a akcie pokračovat klesající korekci.

Evropské akciové trhy včera rostly. K tomuto přispěly dobré údaje maloobchodních tržeb v EU na červen. Kromě toho, trhy byly uzavřeny do vstoupení negativní informace v USA. Je logicky, že dnes tyto výrazně klesají. Dříve jsme několikrát poznamenali, že zhoršení situace na Ukrajině má více negativní vliv na evropské, než americké trhy. Jelikož Ukrajina hraničí s EU. Dalším negativním faktorem byl pokles průmyslových objednávek v Německu na červen na minimum od září roku 2011. Tato informace vyšla ráno. Poznamenejme, že dnes do 9-00 SЕČ vyjdou makroekonomické ukazatele jednotlivých zemí EU a Velké Británie.Index Nikkei se snižuje spolu s dalšími světovými akciovými indexy. Dalším negativním faktorem byl pokles kotací SoftBank Corp o 4,8% poté co její pobočka Sprint Corp zrušila sloučení s T-Mobile U.S. Inc.

Podle prognóz American Petroleum Institute, zásoby nafty v USA během týdne mohou klesnout o 5,5 mln. barelů. Pak to bude mnohem výraznější pokles, než očekávají účastníci trhu. Oficiální údaje, jako obvykle, vyjdou dnes v 14-30 SЕČ. Včera kotace nafty klesly při podmínkách velmi skromných obchodních objemů, o 20% menší, než průměr na 3 měsíce. Jak jsme již poznamenali, klesající cena nafty spolu se sankcemi, je dalším faktorem ekonimického tlaku na Rusko.Drahé kovy vykazují mírný nárůst na pozadí růstu politického napětí kolem Ukrajiny. Považujeme, že k tomuto přispívá silné posílení americké měny. Cena stříbra klesla po zprávě agentury GFMS ohledně poklesu světových prodejů investičních mincí v druhém kvartálu o 23% ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.Dnes cena pšenice výrazně zdraží již 6 den po sobě. Účastníci trhu se obávají, že deštivé počasí ve Francii, Německu a Ukrajině pokazí další úrodu, zejména zvýší podíl hrubých zrn. Dle názoru ukrajinské agentury ProAgro, na Ukrajině ten vzroste do 35% od 25-30% loni.

Kotace sójy včera mírně klesly. Společnosti INTL FCStone a Farm Futures Magazine očekávají, že její úroda v USA v této sezóně bude činit 3,865 mlrd. bushlů a 3,857 mlrd. bushlů patřičně. To je vyšší, než oficiální prognóza USDA. Stejná situace je pozorována s prognózou těchto společností ohledně úrody kukuřice. Ta je rovna 14,455 mlrd bushlů a 14,331 mlrd. bushlů, což je také více, než očekávání USDA.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.