Evropské akciové indexy včera spolu s americkými rostly


5/8/2014

Světové akciové indexy v pondělí rostly díky pozitivním firemním údajům z USA. Zisk investičního fondu Berkshire Hathaway Inc patřící miliardáře Warrena Buffetta za druhý kvartál zvýšil o 41%. Taková zpráva přispívala k růstu jeho kotací o 3,1%.

DJI

Energetické společnosti Anadarko a Noble Energy a take internetová společnost Groupon podaly pozitivní výpovědi. Ostatně, při nepřítomnosti ekonomických údajů, aktivita účastníků trhu nebyla vysokou. Obrat obchodů na amerických burzách včera byl o 9,7% nižší, než průměrně měsíční úroveň. Dnes v 14-00 ve Spojených státech vyjde index podnikatelské aktivity ISM v oblasti služeb a průmyslových objednávek. Dle našeho názoru, prognózy jsou pozitivními. Společnost Walt Disney po uzavření obchodů podá výpověd'. Index S&P 500 je nyní o 4,9% vyšší, než úroveň na začátku tohoto roku. Ten neustále roste bez korekcí ve výši 10% a více již od roku 2011. Jeho poměr „celkové ceny akcií/celkový výdělek na akcii“ P/Е je roven 17,6. To je nejvyšší úroveň od roku 2010. Poznamenejme, že 76% společností, které podaly výpovědi, překročily prognózy zisku.

Evropské akciové indexy včera spolu s americkými rostly. K tomuto také přispívaly pozitivní údaje za druhý kvartál od společností Bayerische Motoren Werke AG, Credit Agricole (akcie zdražily o 5%), BMW (+3%) a Deutsche Post AG (+2,2%). Dnes v 9-00 SЕČ vyjdou maloobchodní tržby v EU na červen. Domníváme se, že jejích předběžné prognózy jsou pozitivními.

Index Nikkei se snížuje 3 den po sobě na pozadí slabých zpráv od japonských korporací. Dnes společnosti Toyota, Sapporo Holdings Ltd a Daikin Industries Ltd podávají výpovědi za druhý kvartál. Indexy podnikatelské aktivity na červenec v Japonsku včera byly lepší, než prognózy, a v Číně – horší, než prognózy. Kromě toho, činský PMI v oblasti služeb klesl na minimum od listopadu roku 2005. Zítra ráno v 5-00 SЕČ v Japonsku vyjdou totožné a předstihující ekonomické indexy. Prognóza je neutrální.

Kotace kukuřice zvýšily poté co USDA uvedl, že rating osevů v USA („dobré a výborné“) klesl více, než se očekávalo. Kvůli suchu ten klesl do 73% od 75% dříve. Jelikož účastníci trhu očekávali 74%. Připomeňme si, že loni rating „dobrých a výborných“ osevů kukuřice činil 64%. Sója a pšenice zdražily kvůli hrozbě sucha na středozápadě USA.

Nafta

Ropa mírně zdražila na pozadí zhoršení politické situace v severní Africe a na Blízkém východě. Její vývoz z Lybie klesl od 500 do 450 tisíc barelů denně. Podle prognóz zásoby nafty v USA během týdne se snížily o 1 mln. barelů. Poprvé během měsíce mohou klesnout zásoby benzínu. Oficiální údaje, jako obvykle, vyjdou zítra v 14-30 SЕČ.

Kotace kávy

Kotace cukru, kávy a kakaa včera měly silné výkyvy kvůli zprávě o požáru v brazílském přístavu Santos. Vietnam předpovídá, že vývoz kávy Robusta v srpnu může činit od 70 do 120 tisíc tun. Dříve se očekávalo, že ten bude činit 85 tisíc tun. To je o 6,3% nižší, než loni. Takový značný rozptyl údajů se vysvětluje tím, že zásoby kávy po Vientamu mohou být menší, než se očekávalo. Vývoz v červnu klesl dо 108,1 tisíc tun od 110 tisíc tun.

Zlato a stříbro dnes na pozadí slabých ekonomických údajů z Číny a poklesu asijských akciových indexů zdražily. Americká společnost USAGOLD Centennial Precious Metals Inc předpovídá růst cen na zlato do 1400 dolarů za unci kvůli zvýšení poptávky v Asii. Dovoz zlata v Indii v červnu se zvýšil o 65% poté co vláda rozšířila seznam bank-importérů.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.