V pátek pokles světových akciových indexů pokračoval


4/8/2014

V pátek pokles světových akciových indexů pokračoval. K tomuto přispěla negativní ekonomická informace ohledně amerického trhu práce v červenci. Počet nových pracovních míst v nezemědělském sektoru vzrostl o 209 tisíc. Je to mnohem menší, než prognóza 250 tisíc. Nezaměstnanost vzrostla do 6,2% od 6,1% v červenci.

Údaje o americkém trhu práce silně ovlivni finanční trhy. Jelikož Fed USA bere v úvahu jejich dynamiku při rozhodování v oblasti své peněžní politiky. Během týdne akciový index S&P 500 klesl o 2,7%, což byl nejvyšším poklesem od července roku 2012. Klesající trend je doprovázen růstem obchodního obratu. Ten v pátek na amerických burzách byl o 20% vyšší, než průměr za měsíc. Dnes futures na americké akciové indexy se obchodují zvýšením díky dobré zprávě společnosti Procter & Gamble a růstu ukazatele výrobní aktivity ISM na tříleté maximum. Údaje vyšly v pátek, ale v té době neovlivnily investory. Dnes ve Spojených státech nebudou významné makroekonomické údaje.

Evropské akciové indexy v pátek spolu s americkými klesly. Dalšími negativními faktory byly: zpráva o ztrátě portugalské banky Banco Espirito Santo ve výši 3,6 mlrd eur, možné ztráty evropských společností kvůli rozšíření sankcí proti Ruska a také hrozba defaultu v Argentině. Dnes evropské akcie rostou. Portugalská centrální banka se rozhodla poskytnout finanční podporu Espirito Santo ve výši 4,9 mlrd. eur. Dnes v 9-00 SЕČ vyjde index cen výrobců EU v červenci. Prognóza je neutrální.

Nikkei klesl na třetí po sobě jdoucí obchodní seance spolu s dalšími světovými akciovými indexy. Zítra v noci v 1-35 SЕČ v Japonsku vyjdou dva indexy PMI оd společnosti Markit/JMMA. V 1-45 SЕČ budou zveřejněny analogické čínské indexy vypočítané HSBC bankou. Tyto mohou ovlivnit komoditní futures, jelikož Čína je největším na světě spotřebitelem suroviny.

Сena mědi

Сena mědi klesla. Americká společnost Freeport-McMoran oznámila obnovení vývozu z Indonésie. První partie kovu ve výši 10 tisíc tun byla poslána do Číny. V prvním pololetí vývoz mědi se neuskutečnil kvůli jednání amerických společností a indonéské vlády o navyšení poplatků. Nyní, když se strany rozhodly, Freeport-McMoran do konce roku plánuje vyvézt 756 tisíc tun mědi. Dalším faktorem poklesu cen může být zpráva o financování chilské vlády vě výši 4 mlrd. dо roku 2018 pro financování invstičního programu největšího na světě výrobce mědi — chilská společnost Codelco.

Сena pšenice

Pšenice zdražuje již čtvrtý den po sobě. Agentura Francois Luguenot a ADM Germany GmbH oznámily možný pokles jakosti sklizně v Německu a ve Francii kvůli suchu. Kromě toho, účastníci trhu se obávají, že západní sankce mohou snížit vývoz obilí z Ruska.

Kotace zlata

Кotace zlata ukázaly slabý růst na pozadí poklesu světových akciových indexů. Drahé kovy jsou “bezpečnými aktivy” a zdražují v případě negativní dynamiky na finančních trzích. Pravděpodobné, část investorů považuje, že zlato může vypadat méně atraktivní v případě zvýšení sazeb v USA. Podle dat CFTC, počet čistých pozic k nákupu (net-long) zlata během týdne klesl o 10%, а počet pozic k prodeji (short) během 5 týdnů vzrostl o 24% na maximum. Premium mezi cenou zlata v Číně a v Londýně kleslo do $3 za unci od $20 na začátku roku.

Minulý týden počet čistých pozic k prodeji (net short) bavlny dosáhl pětiletého maxima. Mezitím kotace rostou druhý den po sobě. International Cotton Advisory Committee zvýšil prognozu světové poptávky na bavlnu v sezoně 2014/2015 dо 24,5 mln tun od 23,3 mln tun v sezoně 2013/2014. Ten také považuje, že výroba v sezoně 2014/2015 se sníží do 25,53 mln. tun od 26,13 mln. tun. Nicméně, světové zásoby, jak se očekává, vzrostou o 5,3% dо 21,7 mln. tun kvůli poklesu exportně-importních operací.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.