Účastníci trhu očekávají zítřejší výsledky ze zasedání Fedu


29/7/2014

V pondělí světové akciové indexy se nacházely v neutrálním trendu. Americké makroekonomické údaje zkoumaly investory, ale to nevedlo ke snížení kotací. Účastníci trhu očekávají zítřejší výsledky ze zasedání Fedu a nespěchají obchodovat. Obrat obchodů na amerických burzách byl průměrným na měsíc a činil 5,5 mlrd akcií.

Počet nevyřízených transakcí na prodej sekundární nemovitosti v červnu se nečekaně snížil o 1,1%. Dle prognóz třetí měsíc po sobě ten měl by růst o 0,5%. Tento negativní faktor byl částečně vyrovnán růstem indexu podnikatelské aktivity (PMI) v oblasti služeb od společnosti Markit (na maximum za čtyři a půl roku- 61 bodů ). Po uzavření obchodů podala výpověd' společnost Herbalife a oznámila pokles zisku o 17%. V důsledku během dalšího obchodního zasedání akcie klesly o 10,2%. Nyní futures na americké akciové indexy jsou „v minusu“. Dnes v 14-00 SЕČ ve Spojených státech vyjde index spotřebitelské důvery v červenci. Předpověd' je pozitivní. Kromě toho vyjdou zprávy Anadarko Petroleum, BP a dalších firem.

Kotace evropských akcií neměly jediné trendy. Kvůli sankcím cenné papíry společnosti s významným dílem byznysu v Rusku klesly: Daimler, Porsche, Raiffeisen Bank a další. Díky dobré zprávě kotace Danone a dalších výrobců potravin vzrostly. Dnes neutrální trend pokračuje. Významné makroekonomické údaje v EU nebudou.Japonský akciový index Nikkei pokračoval růst. Jak jsme již poznamenali v předchozích přehledech, ten od poloviny června se nachází v neutrálním trendu a je výrazně nížší, než americké a evropské indexy. K tomuto růstu přispěla dobrá zpráva společnosti Nissan Motor a Keyence Corp. Díky nim akcie dalších japonských vývozců zdražily. Zpráva obsahovala slabé ekonomické údaje ohledně nezaměstnanosti a maloobchodních tržeb. Dnes v noci v 23-50 SЕČ vyjdou údaje o průmyslové výrobě z Japonska v červnu. Předpověd' je pozitivní.Kotace zlata mírně vzrostly po výrazném poklesu na pozadí růstu kurzu dolaru a světových akciových indexů v předchozích dnech. Dle údajů CFTC, počet čistých pozic k nákupu (net-long) na týden vzrostl o 3,1%. K tomuto přispěl růst politického nápětí ve světě po vstupu třetí fáze sankcí západních zemí proti Rusku. Z tohoto důvodu, dnes je pozorován růst ceny nafty. Rusko je na třetím místě na světě dle její ziskávání. Dalším faktorem růstu jsou předpovědi zásob nafty v USA na týden. Očekává se pokles o 1 mln barelů a růst zásob benzínu a destilátů. Jako obvykle, oficiální údaje vyjdou ve středu.Ceny zemního plynu klesly. Dle údajů CFTC, během týdne počet čistých pozic na jeho nákup (net-long) klesl o 11%. Plyn se široce používá k výrobě elektrické energie. Edison Electric Institute prohlásil, že v polovině července výroba elektřiny ve srovnání s loňským rokem klesl o 11% a dosáhla minima od roku 2001. Dle údajů LCI Energy Insight, objem dodávek zemního plynu do elektráren se snížil o 13% na maximum od roku 2009. Nízká poptávka po elektřině je nejspíše podmíněna tím, že letošní červenec v průběhu 5 let je nejchladnějším v USA. Kvůli tomu obyvatelé často nezapínají klimatizace. Mezitím, vetšina účastníků trhu se domnívají, že při ceně plynu 3,75-3,5 za mln BTU ten začne aktivně konkurovat palivo s úhlím. Z tohoto důvodu, tyto úrovně mohou být považovány jako „technickou podporu“.

Ministerstvo zemědělství USA v průběhu 5 týdnů snížilo ratingy jakosti osevů. Díky tomu futures na obilí a sóju zdražily. USDA také oznámil nákup 486 tisíc tun americké sójy Čínou. V polovině července export sójy v Číně ve srovnání s loňským rokem ztrojnásobil a činil 2,68 mln tun. Poznamenejme, že Commodity Weather Group LLC předpovídá chladné a suché počasí pro tento týden v USA. Takže růst kotací obilí může pokračovat.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.