V USA S&P 500 ještě jednou obnovil historické maximum, a Dow a Nasdaq klesly


25/7/2014

Světové akciové indexy se pohybují v různých směrech. V USA index S&P 500 ještě jednou obnovil historické maximum, a Dow a Nasdaq klesly. Obrat obchodů na amerických burzách byl v průměru za měsíc. Nejspíše k takovému trendu přispívaly nejednoznačné makroekonomické informace.

Počet poprvé zaregistrovaných nezaměstnaných za týden dosáhl minimální úrovně od února roku 2006 a činil 284 tisíc lidí. Je to velmi pozitivní ukazatel pro americkou ekonomiku. Počet nových pracovních míst poprvé od konce 90. let minulého století měsíčně zvýší o 200 tisíc již pátý měsíc po sobě. Ale druhý důležitý ukazatel čtvrtka byl negativním. Prodej nových domů v USA v červnu během 11 měsíců byl minimálním, klesl o 8,1% a činil 406 tisíc. Přitom rekordní prodeje domů v květnu, původně odhadované na 504 tisíc domů, byly revidovány směrem dolů do 442 tisíc. Poznamenejme, že pro možné zpřísnění měnové politiky Fedu je mnohem důležitější informace o trhu práce, proto americký dolar ve čtvrtek pokračoval v posilování vůcu euře a dalším měnám.Podnikové informace včera byla neutrální, ale poznamenejme slabé čtvrtletní údaje Caterpillar, které způsobily pokles kotacé této společnosti o 3,1%. Nyní podaly výpovědi 205 firem ze seznamu S&P 500 nebo 41%. V 68% společnostech zisk překročil původní odhady, což je vyšší, než průměrná úroveň 63%. Investoři nyní očekávají růst celkového zisku členů S&P 500 za druhý kvartál o 6,2% a příjmu — o 3,3%. Index od začátku roku vzrostl o 7,6%. Po zavření obchodů vyšel slabá čtvrtletní zpráva Amazon.com a jeho akcie klesly o 9%. Dnes v USA v 12-30 vyjdou údaje ohledně zboží dlouhodobé spotřeby za červen. Domníváme se, že předběžná prognozóa je pozitivní. To částečně kompenzuje negativní efekt od Amazon.com a nyni futures na americké akciové indexy se nacházejí „v nule“ nebo na úrovni předchozího zavření.Ve čtvrtek evropské akciové trhy vzrostly díky dobrým ekonomickým údajům. Růst indexů výrobní aktivity v Německu a v eurozóně (PMI) v červenci překročil odhady. Část akcií portugalské banky Banco Espirito Santo, o které jsme psali v předchozích přehledech, byly zakoupeny od investorů. Během dvou dnů kotace vzrostly o 14%. To také přispívala k růstu portigalského akciového indexu PSI 20 a španělského Ibex 35. Dvě španělské banky publikovaly dobrou zprávu za druhý kvartál. Dle našeho názoru, všechno to snižuje pravděpodobnost bankovní krize v Evropě. Dnes v EU se neočekávají důležité makroekonomické údaje. Ve Velké Baritánii vyjde HDP za druhý kvartál, prognóza je neutrální. Nyní evropské akciové indexy snižují. Několika předních společností za druhý kvartál podaly slabé výpovědi, konkrétně, francouzský výrobce luxusních produktů LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton a Danone. Ony to vysvětlily poklesem poptávky v Číně.

Japonský akciový index Nikkei dnes zavře na šestiměsíční maximu. Takže, ten nahrává růst světových trhů akcií, které vzrostly zatím co ten byl v bočním režimu. K tomuto přispívá další oslabení jenu po vypuštění vysokých ukazatelů inflace v červnu. V souvislosti s tím, růst indexu spotřebitelských cen stále zpomalí do 3,3% po růstu 3,4% v květnu. Takový trend se shoduje s cílem japonské banky — snížit inflaci do 2%. Pokles kurzu jenu je nyní dobrý pro japonské společnosti — vývozce a má dobrý vliv na jejích zprávu. Další údaje o japonské ekonomice vyjdou v noci z úterý na středu.Futures na kávu a kakao výrazně rostou hned po cenami na „fyzickém“ trhu. Na konci minulého týdne rozdíl mezi cenou kakaa v Pobřežích slonovinách a futures na ně v Londýně dosáhl 75 liber za tunu. Přitom futures obnovil třileté maximum. Dle názoru zástupců Intercontinental Exchange, cena kontraktů na kávu a kakao by měly narůst, aby odpovídaly hodnoty na skladech burzy London International Financial Futures and Options Exchange a přispívat k jejich zvýšení. Vietnamci prodávají staré zásoby a nespěchají prodat kávu nové sklizně očekávání zvýšení cen. To vede k růstu kotací futures v Londýně. Největší na světě sít' Starbucks Corp uzavřel fixní kontrakty na dodání 60% kávy v roce 2015 a neočekává znatelný pokles světových cen kvůli suchu v Brazílii.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.