Index S&P 500 nastavil nové historické maximum


23/7/2014

Světové akciové indexy v úterý vzrostly. Přičemž americký index S&P 500 nastavil nové historické maximum. Americký dolar posílil vůci dalším měnám. K tomuto přispívaly makroekonomické údaje a podnikové zprávy v USA a také určité snížení politického napětí na Ukrajině a na Středním východě.

Podávaly již vypovědi 115 firem ze seznamu indexu S&P 500. Včera společnosti Apple, Microsoft, Verizon Communications představily své čtvrtletní zprávy. Zvýšení jejích akcií nebylo tak významným, ale podporovalo indexy. Prodej domů na sekundárním trhu v červnu vzrostl o 2,6% na maximum od roku 2007 a činily 5,04 milionu. Díky tomuto akcie amerických stavebních firem zdražily o 1-1,5%. Průměrná cena bytů v USA vzrostla o 4,3%, rok za rokem 223,3 tisíc dolarů. Inflace v červnu zůstala na květnové úrovni 2,1%. Investoři si rozhodli, že taková hodnota již není optimální. Index spotřebitelských cen se shoduje s cílovou úrovní Fedu 2%. Poznamenejme, že jeho zvýšení v červnu zpomailo do 0,3% od 0,4% v květnu. To je kladná tendence. Obrat obchodů na amerických burzách včera byl o 10% nižší, neý průměr za měsíc a činil 5,05 miliard akcií. Dnes ve Spojených státech amerických nebudou důležité makroekonomické údaje. Před začátkem obchodů budou podat vypovědi společnosti Boeing, Delta Air Lines, Dow Chemical a po zavření obchodů — Facebook.

Evropské akciové indexy v úterý spolu s americkými vzrostly. Jelikož v EU nebyly významné makroekonomické informace. Nyní tyto nadále se zvyšují díky dobrým zprávám takových evropských společností jako jsou Daimler, Actelion Ltd., ARM Holdings a další. V ЕU, stejně jako v USA, dnes se neočekávají významné makroekonomické informace. Vyjde čtvrtletní zpráva 15 firem ze seznamu Stoxx Europe 600.

Japonský akciový index Nikkei pod vlivem vnějších faktorů pokračuje kolísání ve svém neutrálním trendu. Dnes v noci v 23-50 SЕČ vyjdou údaje ohledně japonského zahraničního obchodu v červnu a index výrobní aktivity PMI v červenci. Dle našeho názoru, prognózy jsou pozitivními pro Nikkei.

Ceny kukuřice a sójy tento týden pokračovaly stoupat poté co Ministerstvo zemědělství USA (USDA) zvýšilo rating osevů do 76% a 73% - dobré a výborné, patřičně. Pro kukuřice je to nejvyšší hodnota od roku 2004, a pro sóju od roku 1994. Mezitím minulý týden Čína nečekaně koupila 2 milionu tun sklizně obilí letošního roku. V souvislosti s tímto, někteří účastníci trhu se spoléhají na korekci kotací futures na obilniny nahoru.Cena kávy mírně klesla. Brazilská společnost Safras e Mercado oznámila, že v polovině července v Brazílii byly shromážděny 74% sklizně kávy oproti 56% v loňském roce. Přitom bylo již prodáno 30% celkové sklizně oproti 23% v loňském roce. Teoreticky, pokles kotací kávy může být krátkodobým, jelikož meteorologové očekávají deštivé počasí, během čeho sklizeň bude pozastavena.Kotace hovězího masa výrazně vzrostly na nedávný impuls. USDA oznámilo, že objemy zabití velkého rohatého skotu v červenci klesly o 6,8% ve srovnání se stejným obdobím roku 2013. Počet krav v USA se nyní nachází na nejnižší úrovni od roku 1951. Mezitím, pro vypěstování krav do porážkové hmotnosti se vyžaduje 22 měsíců. Takže, rychle zvýšit produkce hovězího masa je nepravděpodobné. Takové úvahy přispěly k růstu cen na různé druhy masa velkého rohatého skotu od 26% dо 32% od začátku roku 2014.Agentura Reuters provedla průzkum, podle kterého průměrná cena zlata v loňském roce bude činit 1277 amerických dolarů za unci a stříbra — $20,2. Je to nižší, než aktuální prognózy. Poznamenejme, že cena drahých kovů již nestoupá jako obvykle na pozadí posílení dolaru a růstu akciového trhu. Dle našeho názoru, to hovoří o zvýšení reálné poptávky na ně. Kvůli tomu, prognózy mohou být neodůvodněny. Kromě toho, poměr zlata vůci stříbru vypadá zdrženlivým z hlediska ceny stříbra. To se vysvětluje očekávaními poklesu objemů použití stříbra v průmyslu a růstem získávání v letošním roce.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.