Při nepřítomnosti významných makroekonomických informací, investoři se zaměřili na politických zprávách


22/7/2014

Na světových akciových trzích v pondělí byl pozorován pokles kotací. Jelikož v Evropě a v USA nebyly významné makroekonomické informace, investoři se zaměřili na politických zprávách. Tyto byly negativními kvůli eskalaci konfliktu na Ukrajině a na Blízkém východě. Zpráva amerických firem byla mírně pozitivní, ale účastníci trhu nevěnovali tomu pozornost.Index volatility vypočítávaný CBOE Volatility Index, VIX, činí 12,8 pipů a zůstavá blízko ročního minima 10,28 pipů, který byl 3. července. Stejná nízká volatilita byla pozorována před finanční krizí v roce 2008. Část investorů nepospíchá koupit očekáváním korekce na akciovém trhu. Posledně S&P 500 klesla o 10% pouze v roce 2011. Včera obrat obchodů na amerických burzách byl o 13% nižší, než průměrná měsíční úroveň a činil 4,9 miliard akcií. Ostatně, dnes futures na akciové indexy v USA rostou. "Černé skříňky" havarovaného Boeingu byly předány expertům Malajsie, což zlehka snížilo politické napětí. Navíc, po zavření obchodů v pondělí vyšel dobrý výkaz společnosti Chipotle Mexican Grill, a jeho kotace vzrostly o 9,3%. Nyní 66% firem ze seznamu S&P 500 převýšily předběžné předpovědi. To je vyšší, než průměrná úroveň v průběhu 20 let. Dnes v 12-30 SЕČ ve Spojených státech amerických vyjde hlavní makroekonomický ukazatel tohoto týdne — inflace v červnu. Očekává se, že ta zůstane na úrovni května. Z tohoto důvodu, k významnému dopadu na trh můžet dojít v případě, pokud skutečné údaje se budou od prognózy lišit. V 14-00 SЕČ vyjde informace ohledně prodejů na sekundárním trhu nemovitosti USA. Dle našeho názoru, prognóza je pozitivní. Dnes vyjde mnoho zpráv velkých firem. Před začátkem obchodů budou zveřejněny čtvrtletní výsledky: DuPont, Coca-Cola, Lockheed Martin, McDonald's a po zavření obchodů — Juniper Networks, Broadcom, Microsoft.

Evropské akciové indexy se pohybují spolu s americkými. Tyto včera klesly a dnes se zvyšují. Poznamenejme oslabení eura proti americkému dolaru. Ukrajina hraničí s EU, proto ekonomický negativ má silný dopad na evropskou měnu a kotace akcií. Dnes v eurozóně nebudou důležité makroekonomické informace.

Japonský akciový index Nikkei pod vlivem vnějších faktorů pokračuje aktivní kolísání ve svém neutrálním trendu. Japonský jen zůstavá stabilním a také drží neutrální trend. Investoři považují ho jako „difenzivní“ měna na pozadí nepřátelství v blízkosti EU. Makroekonomické údaje v Japonsku vyjdou ve čtvrtek ráno.Ropa zdražuje na pozadí ekonomických sankcí proti Rusku. Dle prognóz zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 2,8 milionu barelů po poklesu o 7,5 milionu před dvěma týdny. Údaje, jako obvykle, vyjdou ve středu. Teoreticky, tyto mohou podporovat kotace.

Kotace mědi mírně vzrostly. Copper Study Group ve svém přehledu uvedl, že v dubnu a v květnu na světovém trhu byl pozorován deficit ve výši 183 tisíc tun. Je také možné, že měd' nasleduje zinek, který zdražil na tříleté minimum.Zásoby zmrazeného pomerančového džusu v Brazílii klesly do 534 tisíc tun v období v 2013/2014. To je o 30% menší, než v předchozím období. Skupina CitrusBR ke konci 2014/2015 očekává další pokles do 364 tisíc tun a vysvětluje tento trend suchem v Brazílii. Agentura Cepea očekává, že export džusu z této země v aktuálním období bude nejnižším od roku 2001/2002. Připomeňme si, že na začátku července USDA mírně snížil předpověd' pomerančů v USD od 160.3 do 160,18 tisíc beden.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.