V pátek světové akciové indexy vzrostly - 21/7/2014


21/7/2014

V pátek světové akciové indexy vzrostly. Nevylučujeme, že k tomuto přispívala dobrá zpráva americké společnosti Google. Akcie zdražily o 4,2% a vyvolaly zvýšení kotací IT-sektoru. Akcie Facebook vzrostly o 3%. Čtvrtletní zpráva výrobců aut Honeywall také potěšily investory a akcie vzrostly o 1,7%.

Americké makroekonomické ukazatele v pátek byly slabší, než prognózy, ale to nemělo vliv na trh. Obrat obchodů na amerických burzách byl o 0,5% vyšší, než průměr za měsíc. 18. července podávaly výpovědi 82 firem ze seznamu indexu S&P 500. 56 z nich překročily prognózy analytiků. Období podávání zpráv je uspokojivě. Investoři očekávají zvýšení celkového výdělku firem z S&P 500 o 5%. To je nižší, než dubnová prognóza 8,4%. Během předchozího týdne index Dow vzrostl o 0,9%, S&P 500 - o 0,5% a Nasdaq - o 0,4%. Dnes ve Spojených státech nebudou významné makroekonomické údaje. Futures na americké akciové indexy dnes se nacházejí „v minusu“ kvůlu zhoršení situace na Ukrajině. Pokračuje zveřejňování firemních informací. Před začátkem obchodů podávají výpovědi společnosti Halliburton a Hasbro po zavření - Texas Instuments, Netflix, Chipotle Mexican Grill a Steel Dynamics.

V pátek evropské akcie zdražily. V EU neočekávají se makroekonomické údaje.Japonský akciový index Nikkei pokračuje aktivní kolísání ve svém neutrálním trendu pod vlivem vnějších faktorů. V pátek ten klesl na třítýdenní minimum kvůli havárii malajského letadla, ale pak vzrostl spolu s dalšími světovými indexy. Dnes ten snižuje.

Dnes kvůli geopolitickým rizikům na Ukrajině a na Blízkém východě se pozoruje růst cen na zlato a také pokles světových akciových indexů. Zlato je považováno jako difenzivní aktivum během politických a ekonomických nestabilit. Mezitím podle dat CFTC 15. července celková čistá pozice (net-long) k nákupu zlata klesla. Přitom objem krátkých pozic (ve prospěch poklesu cen) vzrostl za týden o 32%, což byl nejvýznamnějším růstem během 7 měsíců. Poznamenejme, že počet čistých pozic k nákupu stříbra vzrostl na maximum od října roku 2010. Lze předpokládat, že tento kov v očích investorů teď vypadá více atraktivní než zlato.Cena mědi v pátek klesla na pozadí obavám zpřísnění podmínek úvěru v Číně. Dalším faktorem bylo možné obnovení exportu barevných kovů z Indonésie poprvé od ledna. Vláda prakticky souhlasila s americkými společnostmi ohledně změny exportních poplátků. Poznamenejme, že bez ohledu na pokles kotací mědi. Zásoby na londýnské burze kovů v červnu klesly o 75% na šesti leté maximum. Dle dat CFTC, počet dlouhých pozic na měd' za týden vzrostl a dosáhl největšího objemu od roku 2006.Světové ceny na bavlnu klesly 11. týdnů po sobě, což bylo nejdelším poklesem za posledních 55 let od června roku 1959. Tyto klesly na dvouleté minimum a byly leadery poklesu mezi 22 obchodovatelnými ve světě hlavními zboží. Podle prognóz Plexus Cotton Ltd. Sklizen bavlny v USA v tomto období vzroste o 32%. Podle údajů USDA světové zásoby se zvýší o 5,1%, čínské — o 2,5%. Domníváme se, že na pozadí optimistických prognóz a poklesu cen se zvyšuje závislost kotací bavlny na prognózách počasí. Teoreticky to zvýšuje pravděpodobnost korekce.

Futures na obilniny klesly díky skončení stávky přístavních dělníků v Argentině. Účastníci trhu očekávají obnovení exportu z Rosaria.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.