Janet Yellenová prohlásila, že úroková sazba může být zvýšena dříve, než se očekávalo


16/7/2014

V úterý byl pozorován pokles většiny světových akciových indexů. Hlava Fedu USA Janet Yellenové prohlásila, že úroková sazba může být zvýšena dříve, než se očekávalo. Pokud makroekonomické ukazatele budou i nadále zlepšovat. Poté výrazně posílil kurz americké měny.

Ohledně akciového trhu, ona poznamenala, že posouzení jednotlivých společností může být nadhodnoceným včetně sektoru malé kapitalizace a také CMI a sociálních sítě. Kvůli tomu indexy Nasdaq a S&P 500 klesly. Dow Jones industrial average index vzrostl díky dobré kvartální zprávě a růstu kotací JPMorgan Chase a Goldman Sachs. IBM podepsal smlouvu s Apple o dodání mobilních zařízení firemním zákazníkům, což vedlo ke zvýšení jejích akcií. Včerejší americké makroekonomické údaje byly horší, než předběžné prognózy. Maloobchodní tržby v červnu vzrostly méně, než se očekávalo. Nicméně, řada investičních bank včetně Goldman Sachs ve druhém kvartálu zvýšily odhady růstu HDP do 3-3,4%. Obrat obchodů na amerických burzách včera byl téměr o 13% vyšší, než průměr za měsíc. Dnes v 12-30 SЕČ v USA vyjde index výrobních cen a v 13-15 SЕČ — průmyslová výroba a v 18-00 SЕČ — ekonomický přehled „Běžová kniha“. V 14-00 SЕČ se bude konat ještě jedno vystoupení hlavy Fedu Janet Yellenové. Ale je však nepravděpodobné, že to bude takovým významným pro finanční trhy, jak včerejší. Dle našeho názoru, prognózy amerických dat jsou negativními. Nicméně, futures na akciové indexy se obchodují „v plusu“. Domníváme se, že to je reakce na dobré makroekonomické ukazatele pro čínskou ekonomiku, a také na dobrou zprávu společnosti Intel, která vyšla v úterý po zavření obchodů. Dnes před začátkem obchodů bude hlasovat Bank of America

Včera na evropských burzách poklesly kotace. Německý makroekonomický index investorských důvěrů ZEW v červenci klesl na minimum od prosince roku 2012. Dalším negativním faktorem byl pokles kotací portugalské Banco Espirito Santo o 14,6%. Část investorů předpokládali, že jeho problémy budou ovlivnit ekonomiku Itálie, Španělska a Portugalie. Akciové indexy EU dnes po vypuštění čínské statistiky rostou. Růst HDP Číny v druhém kvartálu zlehka přesáhl odhady a činil 7,5%. Průmyslová výroba v červnu také byla lepší, než se očekávalo a vzrostla o 9,2%. Nevylučujeme, že to může podporovat růst kotací komoditních futures. Dnes v 9-00 SЕČ v Evropě vyjdou údaje ohledně zahraničního obchodu. Prognóza je pozitivní.

Dnes Nikkei zlehka vzrostl. Poznamenejme, že dnes v noci v Japonsku vyjdou každotýdenní údaje ministerstva financí ohledně investic, a další významní makroekonomická informace budou pouze 24. července.

Kotace nafty

Kotace nafty po poklesu tří týdnů jsou dnes opraveny nahoru. Její spotřeba v Číně v červnu během 17 měsíců dosáhla maxima a činila 10,2 milionů barelů denně. Ve srovnání s květnem ta vzrostla o 8,4%. Čína v červnu importovala 5,66 milionů barelů nafty denně. Americká instituce nafty očekává pokles zásob v USA o 4,8 milionu barelů, účastníci trhu – o 2,75 milionu. To je dalším faktorem růstu kotací. Oficiální údaje dnes vyjdou v 14-30 SЕČ.

Сena zemního plynu

Сena zemního plynu pokračuje pokles. Chilská společnost ENAP prohlásila, že chystá se začít exportovat americký břidlicový plyn na začátku roku 2013. Nenasledovala již zpětnou reakci od amerických orgánů, ale zásadní souhlas byl obdržen dříve. Poznamenejme, že aktuální pokles cen na plyn dochazí navzdory tomu, že zásoby v USA letos jsou nížší, než loňská úroveň.

Cena zlata

Cena zlata výrazně klesla na pozadí možného zvýšení úrokových sazeb v USA dříve, než se očekávalo. Obrat futures obchodování tímto kovem v USA byl o 23% nižší, než průměr za 100 dnů.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.