Investoři reagovali na firemní zprávy


15/7/2014

V pondělí pokračoval růst světových akciových trhů. Nebyly důležité makroekonomické informace. Investoři reagovali na firemní zprávy. Zpráva banky Citigroup byla lepší, neý předběžné prognózy a akcie zdražily o 3,7%.

Poznamenejme, že předtím tyto klesly o 10% ve srovnání s cenou na začátku roku, což mnohem horší, než dynamika indexu S&P 500, která vzrostla o 7%. Dříve Citigroup byl pokutován o 7 miliard dolarů za nedodržení obchodních podmínek hypotečními dlouhopisy. Obrat obchodů na amerických burzách včera byl o 11% nižší než průměrná měsíční úroveň. Všeobecně tento týden bude plným jak s makroekonomickou, tak i firemní informací z USA. Ze seznamu S&P500 budou podávat hlášení 59 firem. V druhém kvartálu tohoto roku se očekává růst celkového zisku všech 500 firem o 6,2% ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Dnes před začátkem obchodů budou podávat hlášení Goldman Sahcs, Johnson&Johnson, JPMorgan Chase a po zavření obchodů — Intel a Yahoo! V 12-30 SЕČ se objeví makroekonomická informace ohledně maloobchodních tržeb, vyvozních a dovozních cen v červnu a výrobního indexu New Yorku v červenci. V 14-00 SЕČ vyjdou výrobní objednávky v květnu a bude se konat důležité vystoupení hlavy Fedu Janet Yellenové. Dle našeho názoru, prognóza ukazatelů je pozitivní. Nicméně, indexy v USA vzrostly. Včera Dow ještě jednou obnovil historické maximum. Nyní futures na indexy v USA se nacházejí „v nule“, a evropské akcie jsou opraveny dolů.

CAC40

Včera akciové indexy v EU vzrostly. Průmyslová výroba v eurozóně v květnu se shodovala s prognózami. Akcie portigalské banky Banco Espirito Santo klesly o 8%, ale investoři nevěnovali na to pozornost, jelikož její finanční problémy ještě neprovokují bankovní krizi v Evropě. Dnes v 8-30 SЕČ vyjde inflace ve Velké Británii v červnu a v 9-00 SЕČ — německý index ekonomické důvěry ZEW v červnu. Domníváme se, že předběžné prognózy jsou negativními. Navíc představitelé ECB prohlášili, že silné euro poškozuje evropskou ekonomiku. To mělo negativní dopad na investorské nálady.

Nikkei roste třetí den po sobě. Účastnci trhu ignorovali slabé ekonomické údaje ohledně objednávek průmyslového vybavení a trhu nemovitosti. Oni pozitivně reagovali na prohlášení japonské banky o pokračování peněžní stimulace ekonomiky. Její hlava Haruhiko Kuroda prohlášil, že v případě zhoršení makroekonomických ukazatelů japonská banka bude přijmout dodatečná opatření pro uvolnění peněžní politiky. Připomeňme si, že jejím cílem je dosažení inflace 2% v zemi. Přitom růst HDP pro finanční rok 2014/2015 nemusí být nižší, než 1%.

Kotace mědi

Kotace mědi jsou zlehka opraveny dolů před vypuštěním HDP v Číně za druhý kvartál. Údaje se objeví brzy ráno v 02-00 SЕČ. Očekává se, že růst HDP zůstane na úrovni prvního kvartálu 7,4%. Současně se objeví informace ohledně maloobchodních tržeb a průmyslové výroby v červnu. Podle prognóz ta může být pozitivní pro komoditní futures. Čína je největší ve světě spotřebitelem suroviny.

Сena pšenice

Cena obilnin dnes mírně klesla. Jelikož dle názoru USDA, posmínky pro růst těchto obilí letos jsou nejlepšími v průběhu posledních 20 let od roku 1994. Ministerstvo zveřejňuje odpovídající hodnocení plodiny. Dalším negativním faktorem byly výsledky aukce prodejů státních rezerv sójy v Číně. Podařilo se realizovat pouze 17% prohlášeného objemu nebo 59,7 tisíc tun za cenu 650 dolarů za tunu. To je znatelně nižší, než v předchozí aukci (95,6 tisíc tun ). Od počátku května na domácím trhu z čínských státních rezerv byl prodán 1,59 milionu tun sójy.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.