Světové indexy vzrostly při nepřítomnosti významné makroekonomické statistiky


14/7/2014

V pátek světové akciové indexy vzrostly při nepřítomnosti významné makroekonomické statistiky. Nevylučujeme, že to bylo kvůli uzavření „krátkých“ pozic americkými investory. S ohledem na páteční zvýšení za týden Dow klesl o 0,7%, S&P 500 — od dubna 0,9% a Nasdaq - o 1,6%.

Cena akcií banky Wells Fargo klesla o 0,6% po vypuštění výkazu za druhý kavrtál před začátkem obchodů. To se shodovalo s předpověďmi. Obrat obchodů na amerických burzách v pátek byl o 9,3% níže, než průměr za měsíc. Dnes v USA nebudou důležité makroekonomické údaje. Ale před začátkem obchodů vyúčtová největší banka CitiGroup. To může mít vliv na nálady investorů. Poznamenejme, že bez ohledu na pokles světových cen na naftu, fond Berkshire Hathaway miliardáře Warren Buffett investoval 7 miliard do akcií pěti energetických firem.

Růst evropských akciových indexů podporoval narůst akcií portugalské banky Banco Espirito Santo o 5,6% díky pozitivním prohlášením. Možná, že stějně jako v Americe, investoři uzavřeli „krátké“ pozice. Dle výsledků týdne portugalský akciový index PSI 20 klesl o 10%. To je nejvyšší týdenní pokles během 4 roky. Aktivita účastníků trhu nebyla vysokou. Obrat obchodů cenných papírů společnosti ze seznamu indexu FTSEurofirst 300 byl o 20% níže, než průměr během 3 měsíců. Dnes v 9-00 SЕČ vyjde informace o průmyslové výrobě v eurozóně v květnu. Očekává se, že ta bude negativní. Nicméně, evropské akcie a futures na americké akciové indexy se obchodují „v plusu“.

Nikkei

Japonský Nikkei dnes zvyšuje druhý den po sobě v rámci svého neutrálního trendu. Kromě pozitivní celosvětové tendence k tomuto přispívají dobré údaje ohledně průmyslové výroby v květnu a také začátek dvoudenního zasedání japonské banky věnované změně peněžní politiky. Zítra ráno ta bude učinit prohlášení. Takže, ráno v úterý v Japonsku vyjdou údaje ohledně zásob průmyslového vybavení a prodejů určitých typů rezidenčních nemovitostí v červnu.

Jak se očekávalo, v pátek Ministerstvo zemědělství (USDA) zvýšilo prognózy na obilniny, což způsobilo výrazný pokles příslušných futures. Kukuřice klesla na minimum od září roku 2010. USDA mírně snížil prognózu sklizně v USA, ale zvýšil prognózu zásob o 8%. Pokles cen na sóju trval deset obchodních seancí v řadě. To je nejdelší kontinuální pokles od června roku 1973. USDA zvýšil prognózu výroby v USA do 3,8 miliard bušlů a zásob o 12%. Světové zásoby sójy a kukuřice byly zvýšeny o 3%, pšenice o 0,5%. Čína zvýšila prognózu vlastní sklizně obilnin o 3,6% díky růstu osevných ploch a produktivity.

Kotace bavlny

Kotace bavlny v pátek obnovily dvouleté minimum. USDA zvýšil prognózu světových zásob na konci roku 2015 o 3 miliony balíků do 105,7 milionů díky možnému zvýšení sklizně v USA od 15 milionů balíků do 16,5 milionů balíků a díky poklesu poptávky v Číně. Dle údajů CFTC investoři poprvé od prosince vytvořili celkovou „krátkou“ pozici (net short) na bavlnu. CFTC oznámila zvýšení pozice na nákup (net long) takových kovů jako jsou zlato, stříbro a měd'.

Сena cukru

Сena cukru vzrostla kvůli možnému suchu v Indii a zvýšení importních cel od 15% dо 40%. Růst kotací byl omezen informací o zvýšení v zemi do 8,8 milionů od 6,1 milionů tun v loňském roce. Dle údajů CFTC, drží se celková pozice na nákup na cukr (net long), která minulý týden klesla. Poznamenejme, že Rabobank vydal přehled na cukr. V něm se očekává, že světová poptáka bude převyšovat nabídku o 2,1 milionu tun. To může přispět k růstu cen na cukr.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.