Evropské problímy neznepokujují účastníky amerického akciového trhu


11/7/2014

Ve čtvrtek obnovil pokles světových akciových indexů. Přední portugalská banka Banco Espirito Santo kvůli finančním problemám zadržela platby svých cenných papírů. Akcie klesly o 19%. Investoři se obávají nové bankovní krize.

Včerejší denní pokles indexu S&P 500 o 1% byl nejvyšším během tří měsíců. Ale dle výsledků obchodů ten klesl mnohem menší — o 0,41%. Nicméně, evropské problémy silně neznepokojují účastníky amerického akciového trhu. Kromě toho podporovaly pozitivní údaje o trhu práce Spojených států amerických za týden. Počet nových nezaměstnaných klesl do 304 tisíc. Obrat obchodů na amerických burzách byl pouze o 1% vyšší, než průměrná měsíční úroveň. Dnes nebudou významné makroekonomické údaje, ale před začátkem burzovních obchodů vyjde výkaz americké banky Wells Fargo za druhý kvartál. To může výrazně ovlivnit náladu účastníků trhu na pozadí problém s bankovním sektorem v Evropě. Očekává se, že u Wells Fargo všechno bude v pořádku — futures na americké indexy a evropské akcie se nyní obchodují „ve výrazném plusu“.

Vedoucí Banco Espirito Santo a Espirito Santo Financial Group učinili řadu pozitivních prohlášení a částečně utišili investory. Ráno vyšly neutrální údaje ohledně inflace v Německu a dnes v evropské unii už nebudou makroekonomické informace.

Japonský Nikkei se pokračuje pohybovat v rámci úzkého neutrálního rozsahu. V pondělí ráno v 4-30 SЕČ vyjdou údaje ohledně průmyslové výroby v květnu. Neočekávají se změny.

Soja

V 18-00 SЕČ ministerstvo zemědělství USA uveřejní výkaz, který bude obsahovat prognózu zásob a výroby dalších produktů: pšenice, kukuřice, sója, bavlna, hovězí maso, vepřové maso. V tabulce jsou uvedeny aktuální prognózy účastníků trhu, červencovou prognozu USDA (WASDE) a sklizen za loňský rok na kukuřici a sóju.

Corn, Soybean

Jak je vidět z tabulky, účastníci trhu letos od USDA očekávají další zvýšení prognóz sklizně. Bez ohledu na růst v průběhu dne kvůli špatnému počasí v Evropě, většina futures obilí se včera uzavřela s poklesem. Dalším negativním faktorem byla další aukce v Číně ohledně prodejů státních rezerv kukuřice na domácím trhu. Ve středu a ve čtvrtek bylo realizováno 2,2 milionu tun z nabízených 4,5 milionu tun. Likvidace státních rezerv je doprovázena poklesem čínského importu obilí, což vede ke přebytku na světovém trhu.

Сena zemního plynu

Cena zemního plynu zlehka vzrostla. Banka Societe Generale publikovala výkaz, v němž se uvádí, že pro export zkapalněného zemního plynu z USA a Evropy, domácí cena plynu v Americe neměla klesnout níže než $4-4,5 za milion britských termálních jednotek v letech 2014-2016. V Evropě cena plynu nemá být níže než $9/mmBtu, jelikož ten nyní stojí pouze $6.25/mmBtu.

Kotace nafty

Kotace nafty jsou upraveny směrem dolů po výrazném poklesu. International Energy Agency předpovídá růst světové poptávky na ni na příští rok o 1,4 milinu barelů denně. V roce 2014 růst poptávky činil 1,2 milionu barelů denně ve srovnání s rokem 2013. Přitom získávání OPEC příští rok může klesnout o 100 tisíc barelů do 29,8 milionů barelu. Dle našeho názoru, to může podporovat cenu "černého zlata". Každý rok ve světě se používá 33 miliard barelů nafty, a otevří se nové výskyty pouze o 10-20 miliard barelů.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.