Pokles světových akciových indexů pokračuje při nepřítomnosti významných ekonomických ukazatelů


9/7/2014

Včera pokles světových akciových indexů pokračoval při nepřítomnosti významných ekonomických ukazatelů v USA. Možná, že se účastníkům trhu nelíbilo prohlášení zástupců Fedu. Narayana Kocherlakota z Minneapolisu prohlásila, že americký trh práce stále má dlouhou cestu k dosažení cílových ukazatelů zaměstnanosti Fedu.

S&P 500

Připomeňme si, že nezaměstnanost v USA klesla z 10% na vrcholu recese do 6,1% v červnu. Kocherlakota považuje, že to nestačí, ta má být na úrovni „o něco výše“ 5%. Další představitel Fedu hlava regionální banky v Richmondu Jeffrey Lacker vyjádřil znepokojení ohledně zvýšení inflace v USA. Dle jeho názoru, růst HDP v druhé polovině roku 2014 má být ne méně než 2,25-2,5%, zvýšení spotřebitelských cen může to zabránit. Akcie letecké společnosti Delta Air Lines a Boeing, o kterých jsme psali v předchozích přehledech, obnovily lokální minima. Lídři poklesu se staly akcie internet společností Twitter, Facebook, Pandora Media, TripAdvisor a další, které obchodují s velmi vysokým poměrem cena akcií/zisk na akcii (Р/Е). Obrat obchodů na amerických burzách v úterý činil 6,2 miliard akcií, což je vyšší o 7% než průměrná měsíční úroveň. Výrobce hliniku Alcoa po zavření obchodů prohlásil dobré finanční výsledky za druhý kvartál a akcie zlehka vzrostly. Nyní futures na americké akciové indexy se obchodují “v malém plusu”. Dnes v USA v 18-00 SЕČ vyjde výkaz o červnovém zasedání Fedu, které může mít vliv na kotace. Neočekávají se významné výkazy korporací.

Akcie evropských společností po třídenního poklesu dnes mírně vzrostly. Možná, to je spojeno se zavřením krátkých pozic. Dnes v evropské unii nebudou důležité makroekonimické informace.

Nikkei pokračuje kolísání v neutrálním trendu. Včera klesl spolu se světovými akciovými indexy, a dnes vzrostl díky zvýšení zásob na průmyslové zařízení. Dnes v noci v 23-50 SЕČ vyjde statistika v Japonsku, která může ovlivnit kotace, pokud se budou lišit od neutrálních prognóz. V 5-00 SEČ bude zveřejňován index důvěry japonských spotřebitelů v červnu.

Pokles inflace a indexu průmyslových cen v Číně překročil odhady. Považujeme, že v budoucnu to může podporovat růst kotací komoditních futures . Dnes investoři, nicméně, budou čekat na zitřejší údaje ohledně zahraničního obchodu Číny v červnu. Dle našeho názoru, tyto jsou důležité pro trhy. Informace vyjde v 00-00 SЕČ.

Zlato

Palladium včera vzrostlo na pozadí poptávky výrobců aut a obav poklesu získávání v Jižní Americe. Jeho kotace jsou na vrcholu od února roku 2001. Zlato nadále zdraží. Zásoby fondu SPDR Gold Trust zvyšují a již dosáhly 800,28 tun. Byly „v plusu“ ve srovnání s úrovní začátku tohoto roku. V květnu zásoby fondu byly na nejnižší úrovni od prosince roku 2008. Od počátku roku růst cen na zlato činil 10%. Takže, Bloomberg Commodity Index od počátku roku vzrostl pouze o 5,3%. Světový index akcií MSCI All-Country World vzrostl o 5% a světový index obligací Bloomberg Treasury Bond o 3%. Poznamenejme, že největší západní banky, jako jsou Goldman Sachs a Societe Generale stále věří v pokles kotací zlata asi $1050 za unci během 12 měsíců. Dle jejích názoru, možné zvýšení sazeb USA a Velké Británie a následné zvýšení výnosností obligací sníží poptávku na drahé kovy.

Сena kukuřice

Сena kukuřice klesla na čtyřileté minimum. Kontinuální pokles kotací sójy byl nejdelším od roku 2009. To probíhá na pozadí realizace čínských státních rezerv a také na očekávání rekordní sklizně v USA. O tom jsme několikrát psali v předchozích přehledech. Nyní chceme poznamenat, že další nový výkaz USDA vyjde pozítří 11. července. Účastníci trhu spoléhají na růst prognózy světových zásob kukuřice do 184,5 milionů tun v roce 2015. V předchozím přehledu ministerstvo zemědělství USA očekávalo, že ony budou činit 182,65 milionů tun. Investoři spoléhají na zvýšení prognóz USDA dalších obilnin, takže reálný výkaz může výrazně ovlivnit kotace. Poznamenejme také, že meteorologické středisko MDA Weather Services prohlásilo, že pokles vlhkosti a teploty může poškodit sklizeň obilnin na střední západě USA. I když to nemá vliv na trh, jelikož investoři budou počkat na výkaz USDA.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.