Akciové indexy klesly: nepřítomnost významných údajů z USA


8/7/2014
V pondělí při nepřítomnosti významných ekonomických informací v USA světové akciové indexy klesly. Investoři nepospíchají koupit před začátkem sezóny výkazů amerických korporací za druhý kvartál. Obrat obchodů na amerických burzách byl o 17% níže než měsíční průměr a činil 4,81 miliardy akcií. Přitom většina účastníků trhu je velmi optimistický. Minulý týden po vypuštění dobrých údajů ohledně trhu práce, očekává se, že růst HDP USA v druhém kvartálu bude činit 4%. Takže ten má být vyšší, než jeho pokles o 2,9% v prvním kvartálu. Dle prognóz, celkový příjem firem ze seznamu S&P 500 v druhém kvartálu roste o 6,2%, a v třetích a čtvrtých kvartálech o 10,9% a 11,9%.
Poznamenejme, že v poslední době byl pozorován dvouciferný růst v třetím kvartálu roku 2011, když činil 18%. Po tom ve čtvrtém kvartálu téhož roku růst S&P500 převýšil 20%. Nyní 133 firem z tohoto indexu publikovaly předběžnou informaci. Mezi nimi 97 výkazů jsou negativními, 24 – pozitivními, 12- neutrálními. Dle našeho názoru, to svědčí o existenci rizika poklesu kotací, pokud celkový příjem 500 firem zklamá investory. Průměrný koeficient Р/Е (cena akcií/zisk na akcii) pro S&P500 nyní je na nejvyšší úrovni během 9 roků a činí 15,6. Z největších firem dnes po zavření obchodů vyúčtová výrobce hliníku Alcoa. Pak ve čtvrtek vyjdou údaje maloobchodníka Family Dollar Stores a v pátek - Fastenal Co a Wells Fargo & Co. Dnes v USA se neočekávají významné makroekonomické informace.

Evropské akcie včera klesly na pozadí negativní makroekonomické informace z Německa a možného poklesu prognózy MMF. Více o tom jsme psali v předchozím přehledu. Včerejší obchody na burzách EU měly malý obrat. Pro akcie ze seznamu evropského akciového indexu FTSEurofirst 300 ten byl o 58% níže než 3měsíční průměr. Dnes ráno vyšly ukazatele zahraničního obchodu v Německu, které byly relativně dobrými. Další makroeokomické informace se neočekávají.

Nikkei se dnes obchodoval v rámcích krátkého neutrálního trendu. Podporoval ho pokles záporného salda obchodní balance Japonska v květnu a růst účtu aktuálních operací. Přičemž růst účtu je pozorován již čtvrtý měsíc po sobě. Export v květnu vzrostl o 2% ve srovnání s loňským rokem a import klesl o 0,4%. Negativním faktorem byl pokles nákupů akcií vyhlášený polostatními fondy. Ony se rozhodly počkat na vypuštění kvartálního výkazu japonských korporací. Na rozdíl od USA, v Japonsku sezóna výkazů začíná o měsíc později na začátku září. Zítra ráno v 6-00 SЕČ vyjdou zásoby na průmyslové vybavení v červnu.

Zítra v 1-30 SЕČ v Číně budou zveřejňovány index výrobních cen a inflace v červnu. Dle našeho názoru, předběžné prognózy jsou pozitinvími, což může podporovat kotace komoditních futures.

Během 2 týdnů cena ropy klesla o 5% po zprávě o normalizaci exportu z "problémových" zemí Iráku a Lybie. Mezitím, dle prognóz zásob v USA během týdne mohou klesnout o 2,7 milionu barelů ve srovnání s minulým týdnem a o 9,9 milionů barelů ve srovnání s loňským rokem. Oficiální údaje ohledně zásob ropy vyjdou zítra. Americké zásoby plynu, jak se očekává, vzroste pouze o 88 miliard kubických metrů proti růstu o 100 miliard o týden dříve. Informace ohledně plynu vyjde ve čtvrtek.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.