Dobrá statistika ohledně americkému trhu práce svědčí o oživení ekonomiky


4/7/2014

Ve čtvrtek světové akciové indexy výrazně vzrostly. Účastníci trhu považují, že dobrá statistika ohledně americkému trhu práce svědčí o oživení světové ekonomiky. Oni věří, že růst úrokových sazeb může začít ve třetím kvartálu roku 2015.

Počet nových pracovních míst v nezemědělském sektoru USA (Nonfarm payrolls) v červnu vzrostl o 288 tisíc. Nezaměstnanost klesla na minimum od září roku 2008 a činila 6,1%. Nezaměstnanost mezi těmi, kdo nemůže najít práci během 27 týdnů, klesla na minimum od února roku 2009 a činila 2%. V první polovině běžného roku průměrný růst zaměstnanosti činil 231 tisíc lidí měsíčně. Je to nejlepší ukazatel od roku 2006. Díky takové informaci Dow a S&P 500 včera potřetí za sebou obnovily maxima. Nicméně, ne všichni investoři jsou přesvědčeni o pokračování "rally". Obrat obchodů na amerických burzách včera byl malým a činil 3,5 miliardy akcií. Dnes ve Spojených státech amerických je svátek - Den nezávislosti.

FTSE

Evropské akcie včera zdražily díky pozitivním prohlášením ECB. Úrokové sazby se nezměnily. Hlava ECB Mario Draghi prohlásil, že měkká peněžní politika stimulace ekonomiky bude pokračovat bez ohledu na možný růst inflace. Pokud je to nutné, jeho agentura je připravena přistoupit k peněžní emisi jediné měny. Dle názoru ECB, ta je přiliš drahá vůci jiným měnám a může poškodit ekonomiku EU. Kromě toho je třeba zvýšit inflaci v evropské unii do úrovně 2% z aktuálních с 0,5%. Dnes evropské akcie se budou obchodovat v neutrálním trendu. Jelikož v EU se neočekávají významné ekonomické informace a americké trhy jsou uzavřeny.

Nikkei spolu s jinými světovými akciovými indexy vzrostl. Dalším pozitivním faktorem staly zprávy o jednotlivých korporacích, jako jsou Panasonic, Seven & i Holdings a Honda Motor. V pondělí ráno v 5-00 SЕČ v Japonsku vyjdou dva ekonomické indikátory v květnu. Dle našeho názoru, prognóza je pozitivní.

Сena kukuřice

V Číně se konalo další aukci na prodej kukuřice ze státních rezerv. Bylo nabízeno 5 milionů tun, a prodáno 1,56 milionu tun za cenu $340-$360 za tunu. Připomeňme si, že prodej čínských rezerv začal 22. května. Během této doby bylo realizováno asi 9,1 milionů tun kukuřice. Celkové strategické zásoby v Číně se odhadují 100 milionů tun, což pokrývá šestiměsíční spotřebu země. Dříve úřady vyhlašovaly, že se chystají prodat pouze 15 milionů tun. Od začátku května, když se sucho skončilo v USA a objevily se první zprávy o realizaci čínských rezerv, cena kukuřice klesla více než o 20%.

Ceny na pšenici

Poznamenejme pokračování poklesu cen na obilniny díky poklesu rizika sucha v USA. V červenci povětrnostní faktor bude silně ovlivňovat kotace. USDA předpovídá rekordní výnos sójy ve výši 165 bushlů na akr a kukuřice 170 bushlů na akr. Pšenice zdražila díky růstu poptávky v Egyptě a Indonésii.

Export kávy z Peru ve druhém kvartálu klesl o 67% ve srovnání se stejným obdobím roku 2013 kvůli houbovým chorobám kávovníků. V červnu export činil pouze 3,2 tisíc tun. Nevylučujeme, že tato zpráva může podporovat kotace. Navzdory tomu, že v Peru se pěstuje pouze 3% světové sklizně kávy, země je osmým výrobcem ve světě.

Kotace zlata zobrazují pozoruhodnou stabilitu na pozadí růstu světových akciových trhů a negativních zpráv. Možná, na trhu jsou přítomni neznámí přední kupující. Včera jsme poznamenali zprávu v Indii, a dnes v Číně. Někteři účastníci trhu se obávaji zpevnění úvěrových pravidel, což může vést k poklesu importu zlata v Číně o 300 až 400 tun v letošním roce.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.