Na světových akciových trzích byl pozorován různosměrný pohyb kotací


3/7/2014

Ve středu na světových akciových trzích byl pozorován různosměrný pohyb kotací. Investoři čekali na americké oficiální údaje ohledně zaměstnanosti, které vyjdou dnes v 12-30 SЕČ. Doposud málo lidí chtějí riskovat.

Včera vnitrodenní rozsah S&P500 indexu byl maximálním od roku 1993 a činil pouze 0,2%. Obrat obchodů na amerických burzách byl asi o čtvrtinu nižší než průměr za měsíc a o 14% během tří měsíce. Činil 4,79 miliard akcií. Vystoupení hlavy Fedu Janet Yellen žádné informace neobsahovalo pro trhy. Ona poznamenala, že úrokové sazby mají být hlavním instrumentem finanční stability. Včerejší výkaz ohledně amerického trhu práce od agentury ADP byl velmí pozitivním. Počet nových pracovních míst v červnu přesáhl prognózy (200 tisíc lidí) a byl nejvyšším za půl roku (281 tisíc). Dnes se očekává oficiální vyhlášení tohoto ukazatele (Nonfarm Payrolls). Prognóza je neutrální. Vyjdou také nezaměstnanost v červnu a obchodní bilance v květnu. Očekává se, že oba ukazatele budou pozitivními. V 13-45 SЕČ budou vyhlášeny index aktivity v oblastí ISM služeb. Prognóza je neutrální.

Kotace evropských akcií včera pohybovaly pod vlivem zpráv ohledně jednotlivých korporací. Ekonomická informace nebyla významnou pro trh. Investoři čekají na výsledky zasedání ECB, které se bude konat dnes v 11-45 SЕČ. Úroková sazba nejspíše se bude držet na aktuální úrovni 0,15%. V 9-00 SЕČ vyjdou údaje ohledně maloobchodních tržeb eurozóny v květnu. Prognóza ne negativní, ale sotva to bude mít silný vliv na trhy, protože tisková konference ECB je vážnější. Během ní mohou být zveřejněny podrobnosti dalšího programu půjček objemem 400 miliard eur a také může dlouho trvat politika nejnižších úrokových sazeb a vlastnosti programu ohledně cílového dlouhodobého refinancování (TLTRO). Dříve hlava ECB Mario Draghi prohlásil, že její správa plánuje prohlédnout možnost začátku peněžní emise eura.Nikkei dnes klesl. Účastníci trhu se rozhodli zafixovat část výdělku před vypuštěním amerického Nonfarm Payrolls. Ekonomická informace z Japonska včera se shodovala s předpovědí a nebyla významnou.

Kotace nafty pokračovaly klesnout. Investoři ignorovaly pokles zásob v USA o 3,2 miliony barelů a zásob benzínu o 1,2 milionu barelů. Je to mnohem horší, než se očekávalo. Zejména před víkendem kvůli Dni nezávislosti. Zprávu o otevření ropnových terminálů v Libyi a možný růst exportu o 500 tisíc barelů denně investoři přijali pozitivně. Nyní v zemi se získává 320 tisíc barelů denně.Ceny zlata pozastavily svůj růst. Rezervní banka Indie se chystá vyměnit část svých zlatých zásob na ignoty zlata. Cílem je zlepšit správu rezerv zlata a valut. Indie je na 11 místě ve světě na zásoby zlata a vlastní 557 tun. Mumbai Jewellers Association považuje, že část nestandardního zlata vstoupí na domácí trh. Tím se sníží prémii k ceně zlata v Londýně do $5-10 z aktuálních $25 za unci a také bude snížit poptávku na kov v Indii.Bavlna pokračuje klesat v ceně. Indie v aktuální sezóně zvýšila prognózu exportu o 27% dо 11,4 milionů balíků. Také byla zvýšena prognóza sklizně bavlny v Indii od 37,5 milionu balíků do 39 milionů. V loňském roce v zemi byl vyroben 36,5 milionů balíků. Poznamenejme, že aktivnímu použití geneticky modifikovaného osiva, jeho výnos vzrostl do 565 kg na hektar. To závisí na počasí a může znatelně klesnout v případě sucha. Čína na konci dubna roku 2014 začala realizaci státních zásob bavlny, což silně snížilo světovou poptávku. International Cotton Advisory Committee předpovídá pokles světové výroby bavlny o 1,7% a růst poptávky o 3,4%. Předpokládá se pokrýtí rozdílu na újmu zásob minulých sezón.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.