Dnes se bude konat vystoupení Fedu Janet Yellen


2/7/2014

Červenec začal prudkým růstem světových akciových trhů. Dva americké výrobní indexy v červnu - závěrečný Manufacturing PMI оd agentury Markit a ISM Manufacturing byly horší, než prognózy. Nicméně, velcí investoři se rozhodli, že jejich hodnoty svědčí o normálním rozvoji americké ekonomiky a začali aktivní nákup akcií.

PMI vzrostl na maximum od května roku 2010 a činil 57,3 bodů. Náklady na výstavbu v červnu vzrostly o 0,1%. Obrat obchodů na amerických burzách včera činil 5,8 miliard akcií. Indexy Dow a S&P 500 obnovily historická maxima. Ony rostou již více než dva roky bez výrazné korekce o 10%. Koeficient Р/Е pro S&P500 dosáhl čtyřletého maxima. Mezitím američtí ekonomové snížili prognózy celkového růstu výdělku a příjmu firem ze seznamu S&P500 dо 5,2% a 3,2%, patříčně. Na začátku dubna oni očekávali růst o 7,3% a 3,7%. Období výkazu za druhý kvartál roku 2014 začne příští týden. Připomeňme si, že v pátek v souvislosti se svátkem „Den nezávislosti“ americké burzy nefungují. Dnes v 12-15 SЕČ vyjde výkaz ohledně amerického trhu práce v červnu od agentury ADP. Očekává se, že ten bude pozitivním. V 14-00 SЕČ se objeví údaje ohledně průmyslových zásob v květnu. Prognóza je negativní. Účastníci trhu věří, že ADP je vážnějším a nyní futures na americké akciové indexy jsou „v plusu“. V 15-00 SЕČ se bude konat vystoupení hlavy Fedu Janet Yellen.

Evropské akciové indexy včera vzrostly. Ekonomické údaje v evropské unii byly mírně negativními. Růst výrobního PMI ve Velké Británii a Francii překročil prognózy. V Německu a v Itálii ten klesl, ale zůstál nad úrovní 50 bodů, což je průmyslovým růstem. Dnes v evropské unii vyjde index průmyslových cen v květnu. Prognóza je neutrální.

Index Nikkei vzrostl v souladu s celosvětovým trendem. Zítra ráno v 1-35 SЕČ v Japonsku vyjdou indexy PMI a také výkaz Ministerstva financí na investice za týden. Dle našeho názoru, jejích prognóza je negativní. Nyní japonské akcie jsou opraveny dolů.

Cena nafty

Сeny nafty klesly na třítýdenní minimum na pozadí toho, že válka v Iráku nebrání exportu. Mezitím, dnes v 14-30 SЕČ vyjdou údaje ohledně zásob v USA. Očekává se pokles o 2,4 milionu barelů a růst zásob o 550 tisíc barelů. Dle prognóz National Hurricane Center v Miami, tropická bouře „Artur“ během dvou dnů může zesílit na hurikán. V tomto případě je schopen zabránit importu nafty v USA a podporovat další pokles zásob.

Zlato se pokračuje zdražit navzdory růstu amerického akciového trhu. Obvykle tyto se pohybují v opačných směrech. Možná, investoři kupují drahý kov za klesající dolar během tří týdnů. Aktiva největšího ve světě zlatého fondu SPDR Gold Trust jsou zvýšeny již druhý den po sobě. Jejích celkový růst byl nejvyšším od listopadu roku 2011. Poznamenejme také znatelné zdražení stříbra.

Kotace mědi

Kotace mědi vzrostly díky průmyslovým indexům PMI v Číně, USA, Evropě a v Japonsku. Dnes dalším pozitivním faktorem je prohlášení ministerstva energetiky a minerálních zdrojů Indonésie o tom, zda soudní jednání s americkou společností Newmont Mining může trvat dlouho. Připomeňme si, že Indonésie od začátku roku pozastavila export mědi na pozadí boje pro zvýšení poplatků pro americké společnosti Newmont a Freeport-McMoRan.

Сena kávy

Cena kávy klesla po zprávě International Coffee Organization o poklesu světového exportu v květnu o 5,6% ve srovnání s květnem roku 2013. Během 8 měsíců 2013/2014 export kávy klesl o 3,9% dо 72,8 miliónů pytlů.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.