V pondělí na světovém akciovém trhu nebyl žádný trend


1/7/2014

V pondělí na světovém akciovém trhu nebyl žádný trend. Americké ekonomické údaje nebyly špatnými. V květnu prodej domů na sekundárním trhu vzrostl o 6,1% a dosáhl osmiměsíčního maxima. To je největší měsíční nárůst za čtyři roky.

Chicago index podnikatelské aktivity v červnu klesl do 62.6 bodů. To je o něco horší, než se předpokládalo 63 bodů, ale pokles docela logický. Jelikož v květnu dosáhl sedmiměsíčního maxima 65,5, a nyní je opraven. Nevylučujeme, že chabá odezva kotací akcií na statistiky mohla být podmíněn znatelným oslabením amerického dolaru. Hlava San Francisco Fedu John Williams včera prohlásil, že Fed by měl držet úrokové sazby blízko nulové úrovně. Asi dalším negativním faktorem pro americkou měnu staly dobré makroekonomické informace z eurozóny a Japonska. Dnes v USA vyjdou: v 13-45 SЕČ výrobní index PMI od společnosti Markit, v 14-00 SЕČ - index ISM v průmyslu v červnu a náklady na výstavbu v květnu. Dle našho názoru, prognózy jsou pozitivními. Poznamenejme, že růst S&P 500 a Nasdaq Composite pokračoval již 6 kvartálů po sobě. Toto nebylo pozorováno 14 let. Včera obrat obchodů na amerických burzách byl na střední úrovni a činil 5,8 miliard akcií.

Evropské indexy akcií neměly jednotný směr pohybu. Dobré makroekonomické údaje byly částečně kompenzovány firemním negativem. Včera v evropské unii vzrostla inflace na červen, což snižuje riziko deflace. Přitom další přední banka francouzský BNP Paribas může být pokutován o 9 miliard dolarů. Dnes v 9-00 vyjde nezaměstnanost v evropské unii v květnu. Prognóza je neutrální. Ceny evropských akcií ráno stoupají. Jelikož investoři rozhodli, že pokuta pro BNP Paribas není nejhorším tresten.

Dnes index Nikkei ukázal výrazný růst na pozadí zveřejnění pozitivních ekonomických indikátorů Tankan a průmyslového indexu PMI v červnu. Poznamenejme, že index PMI v Číně také byl pozitivním. To podporovalo růst regionálních akciových trhů a také měl pozitivní dopad na kotace komoditních futures.Cena zlata obnovila tříměsíční maximum na pozadí oslabení americké měny a hrozby zachování nulových sazeb během dlouhé doby. Tento kov se zdraží již dva kvartály po sobě. Fond SPDR Gold Trust oznámil vstoupení 5,68 tun zlata do svých fondů v pondělí (790,7 tun) , což byl největším přílivem za měsíc. All India Gems & Jewellery Trade Federation v první polovině roku předpovídá pokles dodání zlata do Indie o 77%. Dalším faktorem zdražení zlata je zhoršení situace na Ukrajině a v Iráku. Společnost U.S. Mint oznámila, že prodej zlatých mincí za pět měsíců dosáhl maxima. Nicméně, v 1.pololetí to bylo o 58% nižší, než ve stejném období loňského roku a stal minimálním od roku 2008. Kvůli tomu, někteří účastníci trhu rozhodli, že zdražení zlata může být krátkodobým. Dle našeho názoru, poptávka na kov ve Spojených státech amerických není rozhodující. Jelikož hlavní spotřebitelé jsou asijské země a země Středního východu.

Ministerstvo zemědělství USA (USDA) včera ve svém kvartálním výkazu nečekaně a výrazně snížilo prognózy zásob obilovin na konci běžného období, což způsobilo výrazný pokles cen futures kontraktů. Kotace sójy klesly o 5,8%, což bylo maximálním denním poklesem za pět let. USDA předpovídá její zásoby ve výši 405 milionů bushlů, a ne 378 milionů , jak očekávali účastníci trhu. Přitom osevy sójy mohou vzrůst o 11%. Prognóza zásob kukuřice byla zvýšena do 3,85 miliard bushlů. To je o 39% vyšší, než loňská úroveň. Kotace bavlny pokračovaly pokles. Jelikož USDA zvýšil prognózu osevů o 9% ve srovnání s loňským rokem do 11,4 milionů akrů.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.