V pátek světové akciové indexy vzrostly - 30/6/2014


30/6/2014

V pátek světové akciové indexy klesly. Ve Spojených státech amerických index spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity se shodoval s pozitivní prognozou. Agentura Russell překontrolovala složení svých akciových indexů. Kvůli tomu investiční fondy provedly vyvážení svých „portfolií“ cenných papírů a obrat obchodů na amerických burzách vzrostl do 8,9 miliardy akcií. To je mnohem vyšší, než je průměrná měsíční úroven 5,6 miliardy.

Leaderem poklesu v seznamu Dow a S&P 500 se stala společnost DuPont (DD), jejichž akcie klesly o 3,5%. Snížila prognozu provozního zisku pro rok 2014 od $4,1 dо $4 na akcii. Připomenme si, že zhruba po dvou týdnech začne období výkazu společnosti za druhý kvartál. To bude mít vliv na akciový trh. Pro doloření růstu S&P500 o 6,1% od začátku roku je nezbytné zvýšení výdělku korporací. V opačném případě je možná klesající tendence. Aktuální koeficient cena akcie/výdělek na akcii (Р/Е) dosáhl předkrizového minima od roku 2008 a činí 15,9 pro S&P500. Dle názoru agentury Reuters, většina amerických analytiků jsou velmi optimističtí a očekávají růst celkových příjmů společnosti ze seznamu S&P500 o 9,1% v tomto roce. Dle jejich názoru, index má dosáhnout 2000 pipů a Dow — 17275 pipů. Prognoza růstu pro příští rok je 2053 a 18000, patřičně. Považujeme, že růst indexů bude záviset na finančních ukazatelech korporací. Jejich cílové úrovně jsou utvořeny s ohledem na očekávanou dividendovou výnosnost S&P500 rovnající se 2%. To je nižší než výnosnost destiletých amerických státních dluhopisů činící 2,62%. Rozdíl a riziko investorům má kompenzovat růst kotací akcií. Státní dluhopisy v USA jsou považovány za bezrizikové aktivum. Dnes v USA vyjdou velmi důležité ekonomické údaje: v 13-45 SЕČ index podnikatelské aktivity Chikago (PMI) za červen a v 14-00 SЕČ nedokončené transakce ohledně prodeje nemovitosti za květen. Prognoza druhého ukazatele je pozitivní. Nevylučujeme, že nyní ten může být důležitější, než PMI a podporovat kotace akcií.

Dnes evropské akciové indexy rostou v očekávání údajů o inflaci v eurozoně za květen v 9-00 SЕČ. Očekává se, že ta zůstane na vysoké úrovni května. Tím se sníží riziko deflace. Poznamenejme, že ráno vyšly negativní maloobchodní tržby v Německu, ale investoři je ingorovali.

Index Nikkei

Nikkei mírně vzrostl po výrazném poklesu v pátek. V květnu průmyslová výroba v Japonsku vzrostl o 0,5% po poklesu v dubnu o 2,8% kvůli růstu daně z obratu. Более значительному росту котировок помешало сокращение новостроек на рынке недвижимости за май. V noci v 23-50 SЕČ vyjde řada ekonomických indikátorů Tankan. V 1-35 SЕČ bude zveřejněn konečný index výrobní aktivity PMI za červen. Považujeme, že prognozy těchto ukazatelů jsou neutrálními.

Soyb"

Dnes v 16-00 SЕČ v USA vyjde kvartální výkaz USDA pro zemědělské plodiny. Spot cena pšenice za druhý kvartál klesla o 16,4%. Kromě toho, očekává se pokles zásob pšenice v USA na minimum za šest let — 598 milionů bushlů. Investoři považují, že to bude kompenzováno velkou úrodou v jiných zemích. USDA také předpovídá pokles zásob na minimum za posledních 37 let – 378 milionů bushlů. Naproti, zásoby kukuřice mohou růst na čtyřleté maximum 3,72 miliardy bushlů. Připomenme si tyto prognozy od USDA na pšenici, kukuřici a soju: 0,718 milionů bushlů, 2,766 miliard a 0,435 milionu patřičně. Jak vidíme, prognoza ohledně zásob kukuřice v USA je zvyšena, a pro ostatní plodiny je snižena. Podle všeho, kotace budou silně záviset na údajích sklizně a počasí v jiných zemích.

Cena kakaa

Cena kakaa obnovila maximum za 32 měsíců. International Cocoa Organisation očekává, že navzdory růstu výroby bobů na Pobřeží slonoviny v sezoně 2013/2014 dо 1,7 milionů tun proti 1,415 milionů v letech 2012/2013, globální deficit bez toho bude činit 75 tisíc tun. Dříve Ранее он прогнозировался в размере 115 тыс. тонн. Сокращение планируется, но не такое значительное как рост урожая. Это свидетельствует о высоком спросе на шоколад. Прогноз мирового производства какао повышен на 58 тыс. тонн до 4,16 млн. тонн.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.