Investoři negativně reagovali na prohlášení předsedy Fedu


27/6/2014

Ve čtvrtek na světovém akciovém trhu došlo k poklesu kotací. Makroekonomická informace v USA byla neutrální. Ale investoři negativně reagovali na prohlášení předsedy James Bullarda o tom, že růst úrokových sazeb je třeba uskutečnit rychle.

Dle jeho názoru, inflace již tento rok může přesáhnout 2% а nezaměstnanost může klesnout pod 6%. To jsou cílové ukazatele Fedu. Na pozadí zkoumání burzovní činnosti banky Barclays, její akcie klesly o 7,4%. Toto přispívalo ke snížení kotací Bank of New York Mellon, Citigroup, Morgan Stanley a jiných úvěrových společností. Obrat obchodů na amerických burzách byl o 9% nížší, než střední a činil 5,1 miliard akcií. Dnes v USA v 13-55 SЕČ vyjde index spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity. Prognóza je mírně pozitivní.

V EU včera nebyly významné ekonomické údaje. Akcie klesly v souladu s celosvětovým trendem. Dnes v 9-00 vyjdou indexy ekonomické a spotřebitelské důvěry v eurozóně. V 12-00 bude zveřejněna inflace v Německu v červnu. Prognóza stějně tak jak v USA, dle našeho názoru, je pozitivní.

Nikkei klesl na minimum na pozadí posílení japonské měny. Investoři považují, že silný jen zvyšuje náklady vývozců. Poznamenejme, že posílení jeho kurzu vzniklo díky dobrým japonským údajům, které vyšly dnes v noci. Nezaměstnanost klesla na minumum od roku 1997 a činila 3,5%. Růst inflace o 3,4% byl nejvyšším za 32 roků, ale bylo očekávano na pozadí daňového zatížení a může být nahrazen mírnějším růstem o 1%. Jediný ukazatel – výdaje domacností zklamaly investory, protože klesl více, než se očekávalo. Účastníci trhu doufají, že to je pokračování dopadu růstu daně z obratu od prvního dubna, které se brzy skončí.Сena nafty výrazně klesla za pozadí stabilizace politické situace v Iráku a v Libyi. V předchozích přehledech jsem poznamenali, že produkce v Iráku není ovlivněna kvůli ozbrojenému konfliktu. V Libyi ta denně vzrostla o 300 tisíc barelů díky výskytu El Fil na jihozápadě země. Zásoby nafty v USA během týdne klesly o 1,7 miliony barelů bez ohledu na to, že se očekával pokles.Kotace zemního plynu klesly. Německá chemická společnost BASF a brazílská Braskem se chystají investovat 72 miliard dolarů do svých amerických poboček, pokud plyn zůstane levným a dostupným. Kromě toho ony mohou investovat prostředky do její produkce v USA. Poznamenejme, že plyn ve Spojených státech amerických stojí asi $4,5 za milion britských tepelných jednotek, а v Evropě dvakrát více.

Сena obilí mírně klesly. Asociace International Grains Council předpovídá, že její světové zásoby ke konci sezóny 2014/2015 dosáhnou patnáctiletého minima a budou činit 412 milionů tun proti 400 milionů tun v sezóně 2013/2014. Společnost Strategie Grains zvýšila prognózu sklizně pšenice v EU o 2 miliony tun do 139,4 milionů tun. Připomeňme si, že v pondělí vyjde výkaz USDA. Účastníci trhu očekávají růst exportu sójy za týden, což může podporovat kotace.Мístní agentura Datagro snížila prognózu sklizně cukru v Brazílii v sezóně 2014/2015 o 5,8% dо 32,3 milionů tun kvůli suchu. Světová výroba může klesnout do 560,5 milionů tun od 596,9 milionů tun v sezóně 2013/2014. To povede k deficitu cukru ve světě o 2,46 milionů tun. Dalším faktorem může být řešení vlády Brazílie zvýšit maximálně povolený podíl ethanolu v místním benzinu od 25% dо 27,5%. Proto bude třeba 1,1 miliardy liter ethanolu ročně. Část cukrové třtiny v zemi se zpracovává na palivo.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.