Evropské indexy pokračovaly pokles, a ostatní vzrostly


26/6/2014

Ve středu na světových akciových trzích nebyl žádný trend. Evropské indexy pokračovaly klesnout, a ostatní – vzrostly. Američtí investoři se soustředili na dobré firemní zprávy a ingorovali slabé ekonomické údaje.

Akcie většiny výrobců léků se zdražily na základě zprávy společnosti Bristol-Myers Squibb ohledně pokračování testování nových léků na melanom. Kotace Pfizer (PFE) vzrostly o 1,7%, Merck (MRK) — o 1,6%. Akcie televizních sítí se zdražily díky zpřísnění autorských práv Nejvyšším soudem Spojených států amerických. Výrobce geneticky modifikovaného osiva Monsanto oznámil výkup vlastních akcií o 10 miliard dolarů a ony se zdražily o 5,1%. Obrat amerických burz včera činil 5,7 miliardy akcií.

Ekonomické údaje v USA včera byly mnohem horší, než se očekávalo. HDP za první kvartál klesl o 2,9%. To je největší čtvrtletní pokles za pět let a maximální rozdíl mezi druhými a třetími odhady od roku 1976. Stejně jako dříve, pokles HDP vysvětlili negativním dopadem příliš chladného zimního počasí. Nyní americká vláda spoléhá na hospodářský růst v druhém kvartálu o 3% a o 2,4% dle výsledků roku 2014. To znamená znatelné zrychlení v druhé polovině roku. Další včerejší ukazatel - Objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby v květnu klesly o 1% i když byl očekáván růst o 0,5%. Slabé statistiky negativně ovlivnily kurz dolaru. Ale účastníci trhu akcií ignorovali to a koupili, jelikož očekávají, že to ještě silněji odcizí moment růstu americké úrokové sazby. Dnes v 12-30 SЕČ v USA vyjde týdenní nezaměstnanost a osobní příjmy a výdaje. Dle našeho názoru, prognózy jsou pozitivními. V 17-00 SЕČ se bude konat vystoupení regionálního předsedy Fedu James Bullard.

Včera v EU nebyly významné ekonomické údaje, dnes také nebudou. Kotace klesly kvůli firemním zprávám. Ve středu francouzská vláda prodala balík akcií energetické společnosti GDF Suez za 1,5 miliardy eur. Dnes evropské indexy mírně vzrostou.

Index Nikkei vzrostl díky dobrým údajům o některých japonských firmách. Dnes v 23-30 SЕČ v Japonsku vyjdou inflace, nezaměstnanost a maloobchodní tržby na květen. Domníváme se, že jejích prognózy jsou pozitivními pro Nikkei. Většina účastníků trhu očekávají, že japonská centrální banka bez ohledu na dosažení inflace cílové úrovně do konce roku bude pokračovat stimulaci ekonomiky.

Сena futures na obilniny vzrostla před vypuštěním týdenního výkazu USDA dnes v 11-30 SЕČ. Největší dopad na kotace mohou mít údaje ohledně amerického exportu. Očekává se růst prodejů kukuřice. Její zásoby v USA se odhadují ve výši 3,72 miliardy bushlů, což je nejvyšší za 4 roky, sójy — 378 milionů, pšenice- 598 milionů. V pondělí se očekává odhad zásob od USDA.Kotace bavlny za 6 měsíců klesly na minimum na základě prognóz USDA ohledně růstu výroby v USA o 16% dо 15 milionů balík bavlny ve srovnání s minulým rokem. Číslo otevřených pozic na bavlnu na burze Intercontinental Exchange (ICE) kleslo na tříleté minimum. Kromě toho burzovní zásoby vzrostly na maximum za 11 měsíců a činily 444,6 tisíc balíků.Cena kávy (COFFEE) vzrostla po zprávě o tom, že největší v Brazílii kávová kooperativa Cooxupe kvůli suchu sbírá menší sklizně, než se očekávalo. Poznamenejme, že v aktuální sezóně USDA předpovídá pokles sklizně kávy o 1% ve srovnání s loňským rokem do 148,7 milionů pytlů. Kromě toho se očekává rekordní poptávka ve výši 147,7 milionů pytlů kvůli USA a Rusku. Tato situace může vést k významnému poklesu světových zásob kávy před začátkem další zemědělské sezóny do minima od roku 200 32,1 milionů pytlů.Cena mědi (COPPER) vzrostla díky celkovému poklesu zásob na burzách Londýna, New Yorku a Šanghaje o 51% ve srovnání s loňským rokem.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.