Opět došlo ke snížení navzdory pozitivním americkým ekonomickým údajům


25/6/2014

Včera světové akciové trhy, kromě japonského, pokračovaly pokles. Přičemž to se opět stalo navzdory pozitivním americkým ekonomickým údajům. V červnu index spotřebitelské důvěry vzrostl na maximální úroveň za šest a půl roku a činil 85,2 bodů.

Prodeje nových domů v květnu vzrostly o 18,2% a dosáhly maxima za šest let 504 tisíc. Je to největší růst za měsíc od ledna roku 1992. Tyto dva včerejší ekonomické ukazatele vzrostly na předkrizovou úroveň ledna a května roku 2008. Ceny domů v USA vzrostly o 10,8%. Investoři se domnívají, že trh nemovitosti v USA ještě daleko před přehřátím. Američtí ekonomové vysvětlují včerejší pokles kotací se zhoršením situace v Iráku a výsledky jednání státního tajemníka USA John Kerry s vůdci kurdů. Oni se domnívají, že zvýšená pravděpodobnost vstupu amerických vojsk do Iráku. Zároveň s tím nevylučujeme touhy účastníků trhu zafixovat výdělek na akcie po mnoha měsíců nepřetržitého růstu akciových indexů. V tomto případě klesající korekce může pokračovat bez ohledu na situaci v Iráku. Poznamenejme, že kotace nafty ignorovaly jednání. Obrat obchodů na amerických burzách včera činil 5,69 miliard akcií, což je o 1,4% vyšší, než průměrná měsíční úroveň. Pokračoval pokles akcií General Electric a Boeing, o kterých jsme psali v předchozím přehledu. Dalším faktorem bylo částečné pozastavení činnosti Export-Import Bank USA do 30. září kvůli podezření z úplatkářství zaměstnanců. Toto může poškodit činnost největšich společností s velkým dílem exportu. Boeing uvedl, že pokud banka nebude fungovat, utrpí 1,5 milionů pracovních míst. Dnes v USA vyjde důležitá ekonomická informace: objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby za květen a v 12-30 SЕČ HDP za první kvartál . Dle našeho názoru, prognózy jsou negativními pro americké akcie. Nyní evropské akciové trhy a futures na americké indexy jsou „v minusu“.V úterý evropské indexy klesly již čtvrtý den po sobě, což byl nejdelším poklesem během 7 týdnů. K tomuto přispívaly slabé ukazatele podnikatelské a ekonomické důvěry (IFO) v Německu a také negativní zprávy pro některé evropské společnosti. Považujeme, že akciové trhy Evropy budou reagovat na situaci v Ukrajině. Dnes v EU nebudou významné statisiky.

Nikkei vzrostl díky pozitivní tiskové konference premiéra Japonska Šinzó Abe. Oznámil plán „Tři šípy“ zaměřený na udržení ekonomického růstu v zemi: snížení korporátních daní, změny v řízení podniků a zvýšení pracovní imigrace. Dnes v Japonsku vyjde sekundární ekonomická informace. Zítra se očekávají důležité údaje ohledně inflace a nezaměstnanosti.Cena hovězího masa opět obnovila historické minimum na pozadí tak zvaného letní sezóny „sezóna - gril“ v USA. Velkoobchodní cena masa dosáhla $5,25 za kg. USDA nekomentuje situaci, ale vyznačuje, že počet skotu v zemi nyní má nejnižší úroveň za poslední 63 roků a činí 87,73 milionů hlav. Proto účastníci trhu se domnívají, že ceny mohou zůstat v blízkosti maximálních úrovní během roku 2014.Cena evropské nafty Brent klesla, a americké nafty (Oil) – vzrostla. Zásoby v USA vzrostly o 4 miliony barelů, ale toto nemělo vliv na kotace. Vzhledem k tomu, že americké úřady dovolily soukromým firmám exportovat plynový kondenzát z USA. Jeho výroba v zemi je 800 tisíc barelů za den. Generální tajemník OPEC Abdullah al-Badri řekl, že nedávný růst kotací Brent výše $114 za barel došlo kvůli nervozitě investorů. Saúdská Arábie nyní produkuje 9,7 milionů barelů denně, ale je schopen zvýšit produkci na 12,5 milionů. Dle názoru hlavy OPEC, není to nutné. Vzhledem k tomu, že zásoby nafty vyvinutých zemí pokrývají 57,5 dnů.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.