V pondělí na světových akciových trzích byl pozorován pokles kotací


24/6/2014

V pondělí na světových akciových trzích byl pozorován pokles kotací. Stalo se tak navzdory pozitivní ekonomické informaci v USA. Prodej domů na sekundárním trhu za květen vzrostl o 4,9% dо 4,89 milionů kusů. To je maximální růst od září roku 2011. Index podnikatelské aktivity (PMI) od společnosti Markit vzrostl na maximum od května roku 2010 a činil 57,5 pipů. Domníváme se, že v poslední době vývoj akcií do značné míry určuje přílivem likvidity. Včera obrat amerických burz byl o 10% nížší než průměr za měsíc a činil 5,07 miliard akcií.Mezi společnostmi, které jsou zahrnuty v souboru Dow index, poznamenejme pokles kotací General Electric a Boeing. Hlava General Electric Jeffrey Imelt může odejít do předčasného důchodu. Boeing vyhlásil dividendy za první kvartál ve výši 73 centů na akcii. Uzavření indexu se bude konat 8. července. Čistý příjem společnosti ve srovnání se čtvrtým kvartálem klesl o 22%, a platby akcionářům budou stejnými. To je pozitivní, ale vzdálená událost. Nevylučujeme, že kotace klesly kvůli neúspěšným pokusům pozemního protiraketového systému. Společnost může dojít ke ztrátě vojenské smlouvy 3,5 miliard dolarů. Dnes ve Spojených státech v 14-00 SЕČ vyjdou údaje ohledně prodejů nových budov za květen a index spotřebitelské důvěry za červen. Dle našeho názoru, předběžné prognózy jsou pozitivními.

Včera evropské akciové indexy klesly kvůli slabým ukazatelům (PMI) výrobní a obchodní činnosti za červen v Německu, ve Francii a po eurozóně. Dnes v EU v 8-00 SЕČ vyjdou indexy podnikatelské a ekonomické důvěry (IFO) v Německu. Prognóza je neutrální. Futures na americké akciové indexy a evropské akcie jsou obchodovány v „mírném plusu“.

Akciový index Nikkei vzrostl před vystoupením předsedy vlády Japonska Šinzó Abe. On se chystá vyhlásit parametry reformování daňového a důchodového systému za účelem podpory národní ekonomiky.Cena nafty klesla. Expedice nafty na jižních oblastech Iráku v době prvních 21 dnů června činila 2,53 milionů barelů denně, což se blíží k maximální úrovni od roku 2003. V únoru, před vypuknutím nepřátelských akcí irácký export činil 2,8 milionů barelů denně. Další pokles kotací nafty vyrušují: další dočasné zastavení její získávání v Libyi a prognóz poklesu zásob v USA za týden o 1,3 milionů barelů již čtvrtý den po sobě. Americké oficiální údaje ohledně zásob nafty vyjdou zítra.

Cena zemního plynu klesla na očekáváních, že dobré počasí v USA může přispívat k dalšímu růstu zásob. Tyto rostou již šestý týden po sobě a překročí 100 milionů kubických stopů. Připomeňme si, že oficiální údaje ohledně amerických zásob plynu vyjdou ve čtvrtek. Plyn se používá jak pro topení, tak i při výrobě elektřiny pro klimatizátory. Příliš mnoho tepla může zvýšit poptávku, proto účastníci trhu sledují úrovně zásob. .

Kotace mědi jsou mírně opraveny po prudkém růstu. Import v Číně v květnu klesl o 17% dо 283 tisíc tun. Tato země spotřebovává 40% světového získávání mědi.Cena futures na obilniny klesla. USDA oznámil, že 74% osevů kukuřice, 71% jarní pšenice a 72% sójy sou v „dobrých a výborných“ podmínkách. To je vyšší, než prognózy účastníků trhu. Průměr za pět let pro kukuřici v červnu činí 68% osevů v „dobrých a výborných“ podmínkách. Ministerstvo zemědělství USA oznámilo sklizeň 33% ozimé pšenice. Je to více než očekávání účastníků trhu (28%) a průměr za pět let (31%).
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.