S&P500 uzavřel již 6 den po sobě


23/6/2014

V pátek na světovém akciovém trhu nebyl žádný jednotný trend. V podmínkách nepřítomnosti významných makroekonomických informací americké indexy vzrostly. S&P500 uzavřel růstem již šestý den po sobě a ještě jednou obnovil historické maximum. Přičemž obrat obchodů na amerických burzách byl o 31% výše průměru za měsíc a činil 7,2 miliard akcií.

Možná, investoři nevylučují pokračování růstu inflace v USA a považují, že v takových podmínkách akcie jsou přitažlivější, než další aktiva. V pátek růst spotřebitelských cen v Kanadě za květen za 27 měsíců dosáhl maximální úrovně a činil 2,3%. Připomeňme si, že v USA inflace za květen činila 2,1%. Červnový ukazatel vyjde 22. července. Dnes v USA v 13-45 SЕČ vyjde index výrobní aktivity (PMI) od společnosti Markit a v 14-00 prodeje domů na sekundárním trhu. Dle našeho názoru předběžné prognózy jsou pozitivními. Nyní futures na americké akciové indexy se obchodují „v plusu“.

Dnes evropské akciové indexy výrazně klesly. Indexy průmyslové a obchodní činnosti za červen v Německu, ve Francii a po eurozóně byly horší, než předběžné prognózy. Zejména slabé ukazatele vyšly ve Francii. Díky tomu САС40 klesl na dvoutýdenní minimum. Dnes v EU nebudou významné informace.

Japonský Nikkei jak v Japonsku, tak i v sousední Číně vzrostl díky dobrým ukazatelům výrobní aktivity PMI. Přičemž činský PMI оd HSBC/Markit poprvé v 6 měsících vzrostl, který rovněž vyvolal prudký růst kotací komoditních futures.Cena mědi dosáhla na třítýdenní maximum. Poznamenali jsme růst poptávky v předchozích přehledech, kotace rostou již sedmý den po sobě. Kromě dobrých údajů ohledně růstu čínského průmyslu k tomuto přispívá pokles zásob na londýnské burze kovů o 850 tun na minimální úroveň za šest let 158, 5 tisíc tun. Přičemž v Šanghaji tuna mědi dosáhla 8 tisíc dolarů, jelikož v Londýně stojí 6890 dolarů. V květnu Čina exportovala 283 tisíc tun mědi, což je o 21,9% vyšší, než loňská úroveň, ale o 17% méně než v dubnu tohoto roku. Poznamenejme, že dle dat CFTC minulý týden byla sformována čistá pozice na prodej mědi (net short). Indonésie může začít export kovu pozastavený v lednu.Kotace cukru zvýšily. Indie plánuje zvýšit importní poplatky na cukr o 40%, а ne 15%, jak se dříve předpokládalo. Takže chce podpořit místní zemědělce. Účastníci trhu považují, že část plánovaných exportních objemů může vstoupit na domácí indický trh.Cena zemního plynu klesla. U.S. Energy Information Administration předpovídá zvýšení jeho produkce v USA v roce 2014 o 4% ve srovnání s loňským rokem. Nevylučujeme, že tato úroveň může stát „hlavní podporou“ na grafu futures Natgas.

Kotace sójy a futures na obilniny pokračují růst na pozadí deštivého počasí v USA a hrozby záplav.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.