S&P500 opět obnovil historické maximum


20/6/2014

Včera na světových akciových trzích byl pozorován mírný nárůst kotací. Americký S&P 500 opět obnovil historické minimum. Nicméně, jeho růst činil pouze 0,13%.

Obrat obchodů na amerických burzách byl o 7,4% vyšší, než průměr za měsíc a činil 5,8 miliard akcií. Makroekonomické údaje ve čtvrtek byly dobrými. Průmerný počet nových nezaměstnaných na 4 týdny je blízko sedmiletého minima. Index podnikatelské aktivity počítaný Philadelphia Fed v červnu byl nejvyšší za devět měsíců a činil 17,8 bodů. Dnes v USA nebudou významné ekonomické informace.

Nyní futures na americké akciové indexy jsou v „minusu“. Možná, jsou investoři vystrašeni plány USA poslat vojáky do Iráku. Kvůli tomu není vyloučen pokles evropských akciových indexů, které se neutrálně obchodují. V 14-00 SЕČ vyjde index spotřebitelské důvěry v eurozóně za červen. Předběžná prognóza je pozitivní, což pravděpodobně podporuje kotace evropských akcií. Poznamenejme silný pokles volatility nejenom v USA, ale i na burzách EU. Index volatility Vstoxx, počítaný na základě kolísání akciového indexu Euro Stoxx 50, včera se uzavřel na minimum od listopadu roku 2006 — 12,7 bodů. Pokles volatility může předcházet směně trendu.

Japonský Nikkei obnovil pětiměsíční maximum. To je vzhledem k pozitivní celosvětové tendence, jakož i interních událostí v Japonsku. Dnes ráno se konalo vystoupení hlavy japonské banky, během kterého on uvedl dobré tendence v ekonomice. Byl přijat nový zákon s pravidly obnovy objektů nemovitostí, díky tomu vzrostly ceny akcií japonských realitních společností. Poznamenejme, že v pondělí bude ekonomická informace z Japonská. Ráno v 1-35 SЕČ vyjde index výrobní aktivity PMI za červen. Považujeme, že ten může podporovat Nikkei, pokud bude vyšší než 50 bodů.

Jak se očekávalo, včera došlo k silnému růstu cen na zlato a stříbro. Denní růst kotací zlata byl maximálním od listopadu roku 2012. Kromě zrušení denního fixingu, k tomuto přispívaly plány USA posílat vojenské poradce do Iráku a také zhoršení politické situace na Ukrajině. Řešení Fedu „zmrazit“ úrokové sazby v USA na nulové úrovni do konce letošního roku také mělo svůj dopad. Připomeňme si, že UK a USA regulátory podezřívají nynější účastníky fixingu v manipulacích cenou zlata a stříbra. Předpokládá se, že nový systém udělá trh drahých kovů transparentnějším.

нефть - Brent

Poznamenejme, že na pozadí války v Iráku také pokračoval růst kotací evropské nafty Brent. Cena zemního plynu mírně vzrostla. Po dvou letech diskusí, americké vlády dovolily společnosti Sempra Energy jeho export ze země.

медь - Copper

Spolu s drahými kovy vzrostla cena mědi, který je používán jako záloha pro komerční úvěry v Číně. Dalším pozitivním faktorem pro měd' bylo pozastavení jeho exportu z Indonésie. Vláda této země se chystá zvýšit poplátky. Poznamenejme, že americké společnosti Freeport-McMoRan Copper & Gold a Newmont Mining se zabývají výrobou a exportem mědi v Indonésii. Vláda se potýká s nimi za pravo exportovat neželezné kovy od roku 2017.

какао бобы - Cocoa

Kromě mědi, Indonésie se chystá zvýšit exportní poplakty na kakao (třetí ve světe výrobce) s cílem snížit dodávky na světový trh. To podporuje jejich kotace. Indonésie za rok zvýšila kapacitu zpracování kakaových bobů o 85% dо 600 tisíc tun a chce místo exportu suroviny vyrábět z nich čokoládu samostatně. Dle prognóz International Cocoa Organization úroda kakaa v zemi v této sezóně bude činit pouze 410 tisíc tun a bude minimílní od roku 2002.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.