Světové akciové indexy vzrostly po zasedání Fedu ve středu


19/6/2014

Světové akciové indexy vzrostly po zasedání Fedu ve středu. Jak se očekávalo, došlo ke snížení programu kvantitativního uvolňování o $10 miliard do $35 miliard měsíčně prováděné emisí dolarů. Považujeme, že toto snižuje likviditu finančních trhů.

Тakže, kotace komoditních futures, které začaly stoupat posledními na začátku letošního roku, byly nedavno upraveny. Ale pokles QE3 ještě neměl negativní dopad na akciový trh. Včera investoři značnými nákupy akcií reagovali na prohlášení Fedu o tom, že nízká úroveň sazeb (0-0,25%) se zachová po dlouhou dobu a dokonce po dokončení výkupů státních dluhopisů. Nicméně, oni nevzali v úvahu negativ ve formě poklesu prognózy Fedu růstu amerického HDP v roce 2014 dо 2,1-2,3% od 2,9%. Nyní prognóza účastníků trhu ohledně sazby Fedu vypadá následujícím způsobem: až do konce roku zůstane na současné minimální úrovni, ke konci roku 2015 zvýší na 1,2% a ke konci roku 2016- na 2,5%. Včerejší obrat obchodů na amerických burzách byl o 3% vyšší, než průměr za měsíc a činil 5,94 miliard akcií. Přitom americký index S&P500 a index světového akciového trhu MSCI All-Country World nastavily další historická maxima. Index volatility obnovil minimum od roku 2007 a uzavřel se na 10,61 pipech. Je to jen dva body nad minimem od roku 1993. Silný pokles tohoto technického indikátoru hovoří o tom, že trendový pohyb probíhá bez významných korekcí a zpravidla implementuje změnu trendu. Hlava Fedu v New Yorku William Dudley poznamenal, že nízká volatilita potěší investory s nízkým rizikem, ale ho osobně nutí být trochu nervózním. Dnes v USA v 12-30 SЕČ vyjdou údaje ohledně trhu práce za týden a v 14-00 — předstihový ukazatel za květen a výrobní index Philadelphie. Považujeme, že prognózy jsou pozitivními.

Evropské akciové indexy vzrostly spolu se světovým trhem. Podporovali je také pozitivní ukazatele výstavby v dubnu. Dnes makroekonomické informace v eurozóně nebudou.

index Nikkei

Japonský Nikkei se zvýšil a vyšel z neutrálního trendu nahoru. Kromě pozitivu ze světových akciových trhů k tomuto přispívaly také dobré zprávy z Číny. Mistní vláda schválila opatření , která by měly zajistit růst HDP o 7,5% v roce 2014. Mimochodem, tato zpráva také pomohla zvýšit některé komoditní futures. Včerejší japonské makroekonomické ukazatele se shodovaly s předpovědí, a další ukazatele budou pouze 27. června. Poznamenejme, že japonská banka podle vzoru Fedu, poprvé snížila objem výkupů aktiv dalšími emisemi jenu. Poznamenejme, že zmenšení nebylo značným a týkala se pouze dlouhodobé státní dluhopisy.

Сena stříbra

Cena zlata a stříbra vzrostla na pozadí navrhovaného zrušení denního fixingu. O tom jsme napsali ve včerejším přehledu. World Gold Council 7. července svolává fórum pro další diskuse ohledně zrušení fixingu zlata. Kromě toho, poptávka fyzického kovu v Indii a v Číně dokud se nezvýšila. Konkrétně, prémie mezi cenami v Indii a ve Velké Británii je na 4měsíční minima. Roční objem světového trhu stříbra se odhaduje $5 bilionů, zlata — $18 bilionů. Předpokládá se, že nová pravidla zvýší transparentnost.

Pšenice zdraží druhý den po sobě na pozadí obav, že deštivé počasí v Oklahomě a Kansasu poškodí její úrodu v USA. Dříve na pozadí sucha její cena vzrostla o 15%, ale pak se vrátila na své předchozí úroveň. Poznamenejme, že další prognóza USDA na obilniny vyjde 30. června. Připomeňme si, že ve výkazu ministerstva se zdůrazňovalo, že 63% osevů ozimé pšenice jsou ve špatných nebo ve velmi špatných podmínkách. V poslední sezóně, takové osevy byly pouze 45%.

Cena kávy

Сena kávy mírně klesly na pozadí soutěže mezi dvěma hlavními výrobci Indonésie a Vietnamu. Její úroda v Indonésii se odhaduje 8,9 milionů pytlů, ve Vientamu 29,2 milionů pytlů (60 kg). Indonésie spoléhá na růst jejího podílu na světovém trhu. Vietnam prodává kávu s diskontem $5-10 za tunu ve srovnání s její cenou v Londýně.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.