Fed USA může oznámit další pokles programu QE3


18/6/2014

V úterý světové akciové indexy vzrostly navzdory slabým ekonomickým údajům USA. Inflace v květnu vzrostla o 0,4%, což byl nejvyšším růstem od září roku 2011 a dvakrát překročil prognózy. Ona dosáhla nejvyšší úrovně od října roku 2012 a činila 2,1%. To je o něco více než cílová úroveň Fedu - 2%.

Počet vydaných stavebních povolení v květnu klesl o 6,4% ve srovnání s dubnem, počet nových budov – o 6,5% (poprvé za čtyři měsíce). Někteří manažeri hedge fondů komentovali netypickou situaci na burze a uvedli, že oni prodávají americké státní dluhopisy a kupují akcie za účelem zachování investic v podmínkách rostoucí inflace. Je třeba poznamenat, že během tří týdnů cena desetiletých státních dluhopisů USA opravdu klesla o 2%, a výnosnost vzrostla od 2,44% dо 2,65%. Index akcií Dow Jones během tohoto období vzrostl o 1%. Je těžké říci jak dlouho takový trend bude pokračovat. Obrat obchodování s akciemi na US burzách včera byl o 4,4% vyšší, než střední za měsíc a činil 5,61 miliard kusů.

Dnes v 18-00 SEČ Fed USA může oznámit další pokles programu kvatitativního uvolňování o $35 miliard měsíčně. Kromě toho se bude konat vystoupení hlavy Janet Yellen a budou prezentovány ekonomické prognózy. V 17-45 SЕČ vystoupí bývalý šéf Fedu Ben Bernank. Poznamenejme, že většina účastníků trhu spoléhají na dokončení výkupů státních dluhopisů v říjnu a zvýšení úrokové sazby USA v druhém půlroku 2015.

Jak se očekávalo, index důvěry investorů v Německu za červen byl pozitivním. To přispělo k růstu evropských akciových indexů. Dnes v 9-00 SЕČ v eurozóně vyjdou údaje ohledně výstavby za duben. Považujeme, že s tím kotace evropských akcií budou pohybovat v souladu s celosvětovými trendy v závislosti na informaci fedu USA.

Japan Index Nikkei

Japonský Nikkei dnes vzrostl druhý den po sobě v rozmezí svého neutrálního trendu. Údaje o zahraničním obchodě Japonska za květen nebyly špatnými. Export klesl poprvé za 15 měsíců o 2,8%, ale import klesl silnějí o 3,6%. Ve výsledku zmenšení negativního salda obchodní bilance překročilo prognózy. Kromě toho prodeje supermarketů v květnu měli pozitivní dynamiku. Připomeňme si, že zítra brzo ráno v Japonsku vyjdou týdenní údaje od Ministerstva financí ohledně investic a také tři ekonomické ukazatele za duben. Poté další významné údaje budou pouze 28. června.

BRENT OIL

Cena nafty (OIL, BRENT) se zlehka stabilizovala po rychlém růstu kvůli válce v Iráku. Dnes v 14-30 SЕČ se objeví informace ohledně jejích zásob USA. American Petroleum Institute předpovídá její pokles o 5,7 milionů barelů, jelikož většina analytiků považuje, že ten bude mnohem menší a bude činit 650-750 tisíc barelů. Poznamenejme, že USA vyvíjí značné úsilí pro stabilizaci světového trhu uhlovodíků. Konkrétně se diskutuje vyslání vojsk do Iráku s cílem zvýšení získávání nafty od 3,3 miliony barelů denně do 6-8,4 milionů během 4 let. Kromě toho roste získávání břidlicové nafty v USA. Samozřejmě, ta nechybí na měnový trh. Ale díky tomu import nafty v USA v minulém roku klesl na minimum od roku 1996 a činil 7,7 milionů barelů denně. V Americe se spotřebovává kolem 19 milionů barelů denně nebo 22% světového získávání.

XAUUSD - GOLD vs. US DOLLAR

Londýnská burza kovů a Komoditní burza Chicago plánují zrušit pravidla nastavení fixních cen zlata a stříbra. Společnost London Silver Market Fixing oznámila ukončení fixace denní ceny benchmark na stříbro оd 14 srpna. Průmyslová finanční společnost World Gold Council oznámila plány zrušení denního fixingu ceny zlata, které probíhalo během posledních 95 let. I když je těžké říci, jak to bude mít vliv na cenu drahých kovů. Nyní cena zlata klesa na pozadí růstu světového akciového trhu. Jak jsme již poznamenali, to je alternativním pro investice do finančních instrumentů. Тo může být použit pro vytvoření personálního kompozitního instrumentu.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.

Volání