Na světových akciových trzích druhý den po sobě nebyl pozorován jediný trend


17/6/2014

Na světových akciových trzích druhý den po sobě nebyl pozorován jediný trend. Americké indexy rostou, evropské klesají. Část asijských indexů konkrétně v Japonsku a v Indii včera vzrostly a Číny a Jižní Koreje klesly. V pondělí v USA vyšly pozitivní ekonomické údaje a také byly známy 4 hlavní transakce fúze-pohlcení mezi různými korporacemi.

Index výrobní aktivity v New Yorku v červnu za 4 roky nečekaně vzrostl na maximální úroveň a činil 19,3 pipů. Průmyslová výroba v květnu vzrostla o 0,6% po poklesu v dubnu o 0,3%. Vzhledem k tomu, že před týdnem vyšla pozitivní informace ohledně výrobních zásob, někteři účastníci trhu začali opět spoléhat na růst amerického HDP o 4% ve druhém kvartále. V závislosti na publikovaných ukazatelech odhady ekonomického růstu se mění od 2,8% dо 4%. Růst indexu důvěry stavitelů domů do 49 pipů od NAHB včera dodatečně podporoval kotace. Je to více, než se očekávalo. Kromě toho USA neplánuje rozsáhlé pozemní operace v Iráku, což mělo také pozitivní vliv na americké akciové indexy. Obrat obchodů na amerických burzách byl o 8,3% níže průměru a činil 5,28 miliard akcií. Poznamenejme, že Mezinárodní měnový fond snížil prognózu růstu amerického HDP pro letošní rok do 2% od 2,8% v dubnu kvůli slabým ukazatelům prvního kvártalu, kdy HDP klesl o 1%. Účastníci trhu zatím co ignorovali tuto informaci. Jelikož údaje ohledně ekonomického růstu na druhý kvartál vyjdou 30. července.

Dnes ráno Futures na americké akciové indexy a kotace evropských akcií jsou “v plusu“. V USA v 12-30 SЕČ se očekává objevení důležitých pozitivních údajů na inflaci a mírně negativní informace o trhu nemovitosti za květen.

Včerejší údaje o inflaci v eurozóně a se shodovali s prognózami. Dnes ráno evropské akciové indexy rostou v očekávání pozitivního indexu důvěry investorů v Německu za červen, který vyjde v 9-00 SEČ. Očekává se, že zvýší poprvé v letošním roce.

Dnes ráno japonský Nikkei vzrůstá v rozmezí úzkého neutrálního trendu. Japonský parlament začne zítra diskutovat o legalizaci kasin. Někteří investoři považují, že to může oživit ekonomiku. Dnes v noci v 23-50 SЕČ vyjde výkaz o květnovém zasedání japonské banky a také obchodní bilance a ukazatele exportu-importu.Cena mědi na pozadí zlepšení průmyslových ukazatelů v USA stoupá již třetí den po sobě. Kromě toho účastníci trhu očekávají, že opatření na podporu ekonomického růstu v Číně budou podporovat zvýšení poptávky na měd' jako zálohové aktivum při poskytování úvěrů. Včera Čínský premiér Li Keqiang potvrdil, že HDP v letošním roce vzroste o 7,5%.

Futures obchody s pšenicí jsou velmi volatilními díky zprávě Australského výboru meteorologie. Růst kotací se mění živým poklesem. Výbor uvedl, že existuje pouze 70% pravděpodobnost vývoje El Niño v letošním roce. Přičemž zhoršení počasí pravděpodobně nezačne dříve než září.Kotace kukuřice a sójy klesly. USDA zhodnotil 76% osevů kukuřice jako „dobré“ a „výborné“. Je to maximální procento za 20 let. 73% osevů sójy jsou také hodnoceny jako „dobré“ a „výborné“. Jak jsme již několikrát poznamenali v předchozích přehledech, důležitým faktorem zlevnění bobů je prodej svých strategických zásob sójy Činou na domácím trhu. Vzhledem k tomuto import výrazně klesl. Na posledním aukčním trhu cena realizace činila 650 dolarů za tunu, což je vyšší, než burzovní kotace. Od začátku května z 3 miliony státních zásob bylo prodáno 1,284 milionů tun sójy, které bylo plánováno realizovat.Cena kávy zlehka klesla. Indie, třetí výrobce v Asii v letošním roce o 7% do 300 tisíc tun zvýšila prognózu sklizně. O tom informoval Coffee Exporters Association. Poznamenejme, že to je ještě méně než v loňském roce v Indii - 318,2 tisíc tun. Agentura Mercon Group zvýšila svou prognózu sklizně kávy v Brazílii do 50,5 milionů pytlů od 49,5 milionů.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.