V pátek americké indexy vzrostly, evropské klesly.


16/6/2014

V pátek na světovém akciovém trhu nebyl žádný trend. Americké indexy vzrostly, evropské klesly. Kladné saldo obchodní bilance eurozóny v dubnu bylo menší, než se očekávalo, menší, než v březnu a činil 15,7 miliard eur. Považujeme, že někteří investoři k poslednímu dni v týdnu na amerických burzách uzavřeli „krátké“ pozice. Toto podrželo americké kotace.

Kromě toho malý pozitiv pro trhy přišlo od prezidenta Baracka Obamy, který prohlásil, že nebude do Iráku posílat vojáky. Dle názoru investorů zavedení vojsk může mít za následek podstatné zvýšení rozpočtových výdajů. V pátek ekonomické údaje v USA byly negativními a, dle našeho názoru, nebyly konkrétní důvody pro růst kotace. Ceny výrobců v květnu klesly o 0,2%, horší, než se očekávalo. Toto může snížit příjmy korporací. Ale většina investorů rozhodla, že pokles cen výrobců je normální korekce po silném růstu v březnu-dubnu. Index spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity za červen činil 81,2 pipů a byl slabší, než předběžné prognózy (82,5). Dnes v USA v 12-30 SЕČ vyjde index výrobní aktivity New York za červen. Považujeme, že její prognóza je negativní. Dále v 13-15 a 14-00 SЕČ budou zveřejněny údaje ohledně průmyslové výroby za květen a index nemovitosti od NAHB. Jejich prognózy, dle našeho názoru, jsou pozitivními. Považujeme, že na akciovém trhu dnes nebudou silné pohyby. Jelikož investoři ve středu rozhodnou počkat na zasedání Fedu USA, během kterého může vzniknout další pokles objemů výkupu státních dluhopisů (QE3).

DJI, Daily

Dnes ráno futures na americké indexy, japonský akciový index Nikkei a kotace evropských akcií jsou “v minusu”. Dle našeho názoru, negativní vliv mají trvalé boje a také pokles akcií dopravních společností na pozadí vyšších cen nafty. Dnes v 9-00 vyjde konečná inflace v eurozóně za květen. Dle prognóz, ta se nezmění a bude činit 0,5%. Poznamenejme, že ukazatel Р/Е evropského akciového indexu Stoxx Europe 600 dosáhl maximální úrovně od roku 2002 a činí 17,5 pipů. To je o 26% vyšší, než desetiletý průměr Р/Е. Ale prognostický ukazatel na druhý kvartál je mnohém menší a roven pouze 14.6 pipů. Investoři v druhém kvartálu očekávají velmi pozitivní výkaz evropských společností. Poznamenejme, že dle výsledků prvního kvartálu vyšly výkazy 241 firem ze Stoxx Europe 600. Z nich zisk 48% byl menší, než prognózy analytiků. V 10% společnostech zisk se shodoval s prognózami a v 42% - překročil je. Obvykle se pozoruje opačná situace, když zisk 48% překročí prognózy analytiků. Slabý výkaz se může stát faktorem rizika při investování do evropských akciových indexů.

Wheat

Jak se očekávalo, futures na obilniny zlehka vzrostly po vypuštění klíčového výkazu USDA. Dokonce bez ohledu na to, že ten byl negativním. Mezitím, americké meteorologické agentury WeatherBell Analytics a MDA Information Systems vyjádřily názor, že počasí v USA může být příliš deštivé. To může poškodit úrodu obilí v Oklahomě a v dalších oblastech Great Plains. Austrálie nevylučuje pokles prognózy sklizně pšenice v případě negativního dopadu El Niño.

Ceny na kakao

Pobřeží slonoviny oznámilo zvýšení výkupních cen na kakao o 12% do $1,74 za kg. Cena bobů dosáhla maxima za 33 měsíců na pozadí zvýšení poptávky na čokoládu. Společnost Mars Foods předpovídá každoroční růst její spotřeby ve světě o 3% během 3 let. International Cocoa Oraganization očekává deficit kakaa ve výši 75 tisíc tun kvůli poklesu sklizně v Indonézii o 35%, který je spojen s loňským onemocněním čokoládových stromů.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.