Dow a S&P 500 nastavily další historická maxima


9/6/2014

V pátek světové akciové trhy pokračovaly svůj růst. Americké indexy akcií Dow a S&P 500 nastavily další historická maxima. Ony postupně rostou více než rok. V důsledku index volatility VIX měřič strachu klesl na nejnižší úroveň 10,73 pipů od února roku 2007.

VIX se vypočítává Chicago Board Options Exchange (CBOE). Nízké hodnoty tohoto indexu mohou tvořit korekci trendu. K pátečnímu růstu kotací akcií přispívala pozitivní ekonomická informace z USA. Počet zaměstnaných v nezemědělském sektoru v květnu se shodoval s prognózami a činil 217 tisíc lidí. Takže tento ukazatel poprvé od ledna roku 2000 již čtvrtý den v řadě překročí úroveň 200 tisíc. Dnes se neočekávají významné ekonomické údaje v USA, futures na americké akciové indexy jsou „v minusu“.

Evropské akciové indexy v pátek vzrostly a pokračují dnes mírně zvýšit. Dle našeho názoru ony pořád ještě „nahrávají“ pokles sazby ECB a také se pohybují v souladu s celosvětovým trendem ke zvýšení. Panevropský akciový index Stoxx Europe 600 se nyní obchoduje se průměrným ukazatelem «price to projected earnings» rovným 15,5. To je maximum od roku 2009, což může znamenat přiblížení k oblasti fundamentálního přehodnocení akcií. Jelikož kotace začaly předbíhat růst firemních zisků. Nicméně, tento faktor bude silně ovlivnit trh pouze tehdy, když začnou chodit zprávy za druhý kvartál. Poznamenejme, že dle našeho názoru do čtvrtka nebudou důležité ekonomické údaje v eurozóně.Japonský akciový index Nikkei pokračoval růst spolu s ostatními světovými indexy. K jejímu růstu take přispívalo přešetření růstu HDP v prvním kvartálu dо 1,6% od 1,5%. Japonská ekonomika zvýšila o 6,7%. Kromě toho index spotřebitelské důvěry v květnu vzrostl do 39,3 pipů, lepší, než se očekávalo. Poznamenejme, že je to první zvýšení za posledních šest měsíců.

V neděli vyšly dobré údaje ohledně zahraničního obchodování v Číně. Toto může přispívat k růstu kotací komoditních futures v budoucnu. Jelikož Čína je největším ve světe spotřebitelem surovinových zboží. Jeho obchodní přebytek v květnu vzrostl na maximum za 5 let a činil 35,92 miliard dolarů. Je to přibližně jeden a půl krát více, než se očekávalo. Poznamenejme, že tento růst ve mnohém byl způsoben snížením importu. To mělo negativní dopad na kotace odpovídajících zboží. Tak, import mědi v Číně klesl o 15,6% ve srovnání s dubnovou úrovní 380 tisíc tun. Dnes ta levní pátý den v řadě na pozadí zkoumání čisnkými úřady podmínky kreditování mořského přístavu Qingdao. Import sójy klesl o 8,2% ve srovnání s dubnovou úrovní 6,5 milionů tun. Import nafty klesl o 9,4% dо 6,14 milionů barelů denně. Poznamenejme, že na rozdíl od dalších zboží, cena nafty spadla kvůli poklesu poptávky ze strany Číny.Jak se předpokládalo v předchozím přehledu, cena pšenice stoupá druhý den v řadě. Účastníci trhu se obávají poklesu sklizně ozimé plodiny v USA kvůli špatnému počasí a uzavří „krátké pozice“. V Texase, Oklahomě a Kansasu se pozoruje sucho. Oficiální americká prognóza na obilniny vyjde ve středu.Cena bavlny pokračovala klesnout díky zprávě ohledně růstu zemědělských ploch v Indii o 3,4% dо 12 milionů. Poznamenejme, že v Indii bavlna stojí $0,8773. Je to trochu dražší než v USA - 0,8488 dolar. Od začátku května kotace bavlny klesly o 15%. Toto bylo kvůli snížení čínského importu o 64% v prvním kvartálu letošního roku. Jelikož Čína se rozhodla prodat část starých zásob bavlny. Nevylučujeme obnovení kotací kdy tato realizace se ukončí. International Cotton Advisory Committee předpovídá pokles sklizně bavlny v Číně v sezóně 2014-2015 o 10% do 6 milionů tun kvůli možnému suchu. Současně indická asociace očekává pokles importu bavlny z Indie o 300 tisíc ve srovnání se sezónou 2012-2013.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.