Včera světové akciové trhy byly mírně opraveny dolů


4/6/2014

V úterý na světových akciových trzích se pozorovál mírný pokles kotací. Možná to bylo způsobeno nižší likviditou. Obrat obchodů na amerických burzách činil 5,1 miliardy akcií, což je nižší než průměrná měsíční úroveň 5,75 miliard.

Včerejší růst průmyslových objednávek v USA na duben překročil odhady a činil 0,7%. Ten pokračuje již třetí měsíc po sobě. Ale tato informace smohla mít významný pozitivní dopad pouze na akcie General Motors (GM) a Ford Motor (F), které vzrostly téměř o procento. Ve srovnání s minulým rokem prodej automobilů v USA vzrostly o 11,4%. Dnes v USA se očekávají negativní údaje ohledně obchodní bilance za duben a produktivity práce za první kvartál. Předtím v 12-15 vyjde zpráva o zaměstnanosti od agentury ADP, která může být slabým. Nyní futures na americké akciové indexy se obchodují „v minusu“. Pozdějí v 14-00 SЕČ vyjde index aktivity v nevyrobním sektoru ISM a v 18-00 SЕČ ekonomický přehled „Běžová kniha“. Nevylučujeme, že tyto mohou být mírně pozitivními.V EU včera vyšly údaje o zmenšení inflace na květen. Tím se zvyšuje pravděpodobnost významnějšího poklesu sazeb ECB na zítřejším zasedání, než se dříve předpokládalo. Kromě toho, depozitní sazba se může stát negativní. Někteří investoři považují, že pokud se tak stane, pak euro se může upevnit nad 1,4. Dle našeho názoru, pokles sazeb může podporovat akciové indexy evropských zemí (DAX, CAC40, FTSE100). Poznamenejme, že EU je zainteresován v oslabení své měny, ale ne v posilování. Proto ECB může nejenom snížit sazby, ale i začít dlouhodobé refinanční operace (LTRO), což znamená peněžní emisi. Dnes v 9-00 SЕČ v eurozóně vyjdou HDP za první kvartál a index spotřebitelských cen na duben. To jsou důležité ukazatele, ale protože předběžné prognózy jsou neutrálními, mohou nemít znatelný vliv na kurz akcií.

Japonský Nikkei zlehka vzrostl díky pozitivnímu indexu podnikatelské aktivity (PMI) od agentury Markit. Považujeme, že Nikkei bude pohybovat v souladu s celosvětovým trendem, který je formován po řešení ECB a objevení údajů ohledně amerického trhu práce na konci tohoto týdne.Kotace mědi (Copper) klesly kvůli možnému obnovení exportu z Indonésie. Zahraniční společnosti jsou ochotny souhlasit platit další poplatky této země, ale jednání nebyly již dokončeny. Pro vyřešení tohoto problému export mědi byl odložen téměř pět měsíců. Indonéská produkce mědi o 97% patří americkým firmám Freeport-McMoran Copper & Gold Inc a Newmont Mining. Zítra ráno v 1-45 SЕČ vyjdou indexy aktivity čínské ekonomiky (PMI) za květen od banky HSBC, které mohou ovlivnit kotace komoditních futures.

Kotace zlata (XAUUSD) se stabilizovaly během očekávání důležité ekonomické informace z USA a Evropy. Nevylučujeme, že zlato může začít růst v případě korekce amerického akciového trhu. Je možné využití personálního kompozitního instrumentu. Poznamenejme pokles objemů obchodů s futures na hlavních burzovních prostorách. Nyní je o polovinu méně, než průměr za tří měsíce.Ropa (Oil, Brent) dnes zdraží druhý den v řadě během očekávání vypuštění každotýdenních údajů ohledně jejich zásob v USA. Očekává se pokles o 1,4 milionu barelů a o 300 tisíc na skladišti ropy Cushing (Оklahoma). Oficiální informace bude prohlášena v 14-30 SЕČ. Dalším faktorem růstu ropových kotací je možná stávka naftařů v Norsku a nepřátelské akcí ve východní Libyi.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.