Makroekonomické údaje obecně byly neutrálními.


2/6/2014

V pátek na světových finančních trzích pokračoval růst. Americké indexy Dow a S&P 500 vzrostly již čtvrtý měsíc v řadě a byly uzavřeny na historických maximech. Makroekonomické údaje byly obecně neutrálními. V dubnu poprvé v tomto roce klesly spotřebitelské výdaje. Podle našeho názoru, je to důležitý negativní faktor. Ostatní ekonomické ukazatele byly pozitivními.

Index spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity za květen byl menší, než se očekávalo, a přesto více, než v dubnu. Chicago index podnikatelské aktivity převýšil prognózy. Objem obchodů na amerických burzách činil 5,92 miliardy akcií, což je vyšší, než průměrná měsíční úroveň 5,75 miliardy. Dnes v 14-00 SЕČ ve Spojených státech vyjdou index podnikatelské aktivity v průmyslu ISM Manufacturing na květen a náklady na výstavbu v dubnu. Dle našeho názoru, předběžné prognózy jsou pozitivními. Poznamenejme výrazné snížení volatility na americkém fondovém trhu. Index VIX, vypočítávány Chicago Board Options Exchange pátý den v řadě se zavří pod 12 bodů. To je pozorováno poprvé od února 2007.

Evropské fondové indexy a futures dnes ráno rostou díky dobrým čínským ekonomickým výsledkům — index podnikatelské aktivity v průmyslu Manufacturing PMI vzrostl více, než se očekávalo a činil 50,8 pipů. Dnes v 8-00 SЕČ vyjde stejný index (Manufacturing PMI) v eurozóně. Prognóza je pozitivní pro akciový trh.

NIKKEI

Japonský fondový index Nikkei dosáhl dvouměsíčního maxima na pozadí zlepšení ekonomických ukazatelů v Číně. Investoři očekávají, že to bude mít pozitivní vliv na celý jižní aisijský region. Jak jsme již psali v předchozích přehledech, inflace v Japonsku dosáhla cílové úrovně nastavena vládou. Nyní investoři očekávají zlepšení ekonomických ukazatelů. Relevantní údaje v Japonsku v tomto týdnu vyjdou od středy.

Na pozadí růstu světových fondových trhů a posilování amerického dolaru, zlato (XAUUSD) oslabilo na čtyřměsíční minimum. Dle údajů CFTC, počet čistých pozic na nákup zlat (net long) za 4 měsíce dosáhl minima. Přičemž minulý týden se snížilo o 24%. Poznamenejme, že na stříbro se pozoruje čistá pozice k prodeji (net short).

Zemědělské futures výrazně klesly. Dle údajů Ministerstva zemědělství USA, světové zásoby obilovin nyní jsou na tříletém maximu. Američtí farmáři v letošní sezóně očekávají rekordní sklizeň díky dobrému počasí.

COPPER chart

Dnes výrazně zdražila měd' (COPPER) díky dobrým ukazatelům čínského průmyslu. Dalším faktorem byl pokles produkce nějvětší společnosti ve světě Corporacion Nacional del Cobre (Chile) v prvním čtvrtletí. Poznamenejme, že Šanghajská burza v pondělí kvůli svátkům nefunguje. Тo dává šance pokračování růstu kotací. Dle ůdajů CFTC, počet čistých pozic na nákup mědi (net long) od ledna dosáhl maxima. Nicméně, ve srovnání se začátkem roku, její kotace jsou o 5% nižší.

Oil chart

Ropa (OIL, BRENT) dnes zdražila díký “čínskému faktoru”. K růstu kotací přispíval pokles její získávání v Rusku již pátý měsíc v řadě do 10,53 milionů barelů. V květnu dodávky ruské ropy na světovém trhu klesly o 0,64%.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.