Investoři považují, že ekonomická situace v Americe v druhém čtvrtletí se výrazně zlepší


30/5/2014
Světové fondové indexy ve čtvrtek vzrostly. Investoři ignorovali slabé údaje HDP USA za první čtvrtletí (-1%), které byly výrazně horší než prognózy (-0,5%). Oni považují, že to je důsledkem extrémně chladné zimy. Poznamenejme, že pokles americké ekonomiky od ledna až do března byo poprvé za poslední tři roky.Na základě novějších makroekonomických informací investoři považují, že ekonomická situace v Americe se výrazně zlepší v druhém čtvrtletí. Proto pozitivní reakce na pokles počtu nezaměstnaných za týden vedla k růstu kotací. Počet nezaměstnaných od roku 2007 klesl na minimum. Dalším pozitivem byl narůst nevyřízených transakcí na trhu nemovitosti v dubnu. I když jejich objem byl nižší, než prognózy, přece jen vzrostl druhý měsíc po sobě. Předtím nevyřízené transakce klesly během 8 měsíců po sobě jdoucích. Pro pochopení aktuálních ekonomických tendencí v USA chceme oznámit prognózu růstu amerického HDP v druhém čtvrtletí. Banka Citi považuje, že ten bude činit 4%. Goldman Sachs čeká na zvýšení HDP o 3,9%. Považujeme, že v případě, že prognóza bude oprávněna, pak bude možné hovořit o hypotetické možnosti oživení americké ekonomiky. Nicméně, před vydáním údajů je ještě půl měsíce. Proto pro předvídání fondového trhu bude lepší sledovat ekonomickou situaci v USA. Je třeba poznamenat, že kotace rostou při nízkému obratu obchodů na amerických burzách. Včera činil 4,88 miliard akcií, což je podstatně méně, než měsíční průměr 5,78 miliard. Dnes v 12-30 SЕČ v USA vyjdou údaje o příjmech a výdajích, v 13-45 vyjde index podnikatelské aktivity v Chikagu a v 13-55 SЕČ index spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity. Dle našeho názoru, předběžné prognózy jsou negativními. Futures na americké fondové indexy nyní jsou „v minusu“. Ale tento týden dvakrát už očekává slabé údaje, které jsou dobrými. Podívejme se, což bude dnes. Kromě ekonomické informace, večer se budou konat dvě tiskové konference regionálních ředitelů Fedu.Evropské fondové indexy včera vzrostly, jelikož v EU nebyla důležitá ekonomická informace. Dnes jsou sníženy pod vlivem negativity z bankovního sektoru. Americké ministerstvo spravedlnosti rozhodlo dát pokutu francouzské bance BNP Paribas o 10 miliard dolarů. Pouze německý index DAX se obchoduje „v plusu“ díky zvýšení maloobchodních prodejů v Německu o 3,4%. To je maximum od června roku 2012.

Japonský index Nikkei čtvrtý den se nachází v úzkém neutrálním trendu. Jeho růst za týden činil 1,8% a za měsíc - 2,9%. Investoři jsou zmateni. Možná, oni čekají na konkrétní akce japonských úřadů. V plném souladu s „abenomikou“ základní inflace v dubnu vzrostla o 3,2%. To je maximální růst od února roku 1991. Růst základního indexu spotřebitelských cen v Tokiu za květen, který obvykle předchází inflaci po celém Japonsku, byl maximálním od dubna roku 1992 a činil 2,8%. Nyní, podle logiky japonské vlády v zemi má začít ekonomický růst. Dříve japonská centrální banka uvedla, že zastaví emisi při dosažení inflace 2%. Je těžké říci, co se stane. V podstatě, vysoká inflace pro Japonsko je dobře. To bude snazší pro vládu snížit státní dluh. Chceme poznamenat, že v pondělí ráno v 1-35 SЕČ index vyjde index výrobní aktivity v Japonsku za květen. Ten může mít vliv na kurz jenu a Nikkei, pokud se bude lišit od 49.4 pipů.Dnes v 14-30 SЕČ ve Spojených státech vyjde týdenní výkaz Ministerstva zemědělství (USDA), který obsahuje informace ohledně různých zemědělských zboží. Konkrétně, investoři předpovídají, že exportbavlny (COTTON) z USA za týden bude 200 tisíc balíků. Na základě těchto očekávání, růst kotací bavlny ve čtvrtek byl nejvyšším za měsíc. Výkaz USDA může ovlivnit kotace a jiné komoditní futures.Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.