Ve středu na světovém fondovém trhu byl pozorován značný pokles kotací


29/5/2014

Na světovém akciovém trhu ve středu byl pozorován pokles kotací. Předtím americký index S&P 500 3 dny po sobě aktuálizoval své historické minimum. Pravděpodobně, část investorů rozhodl zafixovat výdělek. Obrat obchodů na americkýh burzách byl stejný jako v úterý.

Včera v USA nebyly významné makroekonomické údaje. Ale dnes tyto se objeví, ale mohou zklamat účastníky trhu. V 12-30 SЕČ vyjde HDP za první čtvrtletí a nezaměstnanost za týden. Dále v 14-00 SЕČ budou oznámeny informace ohledně probíhajících transakci na trhu rezidenčních nemovitostí. Dle našeho názoru, většina prognóz jsou negativními pro akciový trh. S vyjímkou ukazatelů trhu práce za týden, které mohou být relativně dobrými. Připomeňme si, že základem předchozího růstu byl nápad, že Fed v nejbližší době nebude zvyšovat sazby a udrží monetární stimulaci americké ekonomiky. V této souvislosti výnosnost desetiletých státních dluhopisů USA od června loňského roku klesla na minimální úroveň 2,44%. Účastníci trhu aktivně používali akcie. Nyní pro pokračování růstu amerického fondového trhu je nutná pozitivní ekonomická informace, kterou tento týden neočekáváme. Právě futures na americké fondové indexy jsou „v plusu“. Tak že část investorů na trhu považuje, že skutečné údaje mohou být lepší, než prognózy.

COP Price Chart

Akcie ropné společnosti ConocoPhillips (COP) obnovily historické maximum poté co řada amerických brokerských společností zvýšila reference. Guggenheim Securities čeká na $90 za akcii proti předchozímu odhadu $82. Včerejší maximum na cenné papíry činilo $80,5. Podle našeho názoru, společnost je zlehka přehodnocena na hlavní ukazatele. Vzhledem k tomu, že v bežných vysokých kotacích je položen kontrakt o těžbě uhlovodíků v Severním moři, který podle výkazu za první čtvrtletí roku 2014.zatím co nezvýšil příjmy.

Dnes ráno evropské fondové indexy zlehka kolísají. Významné ekonomické informace v EU se neočekávají. Nejspíše, účastníci trhu budou reagovat na americké statistiky. Očekávání snížení úrokových sazeb ECB příští týden evropským fodnovým trhům poskytují značnou podporu.

Japonský fondový index Nikkei dnes vzrostl navzdoru maloobchodním prodejům v dubnu o 13,7% - maximální hodnota za 14 let. To bylo v důsledku zvýšení daně z obratu od prvního dubna. Investoři očekávají důležité makroekonomické informace, které vyjdou v Japonsku v 20-30 SЕČ dnes v noci: inflace, nezaměstnanost a průmyslová výroba na duben. Podle předběžných prognóz údaje mohou být pozitivními pro fondový trh. Zejména je nutné věnovat pozornost inflaci. Dle názoru japonské centrální banky, její zvýšení bude stimulovat ekonomický růst.

Brent Oil Price Chart

Сena nafty (OIL, BRENT) klesla. Dnes v 15-00 SЕČ vyjdou týdenní údaje ohledně zásob v USA, které mohou mít vliv na kotace. Dle prognóz American Petroleum Institute, zásoby na skladišti nafty Cushing se sníží o 1,5 miliónu barelů. Přitom celkové zásoby nafty v USA se zvýší o 3,5 milióny barelů dо 383,9 miliónů. Zásoby benzínu klesnou o 1,4 miliónu barelů. Nevylučujeme růst kotací nafty pokud oficiální údaje od Energy Information Administration se shodnou s takovými prognózami nebo budou trochu horší. Poznamenejme, že dnes vyjde informace ohledně zásob plynu (NATGAS). Jak jsme již poznamenali v předchozích přehledech, zemní plyn se zdraží na pozadí transakce mezi Ruskem a Čínou.

COFFE Price chart

Cena kávy (COFFEE) zlehka vzrostla dle prognóz USDA ohledně sklizně ve Vietnamu. Očekává se, že v sezóně 2014/2015 ta bude činit 29.2 miliónů pytlů vůci sklizni kávy 29 miliónů pytlů v sezóně 2013/2014. Zvýšení může být mírným. Dalším faktorem stabilizace cen se stala prognóza výroby kávy v Indonésii od International Coffee Organization v sezóně 2013/2014 (spolu se zasobami). Očekává se, že ta bude činit 11,67 milionů pytlů. To je podstatně méně než 13,04 miliónů pytlů v sezóně 2012/2013.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.